Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5.2А бөлімі: Ақпарат және оны өңдеу
|
Мектеп: Ақкөл
ЖОББМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты – жөні: Маханова
Әлия Құдайбергенқызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар саны:10
|
Қатыспағандар саны:0
|
Сабақ тақырыбы
|
Біздің
айналамыздағы ақпарат.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.2.1.1 түрлі
формаларда ақпаратты атап және ұсына алады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Әртүрлі ақпаратты атап шығады және көрсетеді
Оқушылардың көбісі: Әртүрлі ақпараттың түрлерін ажыратады
Кейбір оқушылар:
Ақпараттың берілу формаларын анықтайды
|
Бағалау критерийлері
|
Оқушылар біледі:
ақпарат ұғымын
біледі
ақпарат түрлерін
біледі
ақпараттың
берілу формаларын ажырата алады
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика
және терминология
ақпарат,
ақпаратты ұсыну формасын
Ақпарат -
информация-information
Сан - число-
number
Мәтін -текст-
text
Графика
-графика- graphics
Дыбыс -звук-
sound
Бейне -
изображения- image
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Қарым-қатынас
жасау қабілеті өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау ,жауапкершілікте
болу
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Орыс тілі,
ағылшын тілі, үш тілділікте болу,математика
|
Бастапқы бөлім
|
Оқушылар
қауіпсіздік ережелерін, компьютердің құрылғыларын, қызметін біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс – әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
мин
2
мин
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал туғузу
бір-біріне «Ыстық
алақан»арқылы жылы лебіздер білдіру арқылы .
ІІ.Топқа бөлу.
Кәмпит арқылы
бөлу
ІІІ.Үй тапсырмасын
сұрау.
«Допты лақтыру»
әдісі арқылы бір-біріне сұрақтар қою арқылы.
|
Слайд1
|
Сабақтың
басы
Жаңа
сабақ
Сабақтың
ортасы
5
мин
2
мин
2
мин
6
мин
2
мин
5
мин
3
мин
5
мин
2
мин
|
-Сендер
ақпаратты қайдан аласыздар?
-Сендер
бүгін қандай ақпарат алдыңдар?
Bilimland.kz сілтемесіндегі
бейне жазбаны көрсету арқылы түсінеді,екі топқа сұрақтар қою арқылы топта
талдайды.
«Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар керекті деректерді
дәптерлерге жазып алады.
«Ойлан-жұптас-бөліс»
1-тапсырма (жұптық жұмыс)
Ақпарат түрлерін анықтаңыз
Дескриптор
Білім алушы –ақпараттың әртүрлі формасын атайды,жазады.
Бағалау
Оқушылар бірі-бірі бағалайды.
Смайлик арқылы.
2-тапсырма (жеке жұмыс)
Суретке қарап ақпарат көздері ,ақпарат қабылдаушылар
туралы мәтін құрастырыңдар. Мәтінге атау қойып,компьютерге теріңдер.
Дескриптор
Білім алушы
-ақпарат көзін анықтайды
-ақпарат алушыны анықтайды
Бағалау
Оқушылар өзін-өзі бағалайды, бағдаршам арқылы.
3-тапсырма (топтық жұмыс)
«Кім жылдам әдісі». Кестені толтыру арқылы.
1.Ақпараттың берілуі;
2.Ақпараттың түрлері;
3.Ақпаратты қабылдау арнасы.
Дескриптор
Білім алушы
-ақпараттың әртүрлі формасын кестеде атап көрсетеді.
Бағалау Топ бірін-бірі бармақ арқылы бағалайды.
Bilimlend.kz сілтемесі арқылы жаңа тақырыпқа байланысты
тест тапсырады.
|
|
Сабақтың
соңы
3
мин
|
Рефлекция :
-не білдім,нені
үйрендім
-не түсініксіз
-немен жұмыс
істеу қажет
|
Слайд 9
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушыларға
жеке,жұптық,топтық,тест тапсырмалары және «Ойлан,жұптас,бөліс», «кім жылдам»,
« допты лақтыру » әдістері арқылы оқушылар ақпарат туралы ұғымдарды
,ақпараттың әртүрлі формада берілуін, ақпарат түрлерін толық үйренді.
|
Әр
тапсырмада дискриптор қойылады.
Оқушылар
бірін-бірі бағалайды (бас бармақ)
Мұғалімнің
мадақтауы(мадақтама сөздер арқылы)
Топ
бірін-бірі бағалайды (бағдаршам арқылы)
Смайликтер
арқылы.
|
Компьютермен
жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережені ескердім.
|
Сабақ
бойынша рефлексия
|
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені
білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|