Сабақтың
тақырыбы
|
Web-беттеріндегі
гиперсілтемелер
|
Сілтеме
|
Информатика,
11-сынып. Оқулық. Әдістемелік құрал. Практикум. Н.Ермеков, В.Криворучко,
С.Ноғайбаланова, Алматы: Жазушы, 2011
|
Жалпы
мақсаты
|
Оқушыларға
гиперсілтемелермен жұмыс жасай алу үшін бағыт-бағдар беру.
Өз бетімен қорытынды шығарып, ойларын ашық айтуға дағдыландыру, есте сақтау,
ойлау қабілеттерін дамыту, теориялық білімдерін практикамен ұштастыру,
пәнге деген қызығушылығын арттыру
|
Түйінді
идеялар
|
Гиперсілтемелерге
қолданылатын командаларды білу;
Гиперсілтемелермен
жұмыс істеу.
|
Күтілетін
нәтиже
|
Оқушылар
гиперсілтемелермен жұмыс жасай алатын болады;
Тапсырмаларды
орындауда ережелерді қолдана біледі;
Теориялық
білімдерін практикада қолдану дағдысы қалыптасады;
Информатикалық
терминдік тілде сөйлеу қабілеттері дамиды;
Жұппен, топпен
жұмыс жасай отырып, бірлесіп білім алады.
|
Сабақтың
түрі
|
Практика
элементі бар жаңа сабақ
|
Әдіс-тәсілдер
|
Блум
таксономиясы, АКТ
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру
|
Сәлемдеседі,
кезекші сынып туралы мәлімет береді, сабаққа дайындалып отырады.
|
Білу
|
1-тапсырма.
Оқулықты пайдаланып, сұраққа жауап жаз:
1) Гиперсілтеме
дегеніміз не?
2) Гиперсілтемелер
қандай объектілерге қолданылады?
|
1) Гиперсілтеме
– ағымдағы Web-беттер арасында байланыс жасау мен басқа түйіндермен байланыс
жасаудың әдісі.
2) Гиперсілтемелер
мәтіндік және графикалық объектілерге қолданылады.
|
Түсіну
|
2-тапсырма.
Суреттерде көрсетілген іс-әрекетті түсіндір:
1)
2)
3)
4)
|
1) Гиперсілтемені
қосу командасы көрсетілген.
2) Гиперсілтемені
қосу терезесі көрсетілген, қай файлды ашуға сілтеме таңдау мүмкіндігін
береді.
3) Гиперсілтемені
мәтіндік және графикалық объектілерге қолдану көрсетілген.
4) Гиперсілтемені
өзгертуге және жоюға болады.
|
Қолдану
|
3-тапсырма.
Төменде берілген практикалық жұмысты компьютерде орында:
1) Мектептегі
оқушылар тізімі туралы веб-бет құр, ол үшін барлық оқушыларды сыныптар
бойынша бөліп, оларды гиперсілтемелермен байланыстыр. Сілтеме: /жұмыс
үстелі/оқушылар тізімі.docx
2) Компьютердің
құрылғылары туралы мәліметі бар веб-бет құр, гиперсілтемені қолдан. Сілтеме:
/жұмыс үстелі/компьютер құрылғылары/*jpg
|
1)
2)
|
Талдау
|
4-тапсырма.
Объектінің басқа нысанға гиперсілтеме ретінде қолданылатынын қайдан білесің?
|
Объект,
егер мәтіндік гиперсілтеме болса, онда оның асты әдетте көк сызықпен сызылады
және объектіге тышқан нұсқағышын апарғанда пішіні алақан түріне өзгереді.
|
Жинақтау
|
5-тапсырма.
«Гиперсілтеме» сөзіне 5 жолдан тұратын синквейн құра.
|
Гиперсілтеме
Ыңғайлы,
қажетті
Байланыстырады,
ауысады, өзгереді
Веб-сайт
беттерін құруға көмектеседі
Интернет
|
Бағалау
|
6-тапсырма.
«Веб-беттеріндегі гиперсілтемелердің атқаратын рөлі қандай?» тақырыбына 5
сөйлемнен тұратын өз пікіріңді жаз.
|
Әр оқушы
өз пікірін эссе түрінде жазады.
|
Қорытынды
|
Оқушыларды
берілген 6-тапсырма бойынша жинақтық бағалау
|
Тапсырмаларды
дұрыс орындағандарына байланысты бағаланады.
|
Үйге
тапсырма
|
Өтілген
тақырып бойынша шығармашылық жұмыс
|