САБАҚ:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Рымбай Арман
|
Сынып:
5
|
Қатысқан
оқушылар саны: 14
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтыңтақырыбы
|
«Керқұла атты Кендебай» ертегісі.
Кендебайдың ерліктері
|
Осы
сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
Көркем
шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті
арқылы
образын ашу. (5.Т/Ж3)
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:
Кейіпкерлердің
әрекетін талдап, портретін сөз тіркестермен сипаттайды.
Көпшілігі:Нақты ақпараттар
негізіндежағымды,
жағымсыз кейіпкерлер әрекетін салыстырады.
Кейбіреуі:Кейіпкерлер образына
қатысты қорытынды жасайды, өз көзқарастарын білдіре алады.
|
Жетістік
критерийлері
|
·
Ертегідегі
негізгі кейіпкерлердің портретін жинақтайды
·
Кейіпкердің
образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды.
·
Жинақталған
ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты өз көзқарасын білдіреді.
|
Білу
деңгейі
|
·
Білу және түсіну
Қолдану
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар: Кейіпкерлер портретіне
және іс-әрекетіне қатысты сөз тіркестер мағынасын ашып, сөйлемдерді анықтайды.
Қасқырдан арашалап алған, дүниеге
келген, аң аулау, қанжарымен жару,
Қайырымды
болыпты: Жылығанды жұбатыпты, қысылғанға жәрдем беріпті.Өзімдікі дегенді
білмепті,жатсынуды сүймепті.Бүкіл ел ортақ болыпты.
Пән
лексикасы және терминология:
Торсық
шеке, аппақ ұл, алты кез, қарық қылыпты
Диалог
және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Ер
жүрек,ерлік істері,ауыр мұңы, ел ортақ, табысын\сөздерді пайдаланып,
диалог құрады
|
Осыған
дейін меңгерілген білім
|
Ертегі
туралы \Керқұла атты Кендебай туралы біледі\
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
|
Дерек
көздер
|
Сабақтың
басы
|
Суреттер: Не болды?
·
Суретте не көріп тұрсыңдар?
·
Қандай ертегілердің кейіпкерлерін білесіңдер?
Суреттер: не болды? Оқушыларға суреткөрсетеміз.
Оқушыларсуретте не болып жатқанын және оның себебін түсіндіреді.
1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс жасау
1-топ.- Қазанғап кедейдің іс әрекеті, кәсібі туралы айтылған
жерді тауып оқу;
2-топ:Сиыр айдап өткізер жерін тауып оқу.
Дискриптор арқылы бағалау
- әр
оқушы ертегіден өзіне тиісті кейіпкердің портретіне қатысты сөз тіркестері
мен сөйлемдерді анықтайды;
|
|
|
Сабақтың
ортасы
|
2- тапсырма
Мәтіннен
өзіңізге тиісті кейіпкердің сипаттауларын іздеп тауып,
Портретін
жазыңыз.Кейіпкердің ертегідегі ең маңызды әрекеттерінанықтаңыз.Жинақталған
ақпараттар негізінде кейіпкер образына қатысты қорытынды жасаңыз (топтағы бір
оқушы –
Кендебай,
екінші оқушы – Керқұла образына талдау жасайды).
1-топ.
Кейіпкер
|
Ертегідегі портреті
|
Кейіпкердің ең маңызды 3 әрекеті
|
Кейіпкер
образына қатысты көзқарасым
|
Кендебай
|
Торсық
шеке, аппақ ұл ....
|
1. Аң
аулап, кедейлерді қарық қылыпты.
2.
3.
|
|
2-топ
Кейіпкер
|
Ертегідегі портреті
|
Кейіпкердің ең маңызды 3 әрекеті
|
Кейіпкер образына қатысты көзқарасым
|
Керқұла
ат
|
|
1.
2.
3.
|
|
- әр оқушы
кейіпкердің ең маңызды 3 әрекетін анықтайды;
3-тапсырма:
1-топ:Кейіпкер келбеті
Ертегідегі жағымды-жағымсыз кейіпкерлердің
әрекетін салыстырады.
Мысалы:
Кендебай
Бай балалары
Еңбекқор
еріншек
4-тапсырма. ... қатысты 10-сөзді
атаңыз.
Кендебай-еңбекқор,аңшы,қайырымды
1-2топтарға: Кейіпкерлер портретіне және
іс-әрекетіне қатысты сөз тіркестер мағынасын ашып, сөйлемдерді анықтап
жазады.
Қасқырдан арашалап алған, дүниеге
келген, аң аулау, қанжарымен жару, Құланның сүтімен асырайды.
Қайырымды болыпты: Жылығанды жұбатыпты, қысылғанға
жәрдем беріпті.Өзімдікі дегенді білмепті,жатсынуды сүймепті.Бүкіл ел ортақ
болыпты.
- портрет пен маңызды әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз
пікірін 1 сөйлеммен жеткізеді.
|
|
Сабақтың
соңы
|
«Ыстық
орындық»
–Жетіқат
астындағы қиындықтардан қалай құтылдыңыз?
-Алтын
құйрықты құлынды құтқарғанына сенесіз бе? т.с.с.
|
|
|
|
Марал
|
|
|
әр оқушы
ертегіден
өзіне
тиісті
Кейіпкердің
портреті
не қатысты
сөз
тіркестері
мен
сөйлемдерді
анықтайды;
|
|
әр
оқушы кейіпкердің ең маңызды 3 әрекетін анықтайды;
|
портрет
пен маңызды әрекеттер негізінде кейіпкер образына қатысты өз пікірін 1
сөйлеммен жеткізеді.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация
– Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау
– Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен
байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциацияны
берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт,
қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация
сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл
бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін
қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.
|
Сабақ
жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген
тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп
төндіре ме?
Оқушылар
сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы
сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
|
Ойлану
Сабақ
мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін
оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды
ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде
берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол
жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сәтті
өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай
екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және
оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма
дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
|
|
|
|
|
|
|
|