Инфоурок Другое КонспектыҚысқа мерзімді жоспар "Ұлттық теңге"

Қысқа мерзімді жоспар "Ұлттық теңге"

Скачать материал

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР

 

Күні: 09.02.2018жыл

Мектеп:№20 орта мектеп-лицейі

СЫНЫП: 5  класс

Мұғалімнің аты-жөні: Нурманова Тилектес Биждаевна

 

 

 

Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті

Қатысқандар:                             Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Тәуелсіздік символы –ұлттық теңге

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5Т6.Тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру

5А.6. Тірек сөздерді дұрыс қолданып, иллюстрацияларды сипаттау.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

 

 

 

 

Тыңдалған мәтіннен ақпаратты анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Иллюстрацияны сипаттауда тірек сөздерді қолдана алады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Өз ойын айтуда тыңдалған материалды өмірмен байланыстыра алады, иллюстрацияларды сипаттай алады.                                             

Пәнаралық байланыс:

ағылшын, орыс тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады

АКТ-ны қолдану дағдылары:

Интерактивті тақта, слайд.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Төлем құралы, жарлық, құпия қорғаныс, айналымға енді

 

Алдыңғы оқу:

Тәуелсіз елдің Астанасы

 

Жоспар

 

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

 

Басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ортасы

30 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Психологиялық ахуал.  «Мен саған сенемін» тренингі

 

2 топқа бөлу (түстер арқылы)

 

Үй тапсырмасы: «Сиқырлы қорапша»

 

Жаңа сабақ. Бейнеролик көрсету. Миға шабуыл.

Көрген бейнеролик туралы сұрау, жаңа сабақтың тақырыбын шығару.

Мұғалімнің ақпарат беруі.

 

Сабақтың мақсатын хабарлау.

 

1-тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдаңыз, мәтін бойынша тапсырмаларды орындаңыз.  

  Тәуелсіздіктің  айрықша белгісі – ұлттық валюта. Ол – Қазақстан Республикасы көлемінде пайдаланылатын заңды төлем құралы.

  Алғашқы теңгелер Англияның  «Харрисон және оның ұлдары»  банкнот фабрикасында  басылып шықты.  Қазақ валютасының авторлары Тимур Сүлейменов, Меңдібай Алин, Ағымсалы Дүзелханов, Қайролла Әбжәлелов. 

1993 жылдың 12 қарашасы күні Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев «Қазақстан Республикасында ұлттық валюта енгізу туралы» Жарлыққа қол қойды.  1993 жылдың 15 қарашасында теңге айналымға енді.  1 теңге 500 сом болып бекітілді. 1994 жылы қағаз тиындардың орнына монеталар шықты. 

Қазір банкнот – Ұлттық Банктің Алматы қаласындағы Банкнот фабрикасында, ал монета – Өскемендегі Монета сарайында шығарылады. 2006 жылы 15 қарашада теңгенің дизайны өзгеріп, жаңа үлгідегі банкноттар айналымға енгізілді. Теңгенің 16-ға жуық құпия қорғаныс белгісі бар.

 

Тапсырмалар:

1.      Мәтіннен негізгі   ақпаратты  табыңыз. Жеке

2.       Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықтаңыз. жұптық

3.      Сұрақтарға жауап беріңіз. топтық

 

2. Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын анықта (мазмұнын анықтау)
1.  Алғашқы теңгелер  басқа елден әкелінді. 
2.  Теңге - Қазақстан Республикасының заңды төлем құралы. 
3.  Теңгеде 6-ға жуық құпия белгі бар. 
4.  Ұлттық теңге - тәуелсіздіктің  белгісі.  
5.  Ұлттық валютамыздың дизайнын жасаушы Шәкен Ниязбеков. 
6.  Ұлттық валютамыз 1991 жылы 16 желтоқсанда айналымға енді. 
7. Қазақстанның төл теңгесі 1993 жылы қараша айында айналымға енді. 
8.  Теңгемізде мемлекеттік тудың суреті салынған. 

 

3. Сұрақтарға жауап бер (мағынаны ажырату)
Ұлттық валюта қай жылы шығарылды? 
Теңгеде кімдер бейнеленген? 
Тәуелсіз елдің  айрықша белгісі не? 
Теңгенің неше құпия қорғанысы бар? 
Теңгеде қандай суреттер бейнеленген? 
Қазақ теңгесі қайда басылды? 

Ұлттық теңге мен монеталар  Қазақстанның қай қалаларында шығарылады?

Қай жылы теңгенің дизайны өзгерді?

 

1.      Дескриптор:

1.1.Мәтін мазмұнын түсінеді, 3 негізгі ақпаратты анықтайды.

1.2. Сөйлемдердің дұрыс,бұрыстығын анықтайды.

1.3. Сұрақтарға жауап береді.

Сергіту сәті.

3-тапсырма. Интерактивті тақтадағы суретті,тірек сөздерді дұрыс қолданып,4-5 сөйлемнен тұратын шағын мәтін құраңыз.

 

https://tengrinews.kz/userdata/news/2014/news_266983/photo_144342.jpgКартинки по запросу президент казахстана

 

 

Похожее изображениеПохожее изображение

 

Тірек сөздер: тәуелсіз, ұлттық,  елтаңба, жарлық, символы, авторлары, ел, теңге. 

Дескриптор:

Иллюстрация бойынша 4-5 сөйлемнен тұратын шағын мәтін  құрайды.

Рефлексия.

«Түйіндеме»

Ақпараттық қағазды толтыру:
Ұлттық валюта атауы -Теңге
Туған жері -Қазақстан
Туған айы, күні, жылы- 15. 11. 1993
Жасы -24 жыл
Авторлар тобы - Т. Сүлейменов,  М. Алин, Қ. Әбжәлелов.           

А. Дүзелханов.
Алғашқы шығарылған орны -Англиядағы «Харрисон және оның ұлдары» фабрикасы
Номиналдары- 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000, 10000

Дескриптор:

-«Түйіндеме» әдісі арқылы тақырыпты толық түсінеді.

 

 

Соңы

5 минут

Кері байланыс

«Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы

Үй тапсырмасы : 40-50 сөзден тұратын эссе орындау /Төл теңгенің тарихы/

 

 

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

 

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

 

 

 

 

Пәнаралық байланыс –музыка, денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі

Нәтиже бойынша  саралау(бірдей тапсырма ұсынылғанымен, түрлі деңгейдегі жауап күтіледі)

·      Қарым- қатынас арқылы саралау (Шағын топтарда қабілеті орта оқушы өзінің құрбысынан көмек алуға мүмкіндігі бар, ал қабілетті оқушылар өз ойы  мен идеясын жүзеге асыру арқылы топ жұмысына үлесін қоса алады)

 

Бағалау критерийлері.

1.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсініп, нақты ақпартты анықтайды;

2.Тірек сөздер арқылы иллюстрацияны сипаттайды;

3.Мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді;

Дескриптор:

1.1Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді және нақты ақпаратты анықтай алады.

2.1.Тірек сөздерді дұрыс қолданады, иллюстрацияларды 4 сөйлемнен тұратын әңгіме жаза алады.

3.1. Тыңдалым материалдарының мазмұны  негізінде сұрақтарға жауап бере алады.

·       

·      Мадақтау, өзін-өзі бағалау парқшасы арқылы әр тапсырмадан кейін бағалау жүреді.

 

 

·      Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Сабақ өз мақсатына жетті. Білім алушыларға дескриптор бойынша берілген тапсырмалар екі топта да орындалды.

Тыңдалым дағдысы арқылы оқушылар тақырыпты аша білді.

Жоғары деңгейде өтті деуге болады.

Оқу мақсаты бағытталған тапсырмалар сәйкес жүргізілді.

Уақытты нақты пайдалана алдым. Жоспарыма өзгеріс енгізгенім: тыңдалым материалдарын ең бірінші тыңдатқанда оқушыларға тапсырма нақты берілмеді, сондықтан оқушылардың дұрыс тыңдамай отырғандығын, өзімнің қателескенімді бірден түсініп, оқушыларға тыңдалым дағдысын екінші рет тыңдап, тапсырманы орындауын тапсырдым, ситуациядан жақсы шығып кеттім деп есептеймін.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)

1.Бағалау критерийлері нақты болу.

2.Бағалау парақшалары арқылы өздерін бағалай алды.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1.Тыңдалым.Бейнеролик.

2.Кері байланыс.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

1. Нақты тапсырма, нақты жауап.

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Қысқа мерзімді жоспар "Ұлттық теңге""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор десткого сада

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
