САБАҚ:
5.2.15. Мінсіз оқушы болғым келеді
|
Мектеп:
Қарабалық ОМ А.Құнанбаев атындағы
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Досмухамбетова А.М
|
Класс:
5 кл
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Осы
сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
5Ж4.
Мәліметтерді жинақтап, тақырып бойынша постер жасау;
5О6. Тақырып
бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз
көзқарасын білдіру;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар
орындай
алады:
|
Мәліметтер
жинақтай алады.
|
Оқушылардың
көпшілігі
орындай алады:
|
Постер
жасай алады.
|
Кейбір
оқушылар
орындай
алады:
|
Мәтінде
көрсетілген мәселелерге өз көзқарасын білдіре алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
- Мәтінді түсініп
оқиды.
- Мәліметтерді
жинақтап, постер жасайды.
- Тақырып бойынша
жаңа сөздерді қолданады.
- Мәтінде көтерілген
мәселеге өз көзқарасын білдіреді.
|
Тілдік
мақсат
|
Пәнге
қатысты сөздік қор мен терминдер: мінсіз,озат,үнемі,қалайды
|
|
Диалог
құруға / cөйлем құрауға арналған пайдалы тіркестер:
|
Кеңес беру, оқу
озаты, шұғылдану
|
Алдыңғы
оқу
|
Мектепте
сақталуы тиіс ережелер
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
6-7мин
|
1.
Оқушылармен амандасу.
2.
Психологиялық ахуал тудыру. (Менің
сыныптасым - ... оқушылар шеңбер құрып, қасындағы сыныптасының есімін сын
есім қосып айтады. Мыс: Мереке- мейірімді, Алтын-ақылды... )
3.
Топқа бөлу.("Арлы бала",
"Ақылды бала",Әдепті бала" деген сөздер жазылған қиындыларды
оқушылардың қолдарына беріп,үш топқа бөлемін.)
4.
Үй тапсырмасын «Доп лақтыру» әдісімен
сұрақтар қою арқылы сұраймын.
·
Біздің білім ордамыз қалай аталады?
·
Мектепте сақталуы тиіс қандай ережелерді
білесіңдер?
·
Ережелерді бұзбайтын, сабақты жақсы
оқитын оқушылар- қандай оқушылар?
·
Сендер өздеріңді қандай оқушымын деп
есептейсіңдер?
Осыдан
кейін өткен тақырыппен жаңа тақырыпты байланыстырамын. Алдыңғы оқу «Мектепте
сақталуы тиіс ережелер» тақырыбымен
байланыстырып, мектеп ережелері, озат, тәрбиелі оқушылар туралы айтамын.
|
суреттер,
интерактивті тақта
|
Ортасы
34-35 мин
|
Мәтіналды
жұмыс
«Ассосация»
әдісі
Мәтінкезі
жұмыс
Тапсырмалар:
1.
Мәтінді түсініп оқыңыз, осы мәтіннен мәліметтерді
жинақтаңыз; (әр топқа мәтін таратып беремін);
2.
«Қабырғадағы рөл» әдісі. Кейіпкерге сұлба
салыңыз, мінездеме беріңіз, ішіне жазыңыз, сыртына сұрақтар қойыңыз. (Әр
топ кейіпкерді талдайды, сұрақтар құрастырады).
Мәтінсоңы
жұмыс
3.Енді
әр топ өз постеріңізді қорғаңыз, өз ойыңызды айтыңыз (әр топ
өздерінің постерін қорғап, сұрақтарға жауап береді, өз пікірлерін айтады).
Мінсіз
оқушы болғым келеді...
Менің атым - Санжар. Мен бесінші сыныпта оқимын. Кітап оқығанды, сурет
салғанды ұнатамын, оқу озатымын. Тәртібім де жақсы. Түрлі жарыстарға
қатысып, спортпен шұғылданғанды ұнатамын. Ата-анам маған үнемі кеңес беріп
отырады. Үлкендерге көмектесіп, кішілерді сыйла деп айтады. Олар менің
ұқыпты, сыпайы, адал оқушы болып өскенімді қалайды. Мен де мінсіз оқушы
болғым келеді.
|
Кеспе қағаздар,
маркер, флипчарт, стикер.
|
Соңы
5-4 мин
|
Қорытындылау
.
Қандай мәтінмен
таныстық?
Мәтін не туралы?
Оқушы
қандай болуы тиіс?
Кері
байланыс. Бас бармақ әдісі. (оқушылар көздерін
жұмып, сабақты жақсы, орташа және төмен деңгейде түсінгендерін бас бармақпен
көрсетеді.)
|
Кеспе қағаз,
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
– оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабіл
етті
оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Сабақта мақсат
бойынша саралау ,қарым-қатынас формасы бойынша саралау
жүргіземін.Себебі,оқушылар топта жұмыс жасау кезінде кейіпкерге мінездеме
береді,сұрақтар құрастырады,бір-бірін толықтырады,постер қорғайды,сол арқылы
өз пікірлерін айтады.
|
Бағалау
– оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Дескриптор
1.
Мәтінді түсініп оқи алады.
2.
Мәліметтерді жүйелей алады.
3.
Кейіпкерге мінездеме бере алады.
4.
Сұрақтар құрастыра алады.
5.
Сұрақтарға жауап бере алады.
6.
Постер қорғай алады.
7. Өз пікірін
білдіре алады.
|
Пәнаралық
байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен
байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі).
|
·
Оқу мақсаты бойынша сараланған.
|
Ынталандыру
әдісі арқылы, 3 шапалақ, бас бармақ, смайлик
|
·
Өзін-өзі тану, әдебиет.
АКТ-мен
байланыс, интерактивті тақта.Тарихтың мәдениет пен тілдің біртұтастығы.
|
Рефлексия(сабақтан кейін )
Сабақтың мақсаты
мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар
не үйренді?
Сабақ қалай
өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма қандай
өзгеріс енгіздім және неге?
|
Өз сабағыңызды
талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен
екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен
оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1:
2:
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|