Инфоурок Другое Другие методич. материалыҮкілі Ыбырайдың өмірі мен шығармашылығы (10 сынып)

Үкілі Ыбырайдың өмірі мен шығармашылығы (10 сынып)

Скачать материал

Қазақ әдебиеті

10-сынып

Уақыты:

Сабақ 

Сабақтың атауы

Үкілі Ыбырайдың  өмірі мен  шығармашылығы

Мақсаты

Білімділік: Ыбырайдың сан қырлы өнер иесі екендігі туралы кеңінен         мәлімет беру;

Тәрбиелілік: Қазақ өнерін биікке көтеруге қосқан үлесін мақтан ете отырып, оқушыларды талғампаздыққа, шынайылыққа тәрбиелеу;

Дамытушылық: Оқушыларды, мәнерлі сөйлеуге тұжырымды ой айтуға, шығармашылыққа баулу;

Сабақтың көрнекілігі: Үкілі Ыбырай суреті, электрондық оқулық, кітаптар, үн таспа, т.б

Сабақтың түрі:  жаңа  сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Ми,а шабуыыл, топтастыру, венн диаграмма, сөзжұмбақпен жұмыс, 5 минуттық эссе жазу, инсерт

Пәнаралық байланыс: тарих, музыка,  география.

Топқа бөлу

Пазл арқылы топтарға бөлу

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

«Ерке  есім» әдісі  арқылы  өз  есімдеріне сын есімдерді  тіркестіріп айтады.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Үй тапсырмасын сұрау

Қызығушылықты ояту

 

«Миға шабуыл»  әдісі арқылы екі топ бір-бірлеріне Жаяу  Мұсаның өмірі мен шығармалары  туралы сұрақтар қояды.

1.«ХІХ-ХХ ғасыр аралығында өмір сүрген қандай әнші- ақындарды білесіңдер?»

2. «Жаяу Мұса кім?»

3. «Жаяу Мұсаның  «Ақ сиса» әнінің  шығу себебі неде деп ойлайсың?»

 

Мағынаны тану

 1.Үкілі Ыбырайдың  «Гәкку» әнін тыңдата отырып сұрақ қою.

-Балалар,қалай ойлайсыңдар,бұл ән –кімнің әні және қалай аталады?

-Олай болса, бүгінгі сабағымыз  «Үкілі Ыбырайдың өмірі мен шығармашылығы »

1-топ «Әдебиетшілер»

2-топ: «Зерттеушілер»

Топтастыру әдісі  бойынша  оқушылар  жұптасып, топтасып жұмыс жасайды.

 «Үкілі Ыбырай кім?», «Үкілі Ыбырайдың қандай шығармаларын білесіңдер?», «Ақынның орнында сен болсаң, не істер едің?», «Сал-серілер мен қарапайым адамдардың бір-бірінен қандай ерекшеліктері бар деп ойлайсыңдар?», «Ақындар қандай кезеңде өмір сүрді?», «Үкілі Ыбырай кімдер үшін күресті деп ойлайсыңдар?», «Ақынның  «Гәкку», «Қалдырған» өлеңдерінің шығу себебі неде деп ойлайсыңдар?

 Тапсырма:

1) Жаттаған өлеңдерін мәнерлеп айту.  

 ә) Өлеңдерін құрылысына  талдау.

Венн диаграммасы бойынша жұмыс

 

 

 


Сөзжұмбақпен  жұмыс

 

«Инсерт жүйесі»

Білетінім

Мен үшін жаңалық

Таңқалдырды

Білгім келеді

«Гәкку», «Қалдырған»әнінің авторы екендігі

Қисса- дастан жазғаны

Жан-жақты дарын иесі екендігі

Ұрпағы, олардың қайда тұратындығы

 

«Зертеушілер» тобы: «Концептуальдық кесте»

Кейіпкер

Өмірге қызығушылығы

Адамгершілігі

Кейіпкерге берілетін баға

Үкілі Ыбырай

Өмірге құштарлығы жоғары, дүние танымы кең, өнерді қатты бағалап, сүйе білген

Кішіпейіл, ақкөңіл, адал, мейірімді, намысты

Сан қырлы өнер иесі, елінің ән өнерін биікке көтерген, өте дарынды сері, ұлтжанды азамат, дала артисі

 

5.«Әдебиетшілер»

Эссе: Сыршыл, ойшыл ақын – Үкілі Ыбырай

«Зерттеушілер»

Ой толғаныс:Бес жолды өлең

                           дала артисі  арқалы ақын

                            суырыпсалма  сазгер

                 Нұркей, Орынбай, Біржан Үкілі Ыбырай

                           ақындардан бата алған әнші

                                      айтыскер ақын

                              сырнайшы домбырашы

 

Ой толғаныс

6.Сәйкестіру тесті

1-топ

Ғалия                                                Ақан сері

Сұршақыз                                        Балуан Шолақ

Балқадиша                                       Жаяу Мұса

Жанбота                                           Үкілі Ыбырай

Жиырма бес                                     Біржан сал

2-топ

“Көк жендет”                                  Балуан Шолақ

“Жайма -шуақ”                                  Ақан сері

Шалқыма                                               Жаяу Мұса

“Желдірме”                                      Үкілі Ыбырай

Сапар                                                Біржан сал

Бағалау

Бағалау парақшасын үлестіру

Оқушылар бір-бірін бағалайды

Үйге тапсырма

1.Үкілі Ыбырай  шығармашылығын терең зерттеу

Күнделіктеріне жазады

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Үкілі Ыбырайдың өмірі мен шығармашылығы (10 сынып)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Товаровед-эксперт

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
