Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.7.1.
Ғарыш және Жер
|
Мектеп:
«№7
Сарысу жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: ЖАУЖАНБАЙ.
Қ
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы:
|
Күн
жүйесі
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
7.7.1.2. Күн жүйесіндегі денелер
қозғалысының көзқарасынан Күн, Ай және жыл ұғымдарын түсіндіру
|
Сабақ мақсаттары
|
1.
Күн, Ай және жыл ұғымдарын түсінеді.
2.
Күн жүйесіндегі денелер қозғалысын сипаттай алады.
3.
Күн жүйесінің нысандары туралы біледі.
|
Бағалау критерийі
|
-
Күн, Ай және жыл ұғымдарын түсіндіре алады;
-Күн
жүйесіндегі денелер қозғалысын сипаттайды;
-
Күн жүйесінің нысандары туралы біледі.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Қазақ тілінде
|
Орыс тілінде
|
Ағылшын
тілінде
|
астероид
|
астероид
|
asteroid
|
комета
|
комета
|
comet
|
метеор
|
метеор
|
meteor
|
|
Құндылықтарды дарыту:
|
«Мәңгілік ел» идеясының
«Индустрияландыру және негізделген экономикалық өсу» құндылықтары бойынша
тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыстар:
|
Жаратылыстану, математика, ағылшын тілі
|
АКТ қолдану дағдылары
|
BilimLаnd
|
Бастапқы білім
|
Аспан денелері туралы білімдері.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 минут
9
минут
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі. Тұлға
аралық қарым-қатынас қалыптастыру. Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа даярлығын
тексеріп, назарын сабаққа аудару.Сынып оқушыларына жағымды жағдай жасау.
Көңіл-күйлерін
«Бас бармақ» әдісі арқылы көрсету.
ІІ.
Ынтымақтастықты қалыптастыру
Топтарға
бөлу: Күн,
Ай, ғаламшарлар атауын (жазу арқылы)
ІІІ.
Үй жұмысын тексеру :
«Бейер
шиыршығы» әдісі
арқылы оқушыларға өткен тақырыпқа байланысты терминдер жазылған аққағаз таратылады.
Әр топ келесі топқа жазылған терминді таратады.Келесі топ сұрағына жауап
береді.
|
Топ
аттары жазылған қағаз, шиыршықталған қағаз(карточкалар)
|
Сабақтың ортасы
9
минут
22 минут
|
1
тапсырма:
ТЖ.
«Зигзаг» әдісі
арқылы топқа бөліп, әр топ қызыл, сары, жасыл түсті карточкаларға жазылған Күн
жүйесіне байланысты сұрақтарға жауап береді, топтан әр адам келесі топқа
түсіндіріп, «Жанұя» тәсілі арқылы өз топтарына келіп түсіндіреді.
Дескриптор:
-Күн,Ай
және жыл ұғымдарын түсіндіреді;
-Күн
жүйесіндегі денелер қозғалысын сипаттайды;
-Күн жүйесінің
нысандары туралы біледі, Күн жүйесінің құрылымын түсіндіреді.
2
тапсырма: «Өкіл» стратегиясы
Бөлінген
әр топқа Күн жүйесіне байланысты сұрақтар беріледі, Күн жүйесінің
нысандары мен күн жүйесінің құрылымын түсіндіреді.
Дескриптор:
1.Әр
топ берілген сұрақтарға жауап береді;
2.
Күн
жүйесінің құрылымын түсіндіреді.
|
Қызыл,
сары, жасыл түсті карточкалар
Күн
жүйесі
|
Сабақтың соңы
3 минут
|
Үйге тапсырма: §40
Рефлексия:
«3-2-1» әдісімен
өзін-өзі бағамдау:
3- сабақтан алған маңызды
ақпараттар
2- қиындық келтірген мәселе
1- сабақта ұнаған жағдай
|
Оқулық,
қалам, жұмыс дәптер
|
Саралау–оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз?
Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы
|
Кіріспе
бөлімінде «Бейер шиыршығы»әдісі алынады, мұнда барлық
оқушылар өткен тақырыпты еске түсіре отырып, берілген сұрақтарға жауап беріп,
тұжырым жасайды, ойларын бөліседі, алдыңғы тақырып еске түсіріледі.
Негізгі
бөлімінде «Зигзаг» стратегиясында оқушылар топтасып
cұрақтарға жауап бере отырып, кейбір оқушылар өз пікірлерімен бөліседі.
Кері
байланыс жасау мақсатында «3-2-1»әдісі қолданылады.
|
Бағалау
өте жоғары маңызды-лыққа ие. Себебі,бағалау арқылы оқушылардың деңгейін
анықтауға мүмкіндік бар деп ойлаймын. Оқушылар бас бармақ, смайликтер арқылы,
әр жұп, әр топ бір-бірін бағалау арқылы бағаланды. Оқушыларды мақтап,
мадақтап отыруда олардың көңіл-күйіне әсер тигізеді. Сабақта қалыптас-тырушы
бағалау түрі қолданы-лады. Жұптық, топтық жұмыс-тарды дескриптор арқылы
бағалаймыз.
|
Сабақ барысында
қауіпсіздік техникасы ережесін еске түсірді ,АКТ ны қолдануда « Мәңгілік Ел»
жалпыұлттық идеясының құндылықтарының элементі қолданылды.
|
Жалпы
баға
Сабақтың
жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:Зигзаг
әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру
2:Күн
жүйесін түсіндіру
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқытутуралыда, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
Сергіту сәттерін орынды пайдалану
2:Мұғалімнің
сабаққа жан-жақты дайындықпен келуі
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім,
келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?
|
|
|
|
|
|
|