Урок по английскому языку
по теме:
«Мой любимый урок. Школа.»
Учитель
английского языка
Чепик
Н.В.
Тема
: Школьная жизнь
Подтема:
Мой любимый урок. Школа.
Цели:
организовать
ознакомление с новой лексикой и
.
закрепление изученного материала, повторить PRESENT
PERFECT . TENSE, расширить филологический
кругозор, развивать технику . чтения,
качество произношения звуков, память, языковую догадку,
навыки говорения, прививать любовь к английскому языку и школе.
Средства
обучения:
учебник О. Карпюк «английский язык» 6 класс,
мультимедийная
доска, картинки, раздаточный
материал.
Тип
урока: комбинированный.
Ход урока:
Начало урока:
Оргмомент.
T: Good morning.
P: Good
morning.
T: I`m glad
to see you!
P: We are
glad to see you too!
T: Sit down,
please.
Беседа с дежурным:
T: Who is
on duty today?
P: I`m on
duty today.
T: What day
is it today?
P: It`s
Wednesday.
T: What date
is it today?
P: It`s the
second of November.
T: What is
the weather like today?
P: The
weather is good. It`s warm. The sky is blue. There are no clouds in the sky.
The sun
shines
brightly.
T: Do you
like this weather? Why?
P: As for me
I like this weather because I like warm weather.
Речевая зарядка:
T: Now
you`ll listen to the poem “He loves the Ocean” and you`ve to find the word with
the
sound [
f ].
He loves the
ocean She loves the telephone
He loves the
sky She loves to talk
She loves to
travel He loves the ocean
He loves the sky.
T: Now
you`ve listened to the poem. Tell me, what is the word?
P: It`s
telephone.
T: Why do
you think so?
P:Because
letters PH make sound [ f ].
Основная часть:
Постановка
целей и задач.
T: Today
you`ll
- speak about different school subject;
- learn new topic-words and expressions;
- revise grammar, Present Perfect Tense;
- practice the grammar;
- read the text and check up understanding of this text.
Проверка Д/ З
T: Now let`s
check up you home work. What was your home work?
P: It was
exercise 1 on page 36.We answered the questions.
T: Read me
your answers.
P: 1. I
begin to study Geography and Science.
2. Yes,
I have. My new teacher is Olga Nickolaevna.
3. My
favourite subject is English because English is the language of international
communication and friendship.
4. I have
English lessons on Monday, on Wednesday and on Friday.
Ознакомление с новой лексикой:
Now open
your vocabulary and write down new words in it.
(слова
на мультимедийной доске)
sum – арифметическая задача;
mix up – смешивать;
chemicals – химикаты;
Chemistry – химия.
Закрепление новой лексики:
T: Now
repeat these words after me and read these words one by one.
Повторение названий школьных предметов.
(на
мультимедийной доске изображение уроков, картинки)
T: Let`s
remember school subjects. Translate into Russian.
T: English;
P: английский язык;
T: Music;
P: музыка;
T: History;
P: история;
T: Geography;
P: география;
T: P. T.;
P: физическая культура;
T:Art;
P: рисование.
Развитие
навыков говорения ( спрашивает учеников )
T: Now
answer my question. What is your favourite school subject?
P1: My
favourite subject is P.T.
T: And what
is your favourite school subject?
P2: My
favourite school subject is Art.
T: And what
is your favourite school subject?
P3: My
favourite school subject is Geography.
T: And what
is your favourite school subject?
P4: My
favourite school subject is Art.
T: And what
is your favourite school subject?
P: My
favourite school subject is Maths.
Проблемность.
Проверка изученного материала. Работа в группах.
Task №1
T: Pupils,
you are well done. Now all pupils divide in 4 groups.
Firstly
you have to make up school subjects from the letters. You have one minute.
(
каждой группе раздается листочек с заданием)
1.
AMSUTIHSCM
(Maths, Music)
2.
ERANTHSGIL
(English, Art)
3.
HEGSOTORGYRYAPHI (Geography, History)
4.
UKRATARNINIAN
(Ukrainian, Art)
Task №2
Guess about what school subject is the sentence.
(предложения на мультимедийной доске)
1.
We do
sums. ( Maths)
2.
Draw vase, fruits
and vegetables. (Art)
3.
Mix up
chemicals. (Chemistry)
4.
Take the
map. (Geography)
5.
Read about
war. (History)
6.
Play football.
(P.T.)
7.
Learn foreign
words. (English)
Task№3
T: Now tell
me, please. At what subject do use such things?
1.
Map. 2.
Dictionary. 3. Album. 4. Ball. 5. Computer.
T: Well done! I can see that you know this information.
(Лучшая команда награждается призами)
Релаксация. Психологическая разрядка.
T: Clouse your eyes. Imagine your favourite lesson and your favourite activity.
Don`t forget! When you open your eyes you have to tell me, what is your
favourite school subject and what do you like to do?
T: Now open your eyes and tell me, what is your favourite
school subject and what do you like to do?
(ученики отвечают на вопросы)
Повторение грамматического материала. The Present
Perfect Tense.
T: Now children we revise grammar. Please, open your books
on page 30 and tell me what information can you see here?
(ученики рассказывают о образовании и употреблении
грамматической структуры)
Контроль понимания грамматического материала.
(предложения на мультимедийной доске)
T: Now children let`s practice grammar. You can see 3
sentences. You have to find mistake and correct it.
1.
He have
read the book.
2.
She has just do
sum.
3.
We have never
been in Kyiv.
(несколько учеников получают индивидуальные задания)
Задание №1
Translate the sentences into English.
1.
Я уже был
в Ровно этим летом. 2.Она уже сделала зарядку. 3. Он только что пришел. 4. Мы
некогда не были в Одессе. 4.Игорь мне уже объяснил урок, я могу выполнить это
упражнение. 5. Настя уже принесла хлеб. 7. Она уже перевела этот текст.
Задание №2
Translate the sentences into English.
1.
Я уже
прочитал книгу. 2. Я только что прочитал рассказ и могу его пересказать.
2.
Он уже
написал письмо. 3. Я забыл слово и не могу сказать его. 4. Она уже убрала
комнату. 5. Я уже пообедала.
Задание №3
Recollect 3 forms of the irregular verbs and write them down.
to do to
be to blow to know
to make to
come to fall to
show
to put to
dig to have to
shut
to run to
speak to read to get
Тренировка
навыков чтения.
Предтекстовое
задание.
T: Now we`ll
read the text. You`ll have to put “+” if the sentence is true and “-“ if the
sentence is false. And answer the question, what is it about?
Open your
books on page 157 exercise 1.
Обсуждение
прочитанного текста.
Послетекстовое
задание.Контроль понимания прочитанного текста.
1.
The door closed
and Paul came in.
2.
Now Paul will not
be able to wrote French schoolchildren.
3.
“A student named
Paul spent the summer with me…”
4.
“I haven`t learnt
that yet,” Dennis said.
5.
Mummy and Daddy
started laughing and Paul could understand why?
Заключительная
часть.
Д/З.
Упражнение
1 страница 157 –читать.
Подведение итогов.
T: You`ve
learnt new topic – words and expressions, revised grammar, spoken about
different school subjects, practiced the grammar. I want to say that I liked
all pupils because all worked hard at the lesson. But I want to mention that
pupils: Tanya Rudenko, Yura Talalay, Alyona Nosova, Lilya Cherskakya worked
harder then other pupils and upraises their answers as excellent.
Рефлексия.
Барометр настроения.
Как
вы оцениваете свое настроение: пасмурно,
ясно,
солнышко.
Какое
настроение по окончанию урока?