Тема: Соединённые Штаты Америки
Тема и номер урока в модуле: Unit 3 «Some
facts about the English-speaking World», step 2.
Тип урока:
Урок
отработки умений и открытия нового знания
Цель урока:
·
Деятельностная
цель: формирование у учащихся деятельностных способностей и способностей к
структурированию и систематизации изучаемого предметного содержания,
формирование у учащихся умений реализации новых способов действия
·
Содержательная
цель: закрепление и при необходимости коррекция изученных способов действий,
расширение понятийной базы за сёт включения в неё новых элементов
Задачи:
·
Образовательная: активизировать в речи лексические единицы
по теме «Английский язык»; развивать у учащихся умение творчески использовать
усвоенный материал.
·
Развивающая: развивать навыки
аудирования, чтения, говорения и письма.
·
Воспитательная: формирование
устойчивой мотивации к изучению английского языка; развитие способностей
работать в группе, достигать согласия, приходить к единому мнению; развитие
таких качеств, как взаимопомощь, ответственность, дисциплинированность и
собранность, воспитывать здоровые привычки.
Формы
работы обучающихся: групповая, самостоятельная работа.
Планируемые
образовательные результаты:
·
Метапредметные:
развитие коммуникативных способностей школьника; расширение общего
лингвистического кругозора школьника; развитие познавательной, эмоциональной и
волевой сфер школьника; формирование мотивации к изучению иностранного
языка; усвоение общеучебных умений и универсальных познавательных
действий, к которым относится извлечение информации из материалов на печатных
носителях.
·
Предметные:
использовать речевые образцы; воспринимать на слух текст, построенный на
знакомом языковом материале.
·
Личностные:
формировать положительное отношение к культуре англо-говорящих стран,
развивать умение представлять своё отношение к проблеме, воспитывать готовность
к коллективному творчеству.
Ход урока
Этап мотивации к
учебной деятельности.
- Good morning, children! I’m
very glad to see you. Sit down, please!
- First of all I would like you to listen
to a dialogue between two boys. One of them is visiting a country now. Try to
guess what country it is. (Listening) What country is John visiting
now? You are quite right. This country is the USA.
Этап актуализации
и пробного учебного действия.
How many of you would like to visit
America and why? This is my dream too. What will we speak today about? What do
you think? You are right. Today we will speak on the topic «Some facts about
the USA » (слайд 1). Could you help me to make the
plan of our lesson? What will we do? I agree with you. At the lesson we are
going to discuss the importance of English, to remember some facts about the
USA and to speak about the territory of America (слайд 2).
- Today you have an opportunity to work in
groups. For right answers you will get points. Please count your points and at
the end of the lesson the winners of the lesson will get excellent marks. I
wish you good luck! Let's begin!
Этап включения в систему знаний и повторения.
- The first point of our plan is
the English language and we are going to speak about it.
·
The
1st task for you – Each team has got a paper, there you can see
sentences but some words or wordcombinations are missing. Fill in the missing
words! If you don't have any mistakes, you'll get 5 points. You have 1 minute.
Your time is over. The first group hands its paper to the second group over,
2-3, 3-1. Look at the screen, we have true answers here, check and correct the
mistakes. (взаимопроверка по эталону)
·
The
2nd task – You know it is very important nowadays to learn English.
Say what you usually do during your English lessons and outside the classroom.
How do you work at your English? For each answer you 'll get a point.
·
It's
time to speak about the USA.
I
would like to give a task for _______________________________. Please take
places at the computer tables. I give you a list of some new words. Surf the
Internet and find the meanings of these words.
·
Meanwhile,
the third task for you – We have already known some facts about the USA. You
must discuss these facts in your groups and make up your own stories about the
USA. Don't forget to mention about:
1. the capital of the
USA
2. the American flag
3. America is a
country of immigrants
After your stories will be ready, you must
tell us these stories. You have 4 minutes.
·
It's
time to relax.
Этап построения и
реализации проекта.
·
We've
already spoken about some facts about the USA but we haven't discussed the
territory of this country yet. Now we're going to read a text about it. Open
your student's books (p.91 ex.6). There are some unknown words in the text
whose meanings your classmates have already found. Look at these papers and
repeat these words after me. What does the word mean? There are some unknown
geographical names. Find them on page 90, listen to the speaker and repeat them
after him.
·
The
fourth task – Read the text and match its parts with their names silently. Next
discuss your answers in your groups. You have 4 minutes. Check yourselves!
(true answers) (самопроверка
по образцу)
Этап рефлексии
учебной деятельности
·
I
would like you to create projects on the topic «Some facts about the USA». You
may write down some facts, draw the flag, glue some pictures)
While you're
preparing your projects I count points. The winner of our lesson is the ___
group. All members get excellent marks.
To make the conclusion of the lesson say if you liked
our lesson. What did you like most of all? What did you remember? What is your
home task? (new words p.88-89, ex.8,9 p. 92-93)
Thank you for your work!