Метапредметное
занятие
«Знание
и информация»
по
английскому языку
6 класс
Предметная
тема:“Easter celebration”
Цель урока:
расширение знаний учащихся о культурных традициях страны изучаемого языка на
основе Пасхи
Задачи урока:
Обучающий аспект:
-расширить словарный запас по теме;
-формирование лексических навыков говорения по
теме “Праздники”;
-совершенствование навыков чтения и
аудирования с различной стратегией.
Развивающий аспект:
-формирование и развитие
учебно-организационных умений и навыков (взаимоконтроль, навыки самостоятельной
работы, групповой работы).
-Развивать умение обобщать, систематизировать
лексику с учетом ее применения в различных коннотациях
Воспитательный аспект:
-воспитание уважительного отношения к
культуре, традициям и обычаям народов других стран.
Метапредметная задача: формирование знаний по теме на основе полученной информации
Планируемые результаты:
А) Личностные:
1. Интеллектуальная активность-
интеллектуальные навыки, позволяющие учащемуся самостоятельно и ответственно
принимать решения в ситуациях учебного, личностного выбора.
2. Коммуникативные навыки – владение основными
способами деятельности, необходимыми для позитивного общения
3. Ответственность - личностные качества,
позволяющие продуктивно действовать для реализации своих целей в соответствии с
правами, потребностями и целями окружающих людей
Б) Метапредметные:
1. Познавательные действия - включают действия
исследования и отбора необходимой информации, ее структурирования
Коммуникативные действия – обеспечивают
возможность сотрудничества - умение слышать, слушать товарища, планировать и
согласованно выполнять совместную деятельность, взаимно контролировать действия
друг друга, уметь договариваться, правильно выражать свои мысли в речи, уважать
в общении и сотрудничестве своего товарища и самого себя.
3. Закрепление умений работать с информацией –
находить, анализировать, управлять, оценивать и представлять информацию.
В) Предметные:
1. Освоение знаний о культуре англоговорящих
стран
2. Развитие познавательных интересов, интеллектуальных
способностей.
3. Овладение умениями работать с различными
информации (текст, …), организовывать информационную деятельность и планировать
ее результаты.
Компетенции:
- Информационная
- Общекультурная
- Коммуникативная
- Социо-культурная
Оборудование:
Компьютер
Проектор
Раздаточный материал с текстами
Карточки с новыми словами
Видеоматериал
Ход
урока
I Организационный момент
Задачи:
проверить организацию класса (проверка отсутствующих, внешнего состояния
помещения, рабочих мест, организация внимания); проверить наличие оборудования
урока; психологически настроить учащихся на активную работу на уроке;
обеспечить нормальную обстановку в классе.
T: Good morning! I am glad to see you and our guests. How are you? Let’s begin
our lesson.
2.Актуализация знаний по
теме «Праздники».
2.1.Речевая зарядка.
Беседа о праздниках.
- Children, first of all answer
my questions:
- Do you like festivals?
- What festivals do you know?
- What’s your favorite festival?
- How do we celebrate festivals?
(Do we dance, sing songs, play games, eat delicious food, give presents, send
cards, light fireworks?)
2.2.Подготовка учащихся к активному и сознательному усвоению материала. Повторение слов по теме «Пасха»
- Today we’ll speak about
one very famous festival. Look at the screen and try to guess what festival it
is. ( смотрят видеоролик, называют тему).
Т: The theme of our lesson is Easter celebration. What is
the aim of our lesson?
P: We will speak about Easter
traditions.
T:You are right. What will we do
today?
P: We’ll read, speak about Easter,
do exercises …….
T:Why will we speak about Easter
today?
P: We’ll speak about Easter
because in April we’ll celebrate it.
T: Right you are.
Today we will talk, listen, read about
Festival which is called the Easter. I hope you’ll enjoy our English lesson.
2.3 Повторение лексики. Фонетическая зарядка
By the way, look at this things (на экране яйцо, корзинка, ягненок, шляпка, свеча,
кролик)
How do you think what are the
symbols of the Easter? What things are connected with this holiday? What are
they?
T: Look at the screen.
Pp: проговаривают
знакомые слова
T: . Работа с филвордом.
And now you are to guess the
fillword. Find 8 words, please.
Let’s check it up. First we’ll
check it by lines.P1, what’s the 1st word? Translate it! All together! (Дети разгадывают филворд,
проверяем с переводом)
T:These things are connected with
the Easter. Where, when and how people use these things?
What should we do?
Pp: We can find the information
T:Where can we find the
information?
Pp: the Internet, textbook,
newspaper, radio, pictures and so on.
T. I agree with you. Let’s do it.
But we need the helpers for it.
3. Изучение нового
материала.
3.1Работа с текстом
Цель: развивать умения и навыки чтения с полным
пониманием прочитанного.
Задачи: научить читать детей в естественном темпе текст, построенный на знакомом и незнакомом (новая лексика) языковом
материале, активизировать употребление лексики по теме «Easter»
T: Well done. Now
it's high time to meet with the holiday itself: its symbols, history and colours.
We’ll work in group of 4. Each group has its own task. You
must read the text and do exercises. Children,
there is a text on the topic we study today. The first group must read it and
put the words into the gaps in the texts. The second group must put the words
back into the correct order. The third must translate the new words .
T: Are you ready?
3.2 Физминутка (игра в слова)
T: And now we’ll have a rest and
play the game “Pass the egg”. Come to the blackboard, make a circle. You should
pass each other the egg while there is the music, but when the music stops, the
pupil with the egg should name one of our words. (Дети становятся в круг. Пока играет музыка- передают по
кругу яйцо, как только музыка закончилась, ребенок с яйцом в руке называет одно
из новых слов по теме- дети его переводят)
3.3 Аудирование
Задачи: совершенствовать навыки аудирования;
подготовить учащихся к восприятию иноязычного текста; активизировать лексику по
теме «Пасха»
Have you ever watch a film about Easter? Do you want? Well,
let’s watch the film. It helps us to know about Easter traditions.
In group discuss the problem using
the plan. You should choose a leader and leader will present your ideas the
whole class. Is it clear?
You’ll have the questions. Each
group has 2 questions.
(Группы вытягивают по 2 вопроса, которые предлагает учитель. Вопросы на листочках, а также продублированы
на экране ИД).
1.
What Easter presents do people buy for friends?
2.
Do people work on the Easter Sunday? Why?
3.
Who hides Easter chocolate eggs in the garden?
4.
What games do people play at Ester?
5.
What do children like to do at Easter?
3.4
Побуждение к дальнейшему расширению информационного поля. Координирование
выполнения устных заданий
Полный ответ группы представляет ее лидер,
ответив на все предложенные вопросы. Выполнение задания «Правда-ложь»
T: Now let’s check once again how you understand the film. I
will say you several sentences. If it is true you will clap your hands. If it
is false you will stamp your feet.
1. Sara bought the Easter presents for her parents. F / for
her friends.
2. People don’t work on the Easter Sunday. T
3. Children decorate Easter eggs. T
4. Ah Easter Bunny hide chocolate eggs in the garden. F /
Parents
5. Families sometimes go egg-rolling. T And the last one
6. People don’t go to the church in the morning on the
Easter Sunday. F
4. Подведение итогов урока
Задачи:
выставить отметки, подвести итог урока, проверить достижение поставленных задач
T: Well, children. We have done a lot today. And now you are
going to announce your marks
Рефлексия. Reflection. (На столах лежат
карточки с картинками, которые соответствуют отметкам на доске) Now look at the
blackboard and what is your mark? Your mark…. Your
work was excellent
At Home you should search on the Internet an Easter card and
send it to a friend.
Приложение 1
Vocubalury:
Christian — Христианин
to devote — посвятить
to return — возвратиться
renewal — обновление
luck — удача
birth — рождение
to crucify — распять
suffering — страдание
the resurrection — ВоскресеньеГосподне
death — смерть
a cross — крест
Palm Sunday — Пальмовое воскресенье (Вербное)
garlands — гирлянды
boiled egg — вареноеяйцо
In the UK Easter is one of the
major Christian festivals of the year. Easter is a Christian holiday. Believers
don’t eat meat and animal products.
It is celebrated on any Sunday
between March 22 and April 25. This holiday is devoted to Jesus Christ and his
returning to life.
Easter is the time for holidays,
festivals and time for giving chocolate Easter eggs, the day of parties. Many
of the symbols and traditions of Easter are connected with renewal, birth, good
luck.
Of course as it is a Christian
festival one of the main symbols is a cross, often on a hill. When Jesus was
crucified, the cross became a symbol of suffering. Then with the resurrection,
Christians saw it as a symbol of victory over death.
The week of Easter begins on Palm
Sunday. Christians carry palm branches and make them into crosses and garlands
to decorate the Church.
Eggs play an important part in
Easter celebration. Easter eggs are a very old tradition. Eggs are a symbol of
spring and new life. Many people celebrate Easter Sunday by decorating,
exchanging in Great Britain. The eggs may be fresh or boiled eggs laid by
chickens or other birds, chocolate eggs or eggs made of other materials.
Some businesses and attractions
hold special Easter egg games. These can be competitions to see who can collect
the most eggs. For example in the north of England they still carry out the
custom of egg rolling. In other places another game is played. You hold an egg
in the palm of the hand and bang against your opponent’s egg. The loser is the
one whose egg breaks first.
Rabbits are a symbol Ester in UK,
too. Children in the UK believe that if they are good the «Easter Bunny » will
leave (chocolate) eggs for them.
Easter is much more than ordinary
holiday.
Card 1
Put the words back into the correct order
1.are, of spring, a symbol, and, new life, Eggs.
2. week ,The, begins, of Easter, on, Palm Sunday.
3. It, celebrated, any, on, Sunday, March 22, between,
and, April 25, is.
4. chocolate Easter eggs, festivals and time for giving,
Easter is the time for holidays.
Card 1
Put the words back into the correct order
1.are, of spring, a symbol, and, new life, Eggs.
2. week ,The, begins, of Easter, on, Palm Sunday.
3. It, celebrated, any, on, Sunday, March 22, between,
and, April 25, is.
4. chocolate Easter eggs, festivals and time for giving,
Easter is the time for holidays.
Card 1
Put the words back into the correct order
1.are, of spring, a symbol, and, new life, Eggs.
2. week ,The, begins, of Easter, on, Palm Sunday.
3. It, celebrated, any, on, Sunday, March 22, between,
and, April 25, is.
4. chocolate Easter eggs, festivals and time for giving,
Easter is the time for holidays.
Приложение 2
Vocubalury:
Christian — Христианин
to return — возвратитьс
luck — удача
birth — рождение
to crucify — распять
suffering — страдание
death — смерть
a cross — крест
garlands — гирлянды
In the UK Easter is one of the major
Christian festivals of the year. Easter is a Christian holiday. Believers don’t
eat meat and animal products.
It is celebrated on any Sunday between
March 22 and April 25. This holiday is devoted to Jesus Christ and his
returning to life.
Easter is the time for holidays,
festivals and time for giving chocolate Easter eggs, the day of parties. Many
of the symbols and traditions of Easter are connected with renewal,
birth, good luck.
Of course as it is a Christian festival
one of the main symbols is a cross, often on a hill. When Jesus was crucified,
the cross became a symbol of suffering. Then with the resurrection,
Christians saw it as a symbol of victory over death.
The week of Easter begins on Palm
Sunday. Christians carry palm branches and make them into crosses and
garlands to decorate the Church.
Eggs play an important part in Easter
celebration. Easter eggs are a very old tradition. Eggs are a symbol of spring
and new life. Many people celebrate Easter Sunday by decorating, exchanging in
Great Britain. The eggs may be fresh or boiled eggs laid by chickens or
other birds, chocolate eggs or eggs made of other materials.
Some businesses and attractions
hold special Easter egg games. These can be competitions to see who can collect
the most eggs. For example in the north of England they still carry out the custom
of egg rolling. In other places another game is played. You hold an egg
in the palm of the hand and bang against your opponent’s egg. The loser is the
one whose egg breaks first.
Rabbits are a symbol Ester in UK, too.
Children in the UK believe that if they are good the «Easter Bunny » will leave
(chocolate) eggs for them.
Easter is much more than ordinary
holiday.