Инфоурок Английский язык КонспектыКонспект урока "My pet"

Конспект урока "My pet"

Скачать материал

Выберите документ из архива для просмотра:

Выбранный для просмотра документ Petss.ppt

Скачать материал "Конспект урока "My pet""

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Директор десткого сада

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • My pet

    1 слайд

    My pet

  • Do you know the words?

    2 слайд

    Do you know the words?

  • to play the piano

    3 слайд

    to play the piano

  • to drive a car

    4 слайд

    to drive a car

  • to watch TV

    5 слайд

    to watch TV

  • to swim

    6 слайд

    to swim

  • to sing

    7 слайд

    to sing

  • to paint

    8 слайд

    to paint

  • to play

    9 слайд

    to play

  • to read

    10 слайд

    to read

  • to play computer games

    11 слайд

    to play computer games

  • to cook

    12 слайд

    to cook

  • to jump

    13 слайд

    to jump

  • to sleep

    14 слайд

    to sleep

  • to run

    15 слайд

    to run

  • to fly

    16 слайд

    to fly

  • A super cat 
My cat can sing, my cat can walk,
My cat can watch TV.
My cat ca...

    17 слайд

    A super cat
    My cat can sing, my cat can walk,
    My cat can watch TV.
    My cat can do so many things
    And it can play with me!
    My cat can't play computer games
    And can't sit on my bed.
    But all in all, but all in all
    It is a super cat!

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Questions.doc

Questions

Answers

1

Have you got a pet?

 

2

What pet have you got?

 

3

What is its name?

 

4

How old is your pet?

 

5

What colour is your pet?

 

6

What can your pet do?

 

7

What can not your pet do?

 

8

Your pet clever and nice, isn’t it?

 

 

 

Questions

Answers

1

Have you got a pet?

 

2

What pet have you got?

 

3

What is its name?

 

4

How old is your pet?

 

5

What colour is your pet?

 

6

What can your pet do?

 

7

What can not your pet do?

 

8

Your pet clever and nice, isn’t it?

 

 

 

Questions

Answers

1

Have you got a pet?

 

2

What pet have you got?

 

3

What is its name?

 

4

How old is your pet?

 

5

What colour is your pet?

 

6

What can your pet do?

 

7

What can not your pet do?

 

8

Your pet clever and nice, isn’t it?

 

 

 

Questions

Answers

1

Have you got a pet?

 

2

What pet have you got?

 

3

What is its name?

 

4

How old is your pet?

 

5

What colour is your pet?

 

6

What can your pet do?

 

7

What can not your pet do?

 

8

Your pet clever and nice, isn’t it?

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока "My pet""

Получите профессию

Копирайтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Nessie.ppt

Скачать материал "Конспект урока "My pet""

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • ScotlandОзеро Лох-Несс (Loch Ness), Шотландия, Великобритания.

    1 слайд

    Scotland
    Озеро Лох-Несс (Loch Ness), Шотландия, Великобритания.

  • Meet Nessie

    2 слайд

    Meet Nessie

  • Несси, англ. Nessie — водное чудовище, согласно легендам, обитающее в шотланд...

    3 слайд

    Несси, англ. Nessie — водное чудовище, согласно легендам, обитающее в шотландском озере Лох-Несс.
    Loch Ness Monster

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ Открытый урок.doc

План-конспект урока английского языка в 5 классе

по теме: "Мой домашний питомец".

 

Цель урока: научить учащихся высказываться по теме: "Мой домашний питомец".

 

Задачи урока:

1.     Образовательные:

  • изучение лексики по теме “My pet”;
  • активизация лексических и грамматических навыков;
  • ознакомление учащихся с социокультурной информацией.

 

2.     Развивающие:

·         развитие навыков диалогической и монологической речи;

·         развитие навыков чтения, аудирования.

 

3.     Воспитательные:

  • воспитание интереса и положительного отношения к изучаемому языку;
  • воспитание любви и доброго отношения к животным.

 

Лексический материал: to play the piano, to drive a car, to cook, to sing, to paint, to speak, to play computer games, to swim, to watch TV, to walk, to look after,

 to fly.

 

Грамматический материал: Употребление модального глагола can в значении физической возможности совершения действия и образование вопросительных предложений с глаголом can.

 

Социокультурная информация: Информация об озере Лох-Несс и  окрестностях Шотландии.

 

 

Ход урока:

  1. Приветствие и организационный момент.

-          Good morning!

-          Good morning, teacher!

-          I am glad to see you. How are you?

-          Fine, thank you.

-          Tell me please, what date is it today?

-          Today is….

-          Let’s start our lesson.   What is our topic? What will we do at the lesson?

Today we’ll continue to have a talk about our pets, what they can do and what they can’t.

 

  1. Речевая разминка.

- Last lesson we studied many new words. Let’s check your memory.

Let’s revise the words, which you have learnt at home: to play the piano, to drive a car, to cook, to sing, to paint, to speak, to play computer games, to swim, to watch TV, to walk, to fly. (Presentation. Презентация.)

Учитель просит учеников прочитать слова на слайдах.

You know that Misha Inin has got a pet. Its name is Pafnutiy. Pafnutiy is very clever and it can do many things. Your home task is about it.

- Now listen to me attentively and answer my questions:

-          What can a cat do?

-          A cat can sing, walk, and watch TV.

-          A cat can play.

-          What can not Pafnutiy do?

-          Pafnutiy can’t play computer games.

-          It can’t sit on a bed.

-          Very well, thank you.

 

3. Фонетическая зарядка.

     - And now listen and sing along.

Звучит знакомая детям песенка “A super cat”, которая настраивает их на тему урока.

A super cat

My cat can sing, my cat can walk,

My cat can watch TV.

My cat can do so many things

And it can play with me!

My cat can't play computer games

And can't sit on my bed.

But all in all, but all in all

It is a super cat!

- Very well, thank you very much.

 

    4.  Работа с текстом. Развитие навыков чтения, аудирования.

 

Ex.1 p.154. So, Misha has a pet. Misha`s friend Robin has got a pet too. Now we will listen to the dialogue between Misha and Robin. He will tell us about his pet. You must be attentive because you must answer my question: Who is Robin’s pet? What is its name?

- And now we will listen to the tape once more. You must tell me what can Nessie do and what can not Nessie do.

 Учащиеся говорят о том, что еще им было понятно из диалога.

-          Its correct, thank you.

 

  1. Социокультурная информация: Информация об озере Лох-Несс и  окрестностях Шотландии.

They say that Nessie is a monster. There is a legend about Nessie that it lives in Lock Ness. It is a lake in Scotland. Some people say they saw Nessie but nobody knows is it true or not. (Presentation.Презентация.)

Учитель демонстрирует фотографии озера Лох-Несс и картинки Лох-Несского чудовища.

 

  1.  Развитие навыков диалогической и монологической речи.

You see that many people have got pets. I think now it’s time to speak about our pets. Let’s make an interview about your pets. Work in pairs. Answer the questions in your cards and then speak up about your friend’s pet.

Учащиеся отвечают на вопросы на карточках.

 

 

Questions

Answers

1

Have you got a pet?

 

2

What pet have you got?

 

3

What is its name?

 

4

How old is your pet?

 

5

What colour is your pet?

 

6

What can your pet do?

 

7

What can not your pet do?

 

8

Your pet clever and nice, isn’t it?

 

 

 

-          Now you are to make a report. It is called «My friend’s pet».

-          Will you tell us about your friend’s pet? Who will start?

Учащиеся рассказывают о домашнем питомце своего друга по схеме №1.

 

Схема №1.

 

     - Your stories are really interesting, thank you.

 

   7. Подведение итогов урока.

      Teacher:

-          Did you like our lesson?

-          Yes.

-          Was it interesting or boring? Why?

-          What did you know at the lesson?

-          Dear boys and girls! Pets can be your friends. Love them and take care of your pet. Don’t be cruel with your pets.

 

 

8. Домашнее задание.

- Look at the blackboard. Here is your homework for the next lesson: prepare a story about your pet. (подготовить рассказ о своем питомце). См. схему №2.

 

-          Thank you for your work. Good for you!

-           Your marks for the lesson are…

Учитель ставит оценки за работу на уроке, комментирует их.

-          The lesson is over.

-          Good-bye!

-          Good-bye!

 

 

 

Презентация прилагается.

 

Приложение.

 

Схема №2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Meet Nessie

 

 

 

 

 

engl31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do you know the words?

 

                                          

                                                                                                                                                                   

                                                                                                      

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока "My pet""

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Выбранный для просмотра документ pet.ppt

Скачать материал "Конспект урока "My pet""

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Описание презентации по отдельным слайдам:

  • My friend's petMy friend has got a petIt is a … (cat, dog, rabbit, parrot, h...

    1 слайд


    My friend's pet
    My friend has got a pet
    It is a … (cat, dog, rabbit, parrot, hamster, tortoise, goldfish).
    Its name is …
    It is… (clever, sad, good, nice, kind, fat, thin, big, small).
    My friend's pet can … (play with me, run, jump, speak Russian, fly, sleep, swim, watch TV, sing).

    My friend's pet can’t … (play with me, run, jump, speak Russian, fly, sleep, swim, watch TV, sing).


    I like my friend's pet.
    START

  • My petI have got a petIt is a … (cat, dog, rabbit, parrot, hamster, tortoise...

    2 слайд


    My pet
    I have got a pet
    It is a … (cat, dog, rabbit, parrot, hamster, tortoise, goldfish).
    Its name is …
    It is… (clever, sad, good, nice, kind, fat, thin, big, small).
    My pet can … (play with me, run, jump, speak Russian, fly, sleep, swim, open the door, watch TV, sing).

    My pet can’t … (play with me, run, jump, speak Russian, fly, sleep, swim, open the door, watch TV, sing).


    I like my pet.
    START

  • Guess what my pet is!

    3 слайд

    Guess
    what my pet is!

  • My pet1. I have a pet. 
2. Its name is Willy.
3. Willy is not big, it is only...

    4 слайд

    My pet
    1. I have a pet.
    2. Its name is Willy.
    3. Willy is not big, it is only two.
    4. Willy is kind, beautiful and very clever.
    5. It can play with dogs and it loves me.
    6. It likes to eat carrots and cabbage.
    7. I like to play with my pet.

  • My pet is a. . .1. I … a pet. 
2. Its name … ….
3. … is not big, it is only …...

    5 слайд

    My pet is a. . .
    1. I … a pet.
    2. Its name … ….
    3. … is not big, it is only ….
    4. … is …, …. and very ….
    5. It can play with …. and it loves ….
    6. It … … carrots (морковь) and cabbage (капуста).
    7. I … … … with my pet.
    rabbit
    Fill in the gaps

  • My pet1. I have a pet. 
2. Its name is Willy.
3. Willy is not big, it is only...

    6 слайд

    My pet
    1. I have a pet.
    2. Its name is Willy.
    3. Willy is not big, it is only two.
    4. Willy is kind, beautiful and very clever.
    5. It can play with dogs and it loves me.
    6. It likes to eat carrots (морковь) and cabbage (капуста).
    7. I like to play with my pet.

  • Ask questions about your pet.Have you got a pet?
What is its name?
How old is...

    7 слайд

    Ask questions about your pet.
    Have you got a pet?
    What is its name?
    How old is your pet?
    What colour is your pet?
    What can your pet do?
    What can not your pet do?
    Your pet clever and nice, isn’t it?
    Who looks after your pet?
    Do you like your pet?

  • My hamster I have got a hamster. 
 Its name is Peter. 
 It is white and littl...

    8 слайд

    My hamster
    I have got a hamster.
    Its name is Peter.
    It is white and little.
    My hamster is cunning.
    It can run in his cage.
    My hamster can play.
    I look after my pet.
    It likes to eat carrots and
    to drink milk.
    I like my pet.
    It is my best friend.

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Получите профессию

Бухгалтер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
