Дисциплина Английский язык
Тема занятия: Страдательный залог (The Passive Voice)
Вид занятия (тип урока): Обобщение и систематизация знаний, умений и
навыков.
Цели занятия:
Дидактическая:
1.
Научить применять
приобретенные знания, умения и навыки.
2.
Активизировать речевую
деятельность по теме.
3.
Совершенствовать навыки
перевода и анализа текста по теме.
4. Совершенствовать навыки составления простых и
вопросительных предложений.
Развивающая:
Способствовать развитию:
1.
творческих способностей
2.
логического мышления
3.
внимания и памяти
4.
умения сравнивать,
обобщать, анализировать.
Воспитательная:
Способствовать воспитанию:
1.
чувства гордости к
избранной профессии, к своей Родине
2.
чувства коллективизма
3.
положительного отношения к
учебе
4.
познавательного интереса.
Межпредметные связи.
Обеспечиваемые: английский язык.
Обеспечивающие: история, введение в специальность, обогащение.
Обеспечение занятия.
1.
Наглядные
пособия: слайды, проектор,
экран, ноутбук, тексты, карточки, словари
2.
Технические средства
обучения: компьютер.
3.
Литература:
А.В.Парахина: Пособие по переводу технических текстов.
Э.В.Санников: Грамматика английского языка.
И.П.Агабекян: Английский язык для ССУЗов.
Элементы урока, содержание и
последовательность изучаемых вопросов
|
Формы и методы обуч., контроля
|
Нагляд. Пособия Т.С.О., дидактич. матер нал.
|
Время
|
Организационный момент
Взаимное приветствие преподавателя и студентов, проверка
отсутствующих, проверка рабочих мест, организация внимания.
|
|
|
1
|
Постановка целей урока
|
|
|
1
|
Контроль домашнего задания
Фонетическая
зарядка
|
Проговаривание пройденной лексики по теме
|
|
2
|
Работа по карточкам
|
Упражнения на автоматизацию
грамм, форм
|
карточки
|
5
|
Этап обобщения и систематизации знаний
|
|
|
|
Развитие навыков монологической речи.
|
Репродуктивный
метод
|
|
4
|
Работа над текстом.
|
Чтение и перевод текста
|
тексты
|
20
|
Объяснение образования Passive Voice
|
Проблемно
поисковый
метод
|
тексты
|
|
Найти предложения в страдательном залоге
|
Проблемно
поисковый
метод
|
тексты
|
|
Закрепление приобретенных грамм, знаний
|
|
|
10
|
Составить вопросы
|
Репродуктивный
метод
|
карточки,слайды
|
|
Расположить слова в
правильной последовательности
|
Упражнения на автоматизацию грамматических форм
|
карточки,
слайды
|
|
Изменить предложения,
используя пассивный залог
|
Упражнения на автоматизацию грамматических форм
|
карточки,
слайды
|
|
Дом. задание. Составить 5 предложений в пассивном залоге
|
|
|
1
|
Подведение итогов
|
|
|
1
|
Good
morning, my dear friends! I am very glad to see you. Today we have guests at
our lesson. You will show us the knowledge of English. The theme of our lesson
is the Passive voice. At the lesson we’ll work on the text - we’ll read and
translate it, make up questions, put the words in the logical order in the
sentences, change the sentences using passive structures and so on. I hope
you will be active at the lesson, show your knowledge. Try your best.
Let’s
begin our lesson
В
английском языке
существует два
залога глагола: действительный
(the Active Voice) и страдательный
(the Passive Voice). В том случае, когда
подлежащее является действующим лицом, мы имеем дело с действительным залогом,
например:
I read
a newspaper every day. Я
читаю газету каждый день.
(Подлежащее I является
действующим лицом, и поэтому мы говорим, что данное предложение стоит в
действительном залоге.)
Если
подлежащее не является действующим лицом, а действие направлено на подлежащее,
то в этом случае мы имеем дело с предложением в страдательном залоге, например:
The
book was written by my friend. Книга
была написана моим другом.
(Здесь
действие направлено на подлежащее the book).
. First, let’s remember the verbs. Name
three forms of the verbs:
быть,
иметь, писать, понимать, нить, строить, приносить, спать, бежать, читать
All
right, now I give you the cards. You should write 3 forms of the verbs, (письменная
работа по карточкам).
Fill
in the missing forms of the verbs.
I
вариант II
вариант III
вариант
think
… … be … … buy
… …
…
drank … … become … bring
… …
sit …
… begin … … …
did …
… …
written … … done …
… had
have …
… … thought … …
… built
…
slept … understand … … keep
… …
… …
found … slept … …
went …
say …
… … … read …
gave …
… …
spoken forget … … eat
… …
Данное задание даны на карточках, ответы
даются на экране через проектор.
I see
you know the verbs. Some students of our group learn the poems in the Passive
Voice. We listen to you .
From my bed I am plucked.
Various clothes are hung upon me.
To myself is served my breakfast,
Which is eaten with much speed;
Indicating my stomach is
emptied in the night By the digestive processes.
About which I am taught in class one,
Where I am required to stay
awake
Although 8:30 in the morning
is clocked
And sleep is needed for my
mind.
A yawn is stifled when it is found
That to my pleasure, class is
finished.
My way is stumbled towards
English,
Which is started with a
"Hello, Rhetts!"
The correct response is known
to be,
Quite obviously,
"Hello, Wheels!"
Let’s read and translate the text.
Text «METALS»
Metals
are materials most widely used in industry because of their properties. The
study of the production and properties of metals is known as metallurgy.
The
separation between the atoms in metals is small, so most metals are dense. The
atoms are arranged regularly and can slide over each other. That is why metals
are malleable (can be deformed and bent without fracture) and ductile (can be
drawn into wire). Metals vary greatly in their properties. For example, lead is
soft and can be bent by hand_, while iron can only be worked by hammering at
red heat.
The
regular arrangement of atoms in metals gives them a crystalline structure.
Irregular crystals are called grains. The properties of the metals depend on
the size, shape, orientation, and composition of these grains. In general, a
metal with small grains will be harder and stronger than one with coarse
grains.
Heat
treatment such as quenching, tempering, or annealing controls the nature of the
grains and their size in the metal. Small amounts of other metals (less than 1
per cent) are often added to a pure metal. This is called alloying (легирование) and
it changes the grain structure and properties of metals.
All
metals can be formed by drawing, rolling, hammering and extrusion, but some
require hot-working. Metals are subject to metal fatigue and to creep (the slow
increase in length under stress) causing deformation and failure. Both effects
are taken into account by engineers when designing, for example, airplanes,
gas-turbines, and pressure vessels for high-temperature chemical processes.
Metals can be worked using machine-tools such as lathe, milling machine, shaper
and grinder.
The
ways of working a metal depend on its properties. Many metals can be melted and
cast in moulds, but special conditions are required for metals that react with
air.
Давайте вспомним как
образуется Passive Voice?
(при
помощи глагола
to be и Past
Participle). There are sentences in the Passive Voice in the text, find them,
please.
Next task is to make up questions. I give you
some sentences, you ask the questions.
Make up questions
1. Irregular
crystals are called grains.
What...
2. Metals
are materials most widely used in industry because of the properties.
Where
...
3. The
study of the production is known as the metallurgy.
What...
4. All
metals can be formed by drawing, rolling.
How
...
5. Metals
can be worked using machine-tools.
How
...
6. Many
metals can be melted and cast moulds.
Для выполнения
следующего задания студенты делятся на пары. Задания для студентов: поставить
слова по порядку и записать предложения. Проверка осуществляется
через проектор.
Put
the words in the logical order in the following sentences.
1.
discovered, by Joseph Priestley, was, in 1774, Oxygen.
2.
in the morning, the newspaper, not, brought, is.
3.
every, two, given, are, apples, day.
4.
to study, ini 859, at the University of Heidelberg, sent,
Mendeleyev, was.
5.
in 1959, Concentration Plant, opened, was.
6.
for conversion, Concentration Plant, intended, of copper-zinc ore,
is.
7.
yesterday, photo, taken, that, was.
8.
of Russian Science, called, often, is, Lomonosov, the founder.
9.
Monday, written, next, the letter, will be.
10.
not, tomorrow, be, will, the news, told.
Привлекаю
внимание к следующему заданию. Студенты по очереди зачитывают предложения в
активном залоге и изменяют их, используя пассивный залог.
Change
the sentences using passive structures.
1.
We widely use metals in industry.
2.
Christopher Columbus discovered America in 1492.
3.
Cavendish described his experiments in 1785.
4.
Galileo constructed the first telescope in 1610.
5.. On the 8lh of
March we celebrate International Women’s Day.
6. Mr. Mackintosh discovered
rubber.
Thank you for your work. I can
see you are good at grammar. You can use passive and active voice very well.
Now it’s time to finish our work. Write your home task. Your marks... Thank
you, see you next week.
Make up questions
1.
What
are irregular crystals called?
2.
Where
are metals most widely used?
3.
What
is the study of the production known as?
4.
How
can all metals be formed by?
5.
How
can metals be worked?
6.
What
can many metals be melted and cast?
Put the words in
the logical order in the following sentences.
1.
Oxygen
was discovered by Joseph Priestley in 1774.
2.
The
newspaper is not brought in the morning.
3.
Two
apples are given every day.
4.
The
letter will be written next Monday.
5.
The
news will be told tomorrow.
6.
Mendeleyev
was sent to study at the University of Heidelberg in 1859.
7.
Concentration
Plant was opened in 1959.
8.
Concentration
Plant is intended for conversion of copper-zinc ore.
9.
That
photo was taken yesterday.
10.
Lomonosov
is often called the founder of Russian Science.
Change
the sentences using passive structures.
1.
Metals
are widely used in industry.
2.
America
was discovered in 1492 by Christopher Columbus.
3.
Experiments
were described by Cavendish in 1785.
4.
The
first telescope was constructed by Galileo in 1610.
5.
The
International Women’s Day is celebrated on the 8lh of March.
6.
Rubber
was discovered by Mr. Mackintosh.