Инфоурок Иностранные языки КонспектыКонспект урока по английскому языку на тему " Портрет успешного человека" ( 8 класс)

Конспект урока по английскому языку на тему " Портрет успешного человека" ( 8 класс)

Скачать материал

МОУ «Средняя общеобразовательная школа №45 им.Д.И.Блынского г.Орла»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект открытого урока в 8 « Б» классе на тему  « Портрет Успешного Человека»

 

 

 

 

 

                                                  Подготовила:

                                                                     учитель английского языка

                                                                                     Золотухина М.С.

                                                                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                         Орел-2010                    

 

 

 

 

 

 

 

 

Цели урока:

Воспитательный аспект- формирование умения планировать свое время.

Учебный аспект -отработка лексического материала по теме « Известные люди»;

-обучение аудированию текста;

- совершенствование навыков чтения и говорения;

-развитие навыков вопросно-ответной работы.

Сопутствующие задачи- развитие умения правильно высказывать свои мысли

Развивающий аспект- развитие объема памяти, внимания.

 

Средства наглядности: записи на доске, словари, магнитофон, картинки со знаменитостями, карточки с заданиями.

 

 

 

Ход Урока

I Начало урока.

1. Орг.момент.

-Hello boys and girls! I’m glad to see you. Today we will go on discussing the texts about famouse people. At the end of the lesson you will give a portrait of a successful person.

-I want you to divide into groups. Come here and take the cards. You should sit together according to the color of your cards.

2.Фонетическая разминка.

-As usual, we begin with pronunciation. Look at the board. There is a tongue twister. Listen to my reading first.

Запись на доске:

Who? What? Where? Why? Why?

Who? What? Where? Why? Why?

Who did it?

What did you do?

When did you do?

Why?

-What sounds do you hear more?

Дети отвечают [w] и [d]

-Find these sounds with words in our class

-Read these words.

And now, answer my questions. Do you know people that we have on the board?

Are they successful?

 

3. Речевая разминка.

Very often famous people become the symbols of their countries. Work in groups and make the rate of the brightest symbols of Great Britain.

На карточках:

Card1:

A writer

An actor

A member of royal family

Musician

Card 2.

Shakespeare, the Queen, U2, Britney Spears, Chaplin, Prince Charles.

II Основная часть урока.

1.     Активизация произносительных навыков. ( учимся задавать вопросы.)

-If you want to be a successful, you should speak correctly and know how to ask questions. Now I want your leaders come and take the cards. I’ll give you 3 min. to read the sentences and make questions to the underlined words. Use the words from our tongue twister.

На карточках.

1)    My aunt worked in a hospital many years ago.

2)    They will go to the museum next time.

3)    I usually help about the house after lessons.

4)    We will playing football at the sports ground.

5)    Mr. Brown bought a car to visit his mother at weekends.

2. Развитие навыков аудирования

-Very good! But besides asking questions you must understand different types of texts. For examples songs. Now you are going to listen to the song. After listening you will try to guess who was this person? And tell some words about the song.

 

3. Работа с текстом.

-Now I want you to look at the board. Do you know these persons? Can you tell me some words about them?

-Now let’s learn about them more!

Leaders of each group come to my desk and take the card with the number.

-Read the texts, please.

After reading you should make a short presentation about famous person, while listening the presentation of one group, the others must make their own questions.

-Now ask your questions, please.

4. Активизация говорения.

-We’ve read a lot about famouse people, and now I think it is time to make your own portrait of a famous and successful person. I will give you 3 minutes to think of your answers.

Запись на доске.

In my opinion…

To my mind….

I must confess…

As far as I see…

Frankly speaking…

 

III. Заключительная часть урока.

1.     Подведение итогов.

-So, we have finished the talk about famous and successful persons. Is it difficult to become famouse? Have you got any dreams about your future? That is all for today! Thank you for the lesson, see you next time

2.Домашнее задание.

-Write the composition on the topic: “ The portrait of a successful person”

I Начало урока.

1. Орг. момент.

Учитель приветствует учеников и знакомит их с темой урока, после чего дети делятся на группы

 

2.     Фонетическая разминка.

На доске написана скороговорка

Запись на доске:

Who? What? Where? Why? Why?

Who? What? Where? Why? Why?

Who did it?

What did you do?

When did you do?

Why?

В начале учитель читает скороговорку, потом дети повторяют её хором, по очереди в группах, кто быстрее, и после этого произнести стих в стиле реп.

Дети называют каких звуков больше, и после в классе ищут расклеенные (спрятанные) звуки со словами. Читают их в слух.

 

3.     Речевая разминка.

Дети выполняют задания на карточках. Две пары карточек нужно составить свой рейтинг популярности

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

III. Основная часть урока.

 

1.     Активизация произносительных навыков.

(учимся задавать вопросы).

Дети выполняют задание на карточках. К определенному слову в предложении задают вопрос. После этого каждая группа читает вопросы. Те кто не читает следят и  исправляют ошибки.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.     Развитие навыков аудирования.

Дети слушают текст песни после чего угадывают исполнителя и отвечают на вопросы учителя.

 

 

 

 

 

 

3. Работа с текстом.

Учитель обращает внимание детей на доску, где висят плакаты разных известных людей. Дети называют их и рассказывают несколько слов о каждом, после чего идет более подробное знакомство с этими людьми. Один ученик от группы подходит и вытягивает карточку с номером, номер соответствует фотографии на доске, и получает текст про этого персонажа. Детям дается время на прочтение и понимание текста, после этого дети составляют краткое выступление о ком они только что прочитали. Во время выступления группы, остальные придумывают вопросы, а в конце задают их.

 

4. Активизация говорения.

После работы с текстом дети составляют свой портрет успешного человека. И отвечают на вопрос Быть знаменитым это значит быть успешным? Составляя устные высказывания дети используют помощь устойчивых фраз которые написаны на доске.

 

III. Заключительная часть урока.

1.Подведение итогов.

Учитель подводит итог урока и дети отвечают на вопрос о своем будущем, как они считают будет ли оно успешным?

 

2.Домашнее задание.

Дома дети должны будут написать сочинение на тему « Портрет успешного человека»

 

 

 

 

 

Приложения к уроку.

 

 

№1

[w]- window, win, one, were, was, what, where

 

[d]- door, yesterday, do, did, daughter

 

 

 

№2

A writer

 

An actor

 

A member of royal family

 

Musician

 

 

 

 

 

 

№3

 

Shakespeare, the Queen, U2, Britney Spears, Chaplin, Prince Charles.

 

 

№4

 

1.My aunt worked in a hospital many years ago

2. They will go to the museum next time.

3. I usually help about the house after classes.

4. We were playing football at the sports ground.

5. Mr. Brown bought a car to visit his mother at weekend.

 

 

 

 

№5

Charlie Chaplin.

Chaplin was born in England in 1889. His mother was so poor that she couldn’t look after him. He started acting at age of 5, and was soon a successful comic in theatre. When he went to America, he got into films and became a star.

     His silent films were perfect works of art. Without words he could say everything. He created the language with his face and body. Chaplin’s voice was good, but he didn’t want to work in the “talkies”. His love was the silent film. His most successful film was made in 1936,had music, but no dialogues.

 

 

 

 

 

 

Elton John

 

Elton John was one of the biggest pop superstars of the 70’s. He was born in 1947, and was called Reginald Kenneth Dwight. He changed his name in 1966. He could play the piano when he was four. When he was eleven, he went to Royal Academy of Music. He joined his first band “Bluesology” in 1961. He gave his first American concert in August 1970,in Los Angeles. He wrote “Candle in the Wind” in 1973 and rewrote it in 1997 when Princess Diana died. He also wrote the the songs for “The Lion King” in 1994. His songs are still very popular today. He is one of the richest singers in the world and he’s famous for the colourful costumes he wears on stage.

 

 

 

Britney Spears.

 

This girl is one of the world’s famous pop princesses. She was born in Kentwood, Louisiana, the USA. Even when she was very young, she loved music and singing. The first person who asked her to sing for other people was her mum. For a year she lived in New York. She studied drama and singing at school for the children. After high school, she started working in her first album “ Baby One More Time” when she was sixteen. It became popular all over the world and  in 2000. She recorded her second album “ Oops! I did it again”. In 2001 she acted in the film “ Crossroads” and recorded her third album.

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Конспект урока по английскому языку на тему " Портрет успешного человека" ( 8 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Научный сотрудник музея

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
