МАОУ«Средняя
общеобразовательная школа №4»
Урок
английского языка в 6-м классе "Animals in our life"
(по
учебнику Биболетовой М.З.)
Учитель:
Томилова Л.Н.
Цели
урока:
1) активизировать
лексические навыки;
2) развивать навыки
диалогической речи;
3) активизировать
грамматические навыки -время Present Perfect Tense.
4) развивать
навыки аудирования;
Оборудование:
презентация, карточки с неправильными глаголами для работы в группах; карточки
с таблицей для аудирования, кружочки зелёного, жёлтого и красного цвета для
оценки деятельности учащихся.
Ход урока
I. Организационный момент
Тeacher: - Good afternoon, children.
I am glad to see you. How are you? ( дети отвечают на вопрос)
Тeacher: OK. Let’s start our lesson.
II. Фонетическая зарядка
Teacher: At first let’s practice the
English sounds. I’ll show you the sounds and you’ll name some words with this
sounds on the topic “Animals in Our Life”. (слайд) Учитель
показывает транскрипционный знак, а учащиеся называют слова с этим звуком по
теме “Животные в нашей жизни”.
[ei] -
|
save,
endangered, nature, cage
|
[ai] -
|
rhino, kind,
wild, fight, right
|
[w] -
|
walk, wing,
world, watchdog
|
[з׃]
-
|
world, work,
word, burn, turn
|
[dз] -
|
project, join,
cage, enjoyable
|
[ǽ] -
|
natural, catch,
habit, activities
|
[i:] -
|
feed, eagle,
need, see
|
III. Активизация
лексического материала по теме: (слайд)
Teacher: OK. Let
us have a guessing game. (дети читают и отгадывают загадки,
доказывая свои ответы)
Teacher: Next
task: make the plural form. (слайд) (дети образовывают
множественное число имён существительных и записывают на доску, затем сверяем
со слайдом)
IV. Речевая разминка
Teacher: As I know you like to play very
much. Today we shall play the game “Disagree”. You will listen to my statements
and disagree with me. Attention, please. (слайд)
- Your mother has bought a new car.
(Pupil: My mother has not got a new car)
- Your friend has visited London. (Pupil: My friend has not visited London)
- You have just done your homework. (…)
- Your cat has eaten the apple.
- Your sister has cleaned the house.
- You have not read the text.
- You have not had breakfast.
V. Развитие
навыков диалогической речи (проверка домашнего задания) . (слайд)
Какие слова- спутники
настоящего совершенного времени вы знаете? (дети называют)
Teacher: Let’s check up your homework.
Make up the short dialogues, use these words.
Учащиеся попарно рассказывают
коротенькие диалоги, используя настоящее совершенное время и обстоятельства
времени.
Example:
- Have you ever been to Paris?
- No, I haven’t. I have never been to Paris.
And have you ever helped your mother?
- Yes, I have. I have already helped my
mother.
V. Aктуализация
неправильных глаголов в устной речи.
Teacher: Let’s divide into teams. We shall
remember the irregular verbs and have a competition. Each team will have the
cards of irregular verbs. Match the forms of the verbs.
Teacher: Can you read the forms of the verbs?
Учащимся предлагается разделиться
на группы. Каждая группа получает набор карточек с тремя формами неправильных
глаголов. Каждое слово записано на отдельной карточке. В данном соревновании
побеждает группа, которая быстро разложит все карточки и правильно прочитает
глаголы.
VI. Физкультминутка.
Up, down, up, down
Which is the way
To
London town?
Where?
Where?
Up in the air.
Close your eyes-
And you are there!
VII.
Активизация настоящего совершенного времени в устной речи
Teacher: Now children I want you open your
books, page 114, ex. 33. Use Present Perfect to describe the pictures.
Учащимся предлагается вспомнить
правила образования настоящего совершенного времени и выполнить упр. 33, с.114
из учебника устно.
Example: Katie (have) breakfast. – Katie
has just had her breakfast.
VIII. Проверка
грамматических навыков. Время Present Perfect Tense.
Teacher: It’s time
to check up how you know the Present Perfect Tense.
Open the Internet,
find the test. (Дети
открывают интернет, адрес: www.study.ru , уроки он-лайн и выполняют тест на
знание времени Present Perfect Tense.)
Teacher: Oh, well
done. Sit down, please by the desks.
IX. Развитие навыков аудирования.
T.: It’s time to
listen to the dialogue of two people who are working at the Zoo.
I want you to fill
the table. (Раздать карточки)
Teacher: Are you
ready to start? (дети
слушают диалог и заполняют таблицу)
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
X. Домашнее
задание: Ex.12 p.119 or Ex.13 p.120 (слайд)
XI. Оценка
деятельности учащихся. (слайд)
Teacher: On your
desks you’ve got three circles: green, yellow, and red.
Choose:
-the green one if
you understood everything.
-the yellow one
if you understood almost everything.
-the red one if
you understood little.
XII. Итог урока: (Слайд)
Teacher: OK, my
friends. You worked really very hard. Thank you for your work. Let’s remember
our poem: Together, together,
Together every day.
Together,
together,
We work and play.
Good-bye,
children.
Приложение.
Раздаточный материал
Write
|
wrote
|
written
|
Give
|
gave
|
given
|
Buy
|
bought
|
bought
|
go
|
went
|
gone
|
See
|
saw
|
seen
|
Think
|
thought
|
thought
|
do
|
did
|
done
|
hear
|
heard
|
heard
|
build
|
built
|
built
|
draw
|
drew
|
drawn
|
take
|
took
|
taken
|
win
|
won
|
won
|
tell
|
told
|
told
|
run
|
ran
|
run
|
say
|
said
|
said
|
sit
|
sat
|
sat
|
know
|
knew
|
known
|
leave
|
left
|
left
|
eat
|
ate
|
eaten
|
feed
|
fed
|
fed
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Animal
|
What
should be done
|
monkeys
|
Give them green
apples
|
giant panda
|
Call to the vet
|
dolphins
|
Fill the pond
with fresh cool water
|
bears
|
Repair cages
|