Тема: BE
YOURSELF
|
8 класс
|
Тема урока: Reading and Vocabulary, урок чтения и семантизации
лексики с. 58-59, урок 4а
|
Дата: 14.12.2018
|
BE YOURSELF
ЦЕЛИ: обучающие:
освоить во всех видах речевой деятельности новые лексические единицы по темам
«Внешность и характер», «Психологические проблемы подростков»; научиться
оценивать самого себя, говоря о своей внешности и характере; использование
синонимов, развитие языковой догадки;
развивающие: практика
распознавания текста на слух, умение определяться по ключевым ЛЕ темы модуля;
воспитательные: развивать
компетенцию личностного самосовершенствования; воспитывать толерантность и уважение к людям всех возрастов.
Организационный момент:
Good morning children. How
are you? How is your mood? Who is absent today? Do you to read magazines? What
do you like to read?
Reading & Vocabulary: Ex.1, p.58, ex.2, p.58, ex.3, p.58
-
развитие умения прогнозировать содержание текста по заголовку и подзаголовкам;
мотивировать учащихся на работу по теме
The title of the
text is ‘Do you feel at home in your body?’ so I think the text is about body image,
how your looks influence your mood, if they are important for you. Heading A b;
Heading B a; Heading C b; Heading
D b; Heading E b
-
развитие умений ознакомительного чтения; освоение способа
выделения главной мысли абзаца и определения коммуникативной задачи текста,
развитие умений монологической речи
1 – D; 2 – E; 3 – C; 4 – A; 5 –
B
The authors’ purpose is to explain that how we feel about ourselves is very
important and that we should ignore what the media shows us and concentrate on
what we like about ourselves.
1. D looking, mirror, too skinny, taller, more muscular, thicker hair,
longer legs, better teeth, smaller nose, pimple
2. E bodies change, growing up
3. C compare yourself to friends,
see if you are ‘normal’, doesn’t happen at the same speed for everyone
4. A media images, advertising, affect
your self-esteem, magazines, put pressure on you, unrealistic image
5. B focus on things you like about
yourself, walk with confidence
- развитие умений изучающего чтения; развитие языковой догадки
muscular: well-built (мускулистый)
stare: look (смотреть уставившись)
remarks: comments (замечания/примечания)
affect: influence (влиять)
mature: develop (взрослеть)
obsessed: too concerned (озабоченный)
fit: match (соответствовать, подходить)
unrealistic: false (нереальный)
vanity: false pride (тщеславие)
focus: concentrate (сконцентрироваться)
The athlete was tall and muscular. Stop staring at that man! It’s not
polite. My teacher’s remarks were all very positive and I felt good about my
work. The amount of sleep I get affects my energy levels. It isn’t good to be
obsessed with losing weight. The punishment should always fit the crime. If you
have unrealistic expectations, you might be disappointed. Expensive beauty
products appeal to people’s vanity. I am trying hard to focus on my school work
now that I am in my final year.
Writing: Ex.4, p.58, ex.5, p.59
-
повторение изученных слов по теме «Внешность»; развитие
интеллектуальных умений (анализ, сравнение); развитие умений монологического
высказывания (описание героя)
1. spotty; 2.
curly; 3. bushy; 4. thick; 5. short
Fred Flintstone is tall, overweight and has thick, straight hair. He has got
small ears and a big nose. His eyebrows are thick. Etc.
- повторение изученных слов (глаголы) по теме «Внешность, характер»
1. go on; 2. grown; 3. grown, got; 4. been; 5. join, lose
Speaking: Ex.6, p.59
-
развитие умений монологической речи (сообщение с переносом на
личный опыт на основе прочитанного текста)
I
can’t stand my eyebrows. They are too bushy. I’d like to do something with
them. I prefer penciled eyebrows but mum doesn’t allow me to experiment.
Reflection: Can you talk about your appearance now? Have
you met new words that deal with the topic of today’s lesson? Is everything
clear? That’s all for today. Goodbye!
Homework: p. 59, ex. 8