МИНИСТЕРСТВО
ОБРАЗОВАНИЯ ИРКУТСКОЙ ОБЛАСТИ
УСТЬ-ИЛИМСКИЙ
ФИЛИАЛ
ГОСУДАРСТВЕННОГО
БЮДЖЕТНОГО ПРОФЕССИОНАЛЬНОГО ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО УЧРЕЖДЕНИЯ
ИРКУТСКОЙ
ОБЛАСТИ
«ИРКУТСКИЙ
ЭНЕРГЕТИЧЕСКИЙ КОЛЛЕДЖ»
Цикловая комиссия общеобразовательных
дисциплин
Наименование работы: Занятие по
английскому языку с использованием технологии критического мышления
Тема работы: Деньги в жизни человека
Автор работы: Кривых Людмила Дмитриевна –
преподаватель иностранного языка
Усть
– Илимск, 2019 г.
Тип
занятия: Урок совершенствования речевой
деятельности
Форма
занятия: групповая работа, самостоятельная работа
Используемая
технология: технология критического мышления
Данное занятие
можно использовать н всех специальностях СПО 1-2 курсов
Цели: 1. Уметь анализировать
информацию с позиции логики и личностно-психологического подхода;
2.
Применять полученные знания и опыт к нестандартным ситуациям, вопросам и
проблемам;
3.Уметь
вырабатывать подкрепляющие аргументы, принимать продуманные решения;
4.
Совершенствовать навыки изучающего чтения, аудирования, устной и письменной
речи.
Задачи:1. Воспринимать на слух
текст, уметь выделять существенную информацию;
2.
Осуществлять поиск и выделение информации после прочтения текста;
3.
Развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности, используя
изученные лексические единицы и грамматические конструкции;
4.
Уметь формулировать собственное мнение.
Этапы занятия.
1
этап: мотивационно-ориентировочный.
Стадия
– ВЫЗОВ (активизация ранее полученных знаний, пробуждение интереса к
теме)
1.1
Приветствие, проверка готовности.
Преподаватель создает три ситуации, помогает учащимся
сформулировать цель урока, и составить план деятельности, через которую будут
получены недостающие знания и умения.
1.
Your phone is broken. You have to buy a new phone. You go to the shop and
choose any you like. But for this purchase you need it.
2.
You caught a cold. You have high temperature, a headache etc. You go to the
chemistry to buy some medicine. But for this you need it.
3.
You are hungry, like a wolf. You haven’t eaten for the whole day. You see
McDonalds or KFC , come in and order a big burger , coffee or milkshake. But you need it.
На доске находится лист бумаги с надписью «Это?» Обущающиеся
угадывают слово, которое и будет темой занятия.
1.2 Написание синквейна
Преподаватель предлагает обучающимся составить синквейн, ключевым
словом которого является слово “Money”
Синквейн - это стихотворение, состоящее из пяти строк: в первой
строке заявляется тема или предмет (одно существительное), во второй дается
описание предмета (два прилагательных или причастия), в третьей, состоящей из
трех глаголов, характеризуются действия предмета; в четвертой строке приводится
фраза обычно из четырех значимых слов, выражающая отношение автора к предмету;
в пятой строке – синоним, обобщающий или расширяющий смысл темы или предмета
(одно слово).
Cinquain
1.
Money
2.
__________________, ________________
3.
__________________, ________________, __________________
4.
_________________ _________________ _______________ _____________
5.
____________________
2 этап: исполнительский
Стадия – ОСМЫСЛЕНИЕ (направленная и осмысленная работа
обучающихся с предоставленной информацией)
2.1 Аудирование
Обучающиеся слушают короткие тексты 2 раза, соотносят тексты с
верными утверждениями, заполняют таблицу и сдают преподавателю.
The speaker says that…
1.
money does not make him free
2.
money is evil
3.
money is power over other people
4.
money doesn’t mean much in his life
5.
money is a means to help others
6.
money is a changeable thing
7.
money ensures his freedom in some ways
The meaning of money
Speaker
A
For
me the meaning of money has changed over time. When I was very young my parents
were well off and I enjoyed more luxuries than most of my friends, but my
parents fought constantly over money. As I grew older my parents lost all their
wealth and I spent my teens being fairly poor compared to my friends while my
parents continued to fight over money and eventually divorced each other.
Speaker
B
For
me money is a tool. It is a tool to accomplish things and get what I need or
want. Does it mean freedom to me? No, it doesn’t and I don’t understand those
who say money means freedom to them. If your freedom is dependent on money how
free are you really? Aren’t you enslaved to money and money is your master?
What will happen when you lose your money?
Speaker
C
Money
seems freedom for me in the sense that a car means freedom or a musical
instrument means freedom. A car lets me get places that I could not go
otherwise. An instrument lets me express myself in ways that I otherwise could
not. Would I lose my freedom if I lost my money? Yes, at least a good bit of
it. There are many things that I would be required to give up.
Speaker
D
Money
is something I would like to live without. When my father died of a heart
attack trying to earn more money for the family, I developed an extreme hate
for money, the thought of money would make me angry. Money is the chains
capitalism uses to keep people subservient. It makes people mad, ruins human
health and lives, ruins families and relations. Money makes us suffer.
Speaker
E
How
you handle your money says a lot who you are. Money is neither good nor evil.
Some people use money with evil intent for evil purposes. People with good
intentions use it for positive ones. I see money as a gift from God to me. All
the money that passes through my hands is not my own, I have the privilege of
giving away at least 10% to charities. With money I can do a lot of good for
others, and I can make a difference in other people’s lives.
Speaker
F
Money
means basic survival. I was lucky to learn how to survive and do a lot of
things without money. If you are content with what you already have, then money
has no power over you. It can’t do anything for you. If you have the knowledge
how to provide for yourself and your family without money, then that knowledge
is much more valuable than money.
2.2
Корзина идей. Преподаватель раздает тексты, которые обучающиеся прослушали, и
предлагает выделить основные идеи текстов, записать, озвучить и положить в
корзину идей (расположена на доске)
The
basket of ideas
The
main idea of the text is …
|
2.3
Тонкие и толстые вопросы. Преподаватель задает вопросы по содержанию текстов.
Тонкие вопросы требуют простого односложного ответа, толстые – полного,
развернутого ответа.
Thin
questions
(тонкие вопросы)
Общие
и альтернативные
|
Thick
questions
(толстые вопросы)
специальные
|
1.
Does money mean freedom for the speaker B? No, it doesn’t
|
1.
How has the meaning of money of the speaker A changed? He thinks that
family is more important than money
|
2.
Does the speaker D agree that money has positive influence? No, he doesn’t
|
2.
What does the speaker C compare money with? He compares money with a car
and a musical instrument
|
3.
Is the speaker E dependent on money?
No,
he isn’t
|
3.
Why does the speaker D hate money?
He
hates money because he lost his father
|
4.
What is more valuable for the speaker F: knowledge or money?
Knowledge
is more valuable
|
4.
In what case has money no power over a man according to the speaker F’s
opinion?
If
a man has knowledge how to provide yourself and your family without money
|
5.
Does the speaker D wish to live without money? Yes, he does
|
5.
Why did the speaker A’s parents fight constantly? The parents fought over
money
|
2.4
Верные и неверные утверждения. Преподаватель читает утверждения, обучающиеся
или соглашаются с утверждением, или опровергают его, полагаясь на собственный
опыт или интуицию.
True or false statements
1.
Money is the only important part of people’s life.
2.
Money makes people envious and greedy.
3.
People don’t pay attention how much money they spend on little things.
4.
People are healthy if they have enough money.
5.
It is easy to earn money, but it is difficult to keep it.
6.
There is no money, there are no problems.
7.
If a man has much money, he has a small soul.
8.
Money makes people happier.
9.
Don’t have a hundred of friends, but have a hundred of dollars.
10.
To earn much money is the hard work.
3
этап: контрольный
Стадия
- РЕФЛЕКСИЯ
Преподаватель
раздает обучающимся проверенные задания с выставленными оценками и листы
самооценки с предложенными критериями, оценивает результаты учебной работы,
благодарит за сотрудничество.