План-конспект
урока английского языка.
Учитель:
Горблянская Светлана Викторовна
Класс: 3 Дата:
24.01.2014
Тема урока: Зимняя одежда.
Цели урока:
1. Образовательная:
научить учащихся употреблять новые лексические единицы по теме «Зимняя одежда»;
2. Развивающая:
развивать умение диалогической и монологической речи; развивать умения чтения;
развивать фонематический слух учащихся;
3. Воспитательная:
воспитывать эстетический и художественный вкус.
Оборудование: Учебник, рабочая тетрадь, компьютер, проектор,
картинки с изображением зимней одежды.
Ход урока:
1. Introduction:
T: Good morning, dear children! I am glad to see you. How are
you?
Aim:
T: Today we continue to work on the theme
“We are different. Profession. Clothers”. Our topic today is “Winter clothes”
(Слайд 2)
2. Check on homework:
T: Your home task was to learn new word. Open your
copybooks. Write down the date. Please, look at the board and divide the words
into two columns. (Слайд 3)
Game «False»
(учащиеся самостоятельно записывают слова
в две колонки, затем у пяти учащихся на выбор учитель проверяет правильность
выполнения задания)
3.
Vocabulary presentation and practice.
T: Today we
will learn a lot of new words. Look at the board and repeat after me.
(Слайд
4)
(учащиеся
смотрят на доску и повторяют за учителем хором и индивидуально)
T: Good job.
Role game.
T: To remember new words we’ll play a game.
You should work in pairs.
Imagine that
one of you is a mother/father and the other is child. Use my cards.
The parent
should say: It is cold today. Put your cap on.
Child: Thank
you, mum.
Please, go to
the board.
( учащиеся
в парах выходят к доске и разыгрывают диалоги)
T: Well done!
4. Physical
activity.
T: Stand up,
please. We should do the physical exercises. Listen, do and repeat.
(Слайд 6)
(учащиеся
смотрят видео и повторяют слова и действия)
T: Great!
5.
Listening.
T: Please,
open your books on the page 81. Listen the dialogues then say.
(учащиеся слушают диалог, затем
разыгрывают диалоги в парах)
6. Reading.
T: Today we
should revise some rules of reading. Please open your books on the p. 82 ex. 4.
You should listen to the words attentively and repeat after me.
( учащиеся
повторяют слова за учителем хором и индивидуально, учитель исправляет ошибки)
T: And now you
should read the text p.82
(учащиеся самостоятельно читают текст)
T: To check
you understand the content of the text, please do an exercise. Look at the
board and write out only true sentences. (Слайд 7)
( учащиеся
выписывают только правдивые предложения, учитель проверяет 4-5 работ)
T: Your next task is ex.7 p. 83. Look at the pictures. What do you think
the rhyme about? And now you should read the rhyme. Sasha, read the first line
and tell who will be the next.
(
учащиеся по цепочке читают стихотворение)
T: Good job!
7. Homework.
T: Your home task
is ex. 7 p. 83. You should learn the poem by heart.
8. Summarizing.
T: Our lesson is coming to an end. I liked
your work today. And I want to thank you.
Your marks
are… . What did you learn today?
(учащиеся
отвечают на вопрос)
T: The lesson is over. Good bye!