ӨНДІРІСТІК ОҚУ
САБАҒЫНЫҢ ЖОСПАРЫ
Өтетін
күні:
№56
топ
Тақырыбы: «Котлет массасынан дайындалатын
шала фабрикаттар»
Сабақтың мақсаты:
Ақпараттық
құзыреттілік: Жаңа кәсіби білім беру. Котлет массасының дайындалуын, формалауын,
жылумен өңдеуден өткізуге даярлау технологиясын игеру.
Коммуникативтік
құзыреттілік: Өндіріс цехтарында жұмыс орындарын ұйымдастыру.Шығармашылық жұмыс
істеу. Көркем және кәсіби талғам, шығармашылық қиял, ұқыптылық пен кәсіби
қызығушылықты арттыру.
Проблеманы
шешу: Дайын тағам сапасын анықтау, кемшіліктері байқалса оны жою.
Пайдаланылатын құрал-жабдықтар: «Тағам
даярлау практикумы», «Аспаздық» оқулықтары,асхана құрал- жабдықтар
Өтетін орны: №101 «Аспаздық» зертханасы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру
бөлімі: 5 минут
Кіріспе
нұсқау: 20 минут
Ағымдағы
нұсқау: 200 минут
Қорытынды
нұсқау: 45 минут
І. Ұйымдастыру бөлімі:
- Оқушыларды журнал бойынша түгендеу.
- Жұмыс орнының жұмысқа дайындығын тексеру
- Сабаққа қажетті құрал-жабдықтарды тексеру, үлестіру.
ІІ.
Кіріспе нұсқау:
Үй
тпасрсасы:
1.
Етті қандай цехта өңдейді?
А)
Ет
Б)
Жылы
В)
Көкөніс
2.
Тоңазытылған етті өңдеу төмендегідей әрекеттерден тұрады?
А)
Ашытудан
Б)
жібіту, жуу, құрғату, аспаздық бөлшектеу, етті сүйектен ажырату, тазарту, етті
сорттау және шала фабрикаттар дайындаудан
В)
Пісіру, бұқтыру, буда пісіру
3.
Егер тартым майсыз болса ,табиғи май қанша пайыз қосамыз?
А)
1-20%
Б)
50%
В)
5-10%
4.
Шницельдің қалыңдығы?
А)
5см
Б)
7см
В)
1см
5.
Зразы әр үлеске неше данадан беріледі?
А)
1 дана
Б)
2 дана
В)
5 дана
6.
Тефтелдер әр сыбағаға неше данадан?
А)
2 дана
Б)
3 дана
В)
4 дана
7.
Ораманы жылумен өңдеу кезінде жарықтар
пайда
болмас үшін не істейді?
А)
Етті инемен теседі
Б)
Жіппен орайды
В)
Айналырып тұрады
-
Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
-
Қауіпсіздік ережелерін қайталау.
-
Қауіпсіздік ережелерімен таныстырып, арнайы журналға қол қойдыру керек
-
Оқушыларды жұмыс орнына орналастыру
-Жұмыс
барысында оқушыларға қосымша нұсқаулар беру.
ü
Сулы
қолмен электр құрал жабдықтарды қосуға болмайды;
ü
Пышақпен
жұмыс жасағанда, өзіңе зақым келтірмес үшін, дұрыс қалыпта ұстау керек
ü
Көкөністерді
тазалағанда еденге көкөністердің қабығын тастауға болмайды, тайып құлап жарақат
алуың мүмкін;
ü
Шала
фабрикатты қуырғанда өзіңнен әрі қарай саласың;
ü
Қайнап
жатқан кастрюльдің қақпағын ашқанда әуелі өзіне қарай ашып, сосын солға қарай
ұстау керек;
ü
Ыссы
сұйық тағамды немесе суды жабық ыдыспен тасымалдау керкек;
III.Ағымдағы нұсқау:
Даярлау
керек:
Котлет массасы
-
Фрикаделька
-
Зразы
-
Люля-
кебаб
Анықтау
керек:
•
Өнімнің
салмағы
•
Өнімді
пісіру ұзақтығы
•
Өнімнің
піскеннен кейінгі салмағы
Котлет массасы.Тартым үшін ет, пияз,
сарымсақ, жұмыртқа, сүтке малынған нан, тұз, бұрыш, дәмеуіштерді араластырып
аламыз. Котлет формасын сүйір сопақша етіп жасап,
жұмыртқа кейін кепкен нан ұнтағына аунатып, қыздырылған майға екі жағын
қуырамыз да, пешке бұқтырамыз.
Зразы. Зразы үшін тартымға, қоспаларын
қосып дайындаймыз. Кішкене тартым алып ортасына піскен
жұмыртқаны және аскөкті турап саламыз да сопақша пішін береміз. Жұмыртқа кейін
кепкен нан ұнтағына аунатамыз да, екі жағын бірдей қуырып аламыз. Пеште
бұқтырып аламыз.
Люля- кебаб. Котлет массасын дайындаймыз.
Қоспаларын қосамыз, араластырамыз. Таяқшаға тартымды сопақ пішінде
жабыстырамыз. Жұмыртқа, кепкен нан ұнтағында аунатамыз. Айналдырып майға қуырып
аламыз. Пеште бұқтырамыз.
Фрикадельки. Котлет массасын дайындаймыз.
Кішкене шар пішіндерін жасаймыз. Аунатпаға аунатып, қуырып, пеште бұқтырамыз.
Дайын өнімге гарнир дайындап, сыбаға тарелкелерге салып тұтынушыға ұсынамыз. Дайын
өнімді картоп, жұмыр кеспе, фри, күріш гарнирлерімен ұсынады.
Сапасына қойылатын талаптар. Шала
фабрикаттар толық піскен, формалары сақталған, хош иісті, жұмсақ болады.
Қорытынды
нұсқау:
*Оқушылардың
орындаған жұмыстарына жеке-жеке тоқталу.
*Дұрыс орындаған
жұмыстың жетістігін атап өту.
*Орындаған
жұмыстарына сәйкес оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:
1. Котлет
массасына қажетті өнімер?
2. Тартымда
жұмыртқа қандай қызмет атқарады?
3. Аунатпа не үшін
қажет?
4. Кандай котлет
массаларын білесіз?
5.Массалардың
дайындалу технологияларының айырмашылығы?
6. Қандай
гарнирлермен ұсынамыз?
Өндірістік оқыту
шебері:
Ж.Х.Халиоллина