150747
столько раз учителя, ученики и родители
посетили сайт «Инфоурок»
за прошедшие 24 часа
+Добавить материал
и получить бесплатное
свидетельство о публикации
в СМИ №ФС77-60625 от 20.01.2015
Дистанционные курсы профессиональной переподготовки и повышения квалификации для педагогов

Дистанционные курсы для педагогов - курсы профессиональной переподготовки от 6.900 руб.;
- курсы повышения квалификации от 1.500 руб.
Престижные документы для аттестации

ВЫБРАТЬ КУРС СО СКИДКОЙ 50%

ВНИМАНИЕ: Скидка действует ТОЛЬКО сейчас!

(Лицензия на осуществление образовательной деятельности № 5201 выдана ООО "Инфоурок")

ИнфоурокФизикаРабочие программыҚазақ әдебиеті. 8 сынып. «Жауқазын жыр жанымды жүр мазалап...» (М.Мақатаев шығармашылығына орай)

Қазақ әдебиеті. 8 сынып. «Жауқазын жыр жанымды жүр мазалап...» (М.Мақатаев шығармашылығына орай)

библиотека
материалов
Скачать материал целиком можно бесплатно по ссылке внизу страницы.



Күні : 20.03.14ж Сыныбы: 8 «А» Пәні: Қазақ тілі

Тақырыбы: Жауқазын жыр жанымды жүр мазалап... (Ақын М.Мақатаев шығармашылығына арналған сабақ топтамаларына орай)

Мақсаты: Ақын өмірі, поэзиясы туралы білім алады.Поэзия құдіреті туралы түсініктері кеңейеді.

Міндеттері: Тәрбиелік: Поэзияны сүюге бейімделеді. Өмірде қолдана білуге дағдыланады

Білімділік: дұрыс сөйлей білуге машықтанады, дұрыс жауап беру дағдысы қалыптасады. Дамытушылық: Сөздік қорлары, тілдері дамиды.

Сабақтың типі: Қорытынды сабақ

Көрнекілік, сілтеме: АКТ, бояулар, желім, қайшы, ватман.үлестірме құралдар, бейнебаян.


Сабақтың кезеңдері

уақыт

Мұғалім

іс-әрекеті

Оқушы іс-әрекеті

Жұмыстың белсенді түрлері

Күтілетін нәтиже

Модульдер, әдіс-тәсілдер

I.Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

2. Психологиялық ахуал:

Р. Рымбаеваның орындауында М.Мақатаевтың сөзіне жазылған «Наурыз думан» әні







Өткен сабақты қайталау:

«Бәйге»

І:1.Мұқағалидың тұған жері (Қарасаз)

2.Мұқағалидың сөзіне жазылған әндер.

3. Отырғанын қарашы күйім келмей,

Қайда кеттің?

О, Муза! Құйын желдей. Қай өлеңінен үзінді.


ІІ:1.Мұқағали ақынының туған күні, ай, жылы.( 1931 ж., 9 ақпан.)

2.Мұқағали поэмаларын ата,

«Ақ қайың», «Аққулар ұйықтағанда», «Мавр», «Ару-ана» т,б

3.Өлеңнен үзінді: «Жетім көлге» барып қайт поэмадан таң жамылып,

Таң атқанша қалай да тауға ілік... қай поэмадан үзінді?



ІІІ:1.Мұқағалидың әкесінін аты.

(Сүлеймен)

2:Драмалық шығармаларын ата

(«Дариға жүрек», «Қош,махаббат», «Жан азабы» «Соңғы ән»

3: Өлеңнен үзінді

«Ең бірінші бақытым-Халқым менің,

Соған берем ойымның алтын кенін. Қай өлеңнен үзінді





Жаңа сабақ

І-топ: АКТ-ны пайдаланып

Оқушылар слайдты қорғау.


ІІ-топ: «Сынақ хат» Көп нүктенің орнына өлеңді толықтыр


ІІІ-топ: Ақынмен сырласу, ақынмен диалог



Бекіту кезеңі.

І-топ: Сөзжұмбақ шешу

1.    Ақынның аты?            (Мұхаммедқали)
2.    Ән жазылған өлеңі?              (Фариза)
3.    Туған жері?                          (Қарасаз)
4.    Жарының есімі?                    (Лашын)
5.    Үш бақытының бірі (Отан)

6.    Қызының аты?                      (Майгүл)
7.   Әкесінің аты (Сүлеймен)
8.    Поэмасының аты?                    (Мавр)


ІІ-топ: Мақатаев сөзіне түсінік жазу. М” дегеніміз-Мұқағалидың азан шақырып қойған есімі-Мұхамедқали
“Ұ” дегеніміз- ұрпаққа ұлағатты ұлан-ғайыр жырларын Мұқағали
атамыз зор сеніммен аманат етті.
“Қ” дегеніміз-Қарасаз ,яғни Мұқағалидың туған жері Қарасаз ауылы , Алматы облысының Райымбек ауданына қарасты ауыл.
“А” дегеніміз- “Аманат”, “Аққудың қанатына жазылған жыр” кітаптарының авторы Мұқағали Мақатаев .
“Ғ” дегеніміз-Ғасыр. Яғни Мұқағали Мақатаев “Ғасыр ақыны”.Ғасырдан ғасырға өз оқырманын тауып , жырларын мәңгілікке қалдырған.
“А” дегеніміз-Асқар Оразақын. Асқар-ақын , зерттеуші. Мұқағалидың бар шығармаларын зерттеп ,4 томдық шығармалар жинағын құрастырушы.
“Л” дегеніміз-Лашын,Мұқағалидың өмірлік жары . Шын аты Ләсима Әзімжанова .
“И” дегеніміз-имандылық .Адамзатқа ең бірінші имандылық керектігін Мұқағали “Дүние жүзі мұсылмандарына хат” деген өлеңінде жырлайды.


ІІІ-топ: Ақын сөзіне ребус құрау



Рефлексия


Бағалау:

Үй жұмысы: «Мұқағали – қара өлеңнің падишасы» тақырыбына шығарма жазу.

















Оқушылармен сәлемдесу,

Түгендеу


Бейнебаян қойылады

Бұл кімнің сөзіне жазылған ән?


Топ ережесімен таныстырылады?




Сұрақтар қойылады



















Бақылайды,

Тексереді






бақылайды























Сәлемдеседі




Әнді қосыла орындайды

Сұраққа толық жауап береді










Сұраққа жауап береді






























.








Слайд қорғайды




.





















Ұжымдық




Ұжымдық












Топттық жұмыс






Жұпттық жұмыс





бірлесе ізденеді

ұжымдық













Жеке жұмыс

















Топпен жұмыс




Топпен жұмыс





жеке жұмыс








топтық жұмыс






















Топпен жұмыс
















Ақын өмірі, поэзиясы туралы білім алады.Поэзия құдіреті туралы түсініктері кеңейеді.

Міндеттері: Тәрбиелік: Поэзияны сүюге бейімделеді. Өмірде қолдана білуге дағдыланады

Білімділік: дұрыс сөйлей білуге машықтанады, дұрыс жауап беру дағдысы қалыптасады. Дамытушылық: Сөздік қорлары, тілдері дамиды.















АКТ пайдалану





Диалогтік оқыту














Сын тұрғысынан ойлау









Топпен жұмыс

















Сөзжұмбақ сұрақтары

1.    Ақынның аты?          
2.    Ән жазылған өлеңі?             
3.    Туған жері?                         
4.    Жарының есімі?                   
5.    Үш бақытының бірі
6.    Қызының аты?                     
7.    Әкесінің аты
8.    Поэмасының аты?                   



.




М” дегеніміз-

Ұ” дегеніміз-

Қ” дегеніміз-

А” дегеніміз-

Ғ” дегеніміз-“

А” дегеніміз-

Л” дегеніміз-

И” дегеніміз-








