КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 1
ДАТА:
ТЕМА: «Musical habits»
ЦЕЛЬ: to talk about different types of
music.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков монологической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой,
магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (6 МИН).
Карточки интегральной памяти
3. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (4 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с
лексикой
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической
речи Ex 1a, 2a, 2c p34
- аудирования Ex 1b p
34
- чтения Ex 3a p
34; Ex 3b p 35
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “The
Castle”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1 p 18 (WB); learn new words.
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 2
ДАТА:
ТЕМА: «Musical habits»
ЦЕЛЬ: to find out the musical habits in
the class.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков диалогической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (4 МИН).
Ex 2b p 34 Listen and say what types these
pieces of music are?
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО
ЗАДАНИЯ (5 МИН).
- лексики “Snowballs” (Lesson
1)
- письма Ex 1 p
18 (WB)
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической
речи Ex 3c p
35
- аудирования Ex 2b p 34 (warm up)
- чтения Ex 3b p 35; Ex 2a p 18
(WB)
- письма
Ex 2b p
19 (WB)
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Musical
habits” Ex 4 p 35
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 3 p 19 (WB); Ex 5 p 35 (report); dictation (lesson 1).
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 3
ДАТА:
ТЕМА: «A rap lesson»
ЦЕЛЬ: to talk about past habits using
used to.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков диалогической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой, магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (9 МИН).
Карточки интегральной памяти (words only from compose to accent page1)
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ (7 МИН).
- лексики “Snowballs” + dictation (Lesson
1)
- письма Ex 3 p 19 (WB); Ex 5 p 35 (Book)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (4 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО:
used to
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической
речи Ex 3a, 5b p
36
- аудирования Ex 1, 2, 4 p 36
- чтения Ex 3a p
36
- письма Ex 2b p
19 (WB)
- диалогическая Ex 5a p
36
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Nonsense”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1 p 19 (WB); learn new words
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 4
ДАТА:
ТЕМА: «A rap lesson»
ЦЕЛЬ: to talk about past habits using
used to.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков монологической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Стих.
I used to
believe
I used to forgive
I used to be
strong
I used to go on.
Карточки интегральной памяти (phrases with
used to page2)
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ (7 МИН).
- лексики “Snowballs” (Lesson 2-3)
- письма Ex 1 p 19 (WB)
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- чтения Ex 7a p
37
- письма Ex 6b p
37; Ex 2 p 20 (WB)
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Prison”
(lesson 2-3)
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 3a, 3b p 20-21 (WB); Ex 6a p 37 (Book);
dictation (Lesson 2-3)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 5
ДАТА:
ТЕМА: «A rap lesson»
ЦЕЛЬ: to express an opinion about a
controversial issue (rap lessons at school).
ЗАДАЧИ: Развитие навыков монологической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Стих.
I used to
believe
I used to forgive
I used to be
strong
I used to go on.
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО
ЗАДАНИЯ (7 МИН).
- лексики “Snowballs” + dictation
(Lesson 2-3)
- письма Ex 3a, 3b p
20-21 (WB); Ex 6a p 37 (when my parents were younger…)
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- чтения Ex 7c p
38
- письма Ex 7d p
38
- диалогической Ex 7e p
38
- монологической Ex 8 p
38
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Millipede” (lesson 1-3)
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 4 p 21 (WB); Ex 9 p 38 (Book);
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 6
ДАТА:
ТЕМА: «Meet the band»
ЦЕЛЬ: to talk about musicians and
musical instruments.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков диалогической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой, магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to Of
course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (6 МИН).
Стих.
I’ve been looking for a new
banjo
they’ve been looking for a new bagpipe I’ve
been playing the drum since
summer
we’ve been playing the flute since June
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО
ЗАДАНИЯ (7 МИН).
- письма Ex 4 p
21 (WB); Ex 9 p
38 (Book)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с
лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО: Present Perfect
Continuous (cards)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- чтения Ex 1
p 39
- аудирования Ex 2a, 2b, 2c p
39
- диалогической Ex 2d p
39
- монологической Ex 3 p
40
- письма Ex 2 p
22 (WB)
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Bingo” (musical instruments)
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1 p 21 (WB); learn new words
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 7
ДАТА:
ТЕМА: «Meet the band»
ЦЕЛЬ: to talk about musicians and
musical instruments.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков диалогической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой, магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (4 МИН).
Стих.
I’ve
been looking for a new banjo
they’ve been looking for a new bagpipe I’ve
been playing the drum since
summer
we’ve been playing the flute since June
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексики “Snowballs” (lesson 4) + “Bingo”
- письма Ex 1 p 21 (WB)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (7 МИН)
ГРАММАТИЧЕСКОГО: Present Perfect Continuous (cards)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- чтения Ex 4
p 40
- аудирования Ex 2a, 2b, 2c p
39
- диалогической Ex 2d p
39
- монологической Ex 3 p
40
-
письма Ex 5a p 40; Ex 4 p 23 (WB)
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Interview”
Ex 6b p 40
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 3 p 23 (WB); Ex
7 p 40 (Book); dictation
(lesson 4) ВЫСТАВЛЕНИЕ
И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 8
ДАТА:
ТЕМА: «How long?»
ЦЕЛЬ: to talk about activities which
started in the past and are still going on.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков диалогической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: магнитофон, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (7 МИН).
Песня.
Let’s chant\ let’s sing 6 “How
long has she known him?” tracks № 2-3
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ (7 МИН).
- лексики “Snowballs” + dictation (lesson 4)
- письма Ex 3 p 23 (WB); Ex 7 p 40 (Book)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (12 МИН)
ГРАММАТИЧЕСКОГО: Present Perfect Continuous (cards)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- аудирования Ex 1 p
41
- чтения Ex 2 p 41; тест
«Music in our life»
- письма Ex 3 p 41; Ex 3 p 24-25 (WB)
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Nonsense”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1 p 24; read
the text
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 9
ДАТА:
ТЕМА: «How long?»
ЦЕЛЬ: to talk about activities which
started in the past and are still going on.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков диалогической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (5 МИН).
Песня.
Let’s chant\ let’s sing 6 “How
long has she known him?” tracks № 2-3
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ (4 МИН).
- письма Ex 1 p 24 (WB)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- диалогической Ex 4a p
41
- монологической Ex 4b p 41
- письма Ex 4 p
25 (WB)
- чтения и перевода тест «Music in our life»
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “The
Castle” (lesson 1-5)
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 2 p 24 (WB); Ex 5 p 41(Book)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 10
ДАТА:
ТЕМА: «Top hits»
ЦЕЛЬ: to talk about the features of a
song.
ЗАДАЧИ: Музыка и интернет;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (10 МИН).
Crossword.
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ (7 МИН).
- письма Ex 2 p 24 (WB); Ex 5 p 41(Book)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической Ex 2 p
42; Ex 3d p
43
- письма Ex 1 p
25 (WB); Ex 3b p
43
- чтения Ex 1 p 42 (WB); Ex 3a p 43
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Associations”
INTERNET MUSIC CHARTS
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 2, 3 p 26 (WB);
Ex 5 p 43 (song review)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
NM7 Unit 3 Lesson 4
|
|
|
4 b
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
a
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
n
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 b
|
|
j
|
|
|
|
|
5 k
|
|
|
1 s
|
a
|
x
|
o
|
p
|
h
|
o
|
n
|
e
|
|
|
|
g
|
|
|
|
|
|
|
y
|
|
|
p
|
|
|
|
|
|
b
|
|
|
3 v
|
i
|
o
|
l
|
i
|
n
|
|
|
o
|
|
|
|
p
|
|
|
|
|
|
|
a
|
|
|
|
e
|
|
|
|
|
|
6 d
|
r
|
u
|
m
|
|
|
|
|
|
|
|
|
d
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
s
|
ACROSS
1.
Jazz players
play it.
3.
This musical instrument has got a bow.
6.
Rock players often use this instrument.
DOWN
2.
The national
Scottish musical instrument.
4.
The favourite musical instrument of the Negros in America.
5. It’s a kind of a little piano.
NM7 Unit 3 Lesson 4
ACROSS
1.
Jazz players
play it.
3.
This musical instrument has got a bow.
6.
Rock players often use this instrument.
DOWN
2.
The national Scottish
musical instrument.
4.
The favourite musical instrument of the Negros in America.
5. It’s a kind of a little piano.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 3 “Sounds cool”
УРОК № 11 Progress page
ДАТА:
ЦЕЛЬ: to revise the vocabulary and
structures introduced in the unit.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков
самоконтроля;
ОСНАЩЕНИЕ: магнитофон, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll
play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (5 МИН).
Песня.
Let’s chant\ let’s sing 6 “How
long has she known him?” tracks № 2-3
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- письма Ex 2, 3 p 26 (WB); Ex 5 p 43 (song
review)
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- чтения Ex 2,3p 44
- письма Ex 1,4 p 44
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Millipede” (all the words)
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
revise all the words for oral credit; retell the text «Music in our
life».
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 1
ДАТА:
ТЕМА: «From CA to the NY Island»
ЦЕЛЬ: to learn some states of America
ЗАДАЧИ: Познакомиться с США;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой,
магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote
some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (8 МИН).
Карточки интегральной памяти
3. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (3 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 2 p 46
- аудирования Ex 1 p
46
- чтения Ex 3a p
47
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “The Castle”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1a p 27-28; Ex 1b p 29 (WB); learn new words.
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 2
ДАТА:
ТЕМА: «From CA to the NY Island»
ЦЕЛЬ: to describe their observations
using the structure see / watch / hear + object + infinitive.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков монологической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (7 МИН).
Карточки интегральной памяти
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексика “Snowballs” (Lesson 1)
- письма Ex 1a p 27-28; Ex 1b
p 29 (WB)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И ОТРАБОТКА
НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО: see / watch
/ hear + object + infinitive.
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 4a, 4a p
48
-
письма Ex 5a, 5b p
48; Ex 3 p 29 (WB)
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Associations”
STATES OF THE USA
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 2 p 29; Ex 4 p 30 (WB); Ex 6 p 48 (Book).
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 3
ДАТА:
ТЕМА: «School diplomacy»
ЦЕЛЬ: to talk about things which are or
are not allowed by rules or laws using can / can’t.
ЗАДАЧИ: Сравнить русские и
американские школьные традиции;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (10 МИН).
Карточки интегральной памяти
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- письма Ex 2 p 29; Ex 4 p 30 (WB); Ex 6 p 48
(card).
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО: can/ can’t for rules
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 1, 3d, 4 p
49
-
чтения Ex 2 p 49; Ex 3a p 49
- аудирования
Ex 3b, 3c p 49
-
письма Ex 1a, 1b p
30 (WB)
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Associations” SCHOOL
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex
2a, 2b p 31; Ex 5 p 49 (Book)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 4
ДАТА:
ТЕМА: «How to be
independent»
ЦЕЛЬ: to present their opinion &
support it with arguments.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков монологической
речи;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой,
магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (9 МИН).
Карточки интегральной памяти
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- письма Ex 2a, 2b p
31; Ex 5 p 49 (rules)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО: singular noun:
money
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 1p 50
- чтения Ex 2 p
50
- аудирования Ex 3 p 50
-
письма Ex 1a p 32 (WB)
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Nonsense”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 3a, 3b, 3c p 32 (WB); Ex 1b p 33
(WB); dictation (lesson 3)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 5
ДАТА:
ТЕМА: «How to be
independent»
ЦЕЛЬ: to present their opinion &
support it with arguments.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков
монологической речи;
ОСНАЩЕНИЕ:
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Game: “Associations” BIG
MONEY
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексики “Snowballs” + dictation (Lesson 3)
- письма Ex 2a, 2b p
31; Ex 5 p 49 (rules)
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 4b p
51
- чтения Ex 4a p
51
- письма Ex 1b p
33 (WB)
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Nonsense”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 2a, 2b p
33 (WB); Ex 6 p
51 (article)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 5
ДАТА:
ТЕМА: «The story of jeans»
ЦЕЛЬ: to talk about what happened to
people and things, using the past simple.
ЗАДАЧИ: Знакомство с американской
индустрией;
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Стих.
That was made in USA
This was made in Britain These
were made in Ukraine
Those were made in Spain
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- письма Ex 2a, 2b p 33
(WB); Ex 6 p 51 (Book)\
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО: past passive
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 2a p
52
- чтения Ex 1 p
52
- письма Ex 2b p
53; текст «New York»
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Prison”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1 p 34 (WB); read the text
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 6
ДАТА:
ТЕМА: «The story of jeans»
ЦЕЛЬ: to talk about what happened to
people and things, using the past simple.
ЗАДАЧИ: Знакомство с американской
индустрией;
ОСНАЩЕНИЕ: магнитофон
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (4 МИН).
Стих.
That was made in USA
This was made in Britain
These were made in Ukraine
Those were made in Spain
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(4 МИН).
- письма Ex 1 p 34 (WB)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ГРАММАТИЧЕСКОГО: past passive
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 3, 4, 4c, 5 p
53
- чтения Ex 1 p
52
- аудирования Ex 4b p
53
- чтения и перевода текст «New York»
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Millipede”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 2a, 2b p 34 (WB); Ex 6 p 53; read and translate the
text
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 7
ДАТА:
ТЕМА: «Tornado»
ЦЕЛЬ: to report the consequences of a
natural disaster using passives.
ЗАДАЧИ: Развитие умения выявлять в тексте главное.
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to Of
course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Песня.
Jazz
Chants Old & New “Weather Report” track № 49
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- письма Ex 2a, 2b p
34 (WB); Ex 6 p 53 (Book)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: Карточки с лексикой
ГРАММАТИЧЕСКОГО: past passive (revision)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 3 p 55
- чтения Ex 1, 2 p 54; Ex 3b p
55
- чтения и перевода текст «New York»
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Nonsense”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1 p 36 (WB); learn new words
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 8
ДАТА:
ТЕМА: «Tornado»
ЦЕЛЬ: to report the consequences of a
natural disaster using passives.
ЗАДАЧИ: Умение воспринимать
информацию и понимать детали.
ОСНАЩЕНИЕ: магнитофон, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Песня.
Jazz
Chants Old & New “Weather Report” track № 49
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексики “Snowballs” (lesson 5)
- письма Ex 1 p 36 (WB)
4.
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ГРАММАТИЧЕСКОГО: past passive (revision)
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 3c, 4a p
55
- аудирования Ex 4b p
55
- письма Ex 4c p 55
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Song: Let’s chant\ let’s sing 6 “He
threw it away” tracks № 74-75
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 2a, 2b p 36 (WB); Ex 5 p 55 (Book); dictation (lesson 4-5)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 9
ДАТА:
ТЕМА: «Happy birthday, America!»
ЦЕЛЬ: to talk about ways of celebrating
a festival.
ЗАДАЧИ: Познакомиться с основными
праздниками Америки.
Изучить некоторые исторические
факты.
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn We’ll
devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Карточки
интегральной памяти.
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексики “Snowballs” + dictation (lesson 4-5)
- письма Ex 2a, 2b p 36
(WB); Ex 5 p 55 (Book)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ЛЕКСИЧЕСКОГО: карточки с лексикой.
ГРАММАТИЧЕСКОГО: past passive
see / watch / hear + object
+ infinitive (revision).
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 1 p 56; Ex
2c p
57
-
чтения Ex 2a, 2b p
56
- письма Ex 2 p 39
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “The Castle”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 1a p 37-39; Ex 1b p 39 (WB); learn new words
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 10
ДАТА:
ТЕМА: «Happy birthday, America!»
ЦЕЛЬ: to talk about ways of celebrating
a festival.
ЗАДАЧИ: Познакомиться с основными
праздниками Америки.
Изучить некоторые исторические
факты.
ОСНАЩЕНИЕ: карточки с лексикой
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to Of
course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (3 МИН).
Interesting
facts about America (the teacher’s speech and answers of the pupils)
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексики “Snowballs” (lesson 6)
- письма Ex 1b p
39 (WB)
4. ПРЕДСТАВЛЕНИЕ И
ОТРАБОТКА НОВОГО МАТЕРИАЛА: (15 МИН)
ГРАММАТИЧЕСКОГО: past passive
see / watch / hear + object + infinitive (revision).
5. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- монологической речи
Ex 3a, 3b, 5a p
58
- чтения Ex 3a p 58
- аудирования Ex 4 p
58
- диалогической Ex 5b p
58
6. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
УРОКА:
Game: “Prison”
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
Ex 6a p 58 (Book); dictation (lesson 6)
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.
КЛАСС 7
ЮНИТ № 4 “Stars and Stripes”
УРОК № 11 Progress page
ДАТА:
ЦЕЛЬ: to revise the vocabulary and
structures introduced in the unit.
ЗАДАЧИ: Развитие навыков
самоконтроля;
ОСНАЩЕНИЕ: магнитофон, CD player
ХОД УРОКА:
- ОРГ. МОМЕНТ (2 МИН). Good morning, my dear
children! Glad to see you, take your seats, please. How are you? That’s
fine/ Perfect/ Wonderful! Let’s get down to work!
Today we’ll learn
We’ll devote some time to
Of course, we’ll play
- ФОНЕТИЧЕСКАЯ /
ЛЕКСИЧЕСКАЯ ЗАРЯДКА (7 МИН).
Песня.
Song: Let’s chant\ let’s sing 6 “He
threw it away” tracks № 74-75
3. КОНТРОЛЬ ДОМАШНЕГО ЗАДАНИЯ
(7
МИН).
- лексики “Snowballs” + dictation (lesson 6)
- письма Ex 6a p 58 (Independence
Day)
4. РАЗВИТИЕ НАВЫКОВ:
- аудирования Ex 1 p
59
-
письма Ex 2, 3, 4 p 59; Ex 6 p 59; Ex 7 p
60
- чтения
Ex 5 p 59; Ex 6 p
60
5. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ УРОКА:
Game: “Millipede”
(all the words)
ДОМАШНЕЕ ЗАДАНИЕ:
revise all the words for oral credit; retell the text «New
York».
ВЫСТАВЛЕНИЕ И ОБЪЯСНЕНИЕ ОЦЕНОК ЗА
УРОК.