11 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның мәдени
мұрасы
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік. Оқушылардың
«Лексика» тақырыбы бойынша бұрынғы алған білімдерін қайталау, пысықтау; Тақырып
бойынша мағлұмат бере отырып, жаңа сөздер үйрету.
2. Дамытушылық.
Ойлау, жұмыс істеу қабілеттерін дамыту. ҰБТ-ға
дайындық
мақсатында сөз таптарын
қайталау, сауатты қолдана білу машықтарын қалыптастыру;
3. Тәрбиелік. Оқушылардың
ұлттық құндылықтарымызды, мәдени мұраларымыздың тарихын білуге деген
қызығушылықтарын қалыптастыра отырып, келесі ұрпаққа сақтауға үндеу,
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, тест жұмысы, әңгімелеу, мәтінмен
жұмыс, сұрақ- жауап, диалог, тікелей сұрақтар;
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, компьютер, мәтін, кестелер, бағалау
парақтары, «Қазақстанның мәдени мұрасы» атты видео көрініс;
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, география, тарих
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру
кезеңі.
Амандасу, жоқ балаларды
белгілеу, санау арқылы топқа бөлу.
II.Үй жұмысын тексеру
1. 1 топ:
Сәйкестендіру тестері. Мысалдардың төркінін табу
2. 2 топ:
Сәйкестендіру тесі. Анықтамасын табу
Сәйкестендіру тесі
|
Мысалдар
|
Антоним
дер
|
Омоним
дер
|
Синоним
дер
|
Көнерген сөз
|
Көп мағына
лы сөз
|
табу
|
Дисфе
мизм
|
Эвфе
мизм
|
Жаңа сөз
|
Кірме сөз
|
калька
|
диалект
|
1
|
Кітап, кино, парта
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
Көңіл кілті
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
Ерке бала
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
ара
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
Уәзір, би, болыс
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
Әдемі, көрікті, сұлу
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
Ұшақ, жарнама
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
8
|
Күннің көзі
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
9
|
Өлді, өсекші
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
10
|
Қайтыс болу, сөзуар
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
11
|
Суық ақыл (холодный рассудок)
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
12
|
Үлкен, кіші
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
13
|
Сым, азанда
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Лексика
Сәйкестендіру тесі
(Анықтамасын
табыңдар)
1
|
Кірме сөз
|
|
1
|
Бір аймақта ауызекі тілде қолданылатын сөздер
|
2
|
Көп мағыналы сөздер
|
|
2
|
Сөздің бастапқы мағынасы
|
3
|
Табу
|
|
3
|
Мағыналары қарама-қарсы сөздер
|
4
|
Омонимдер
|
|
4
|
Неологизмдер, ғылым мен техниканың
дамуына байланысты
туған сөздер
|
5
|
Көнерген сөз
|
|
5
|
Жер, су, қала, мекен атттарын зерттейді.
|
6
|
Синонимдер
|
|
6
|
Бір сөз басқа сөзбен тіркескенде өзге
мағынада қолдануы
|
7
|
Жаңа сөз
|
|
7
|
Шет тілдерден енген сөздер
|
8
|
Дисфемизм
|
|
8
|
Тура айтуға тыйым салынған сөздер
|
9
|
Эвфемизм
|
|
9
|
Мағыналары ұқсас сөздер
|
10
|
Калька
|
|
10
|
Жағымды сөздерді
дөрекі қылып айту
|
11
|
антоним
|
|
11
|
Балама тіркес
|
12
|
Диалект сөздер
|
|
12
|
Жазылуы әртүрлі, мағыналары бірдей
сөздер
|
13
|
топономика
|
|
13
|
Сөз мағынасының ауысуы
|
14
|
Тура мағына
|
|
14
|
Дөрекі сөздерді
жағымды қылып ауыстырып айту
|
15
|
Ауыспалы мағына
|
|
15
|
Қолданыстан шыққан сөздер
|
Жауаптарын кезек-кезек
сұрау яғни 1 топ мысал+ 2 топ анықтамасын айтады.
III. Сабақтың мақсатын ашу.
- Балалар, қазір көрсетілім
тамашалайсыңдар. Мұқият көріп, түсініп тыңдап, тақырыбын анықтаңдар.
1.Көрініс
2 минут
2. Не туралы екен?
- «Мәдени мұра»
бағдарламасы туралы.
- Ия, бүгін біз
«Мәдени мұра» бағдарламасы туралы ақпарат ала отырып, жаңа сөздер үйренеміз,
ҰБТ- ға дайындық мақсатында сөз таптарын қайталаймыз.
IV. Жаңа сабақ. Мәтін таратылады.
Тапсырмалары:
1.
Жаңа сөздермен жұмыс. Оқу: М-Сынып
2.
Мәтінді оқу, аудару
1. Мәдени мұра- культурное наследие
2. Мемлекеттік
бағдарлама- государственная программа
3. рухани- духовное
4. негізгі құжат- основной документ
5. ұлттық жоба-
национальный проект
6. қаулы- указ
7. қалпына келтіру
жұмыстары- воостановительные работы
8. ғылыми-іздеу
жұмыстары- научно- исследовательские работы
9. көркемөнер-
художественное искусство
«Мәдени мұра» бағдарламасы
«Мәдени мұра» мемлекеттік
бағдарламасы рухани және білім беруді дамыту салаларындағы негізгі құжат,
стратегиялық ұлттық жоба болып табылады.
2004 жылы 13 қаңтарда Қазақстан Республикасының Президенті
«Мәдени мұра» мемлекеттік бағдарламасы туралы Қаулығы қол қойды.
«Мәдени мұра»
бағдарламасын жүзеге асыру барысында 35 тарихи және мәдени ескерткіштерді
қалпына келтіру жұмыстары жүргізіліп, 30 көне қала , қоныс пен қорғандарға
археологиялық зерттеулер жүргізілген. Сонымен қатар, Қытай Халық Республикасында,
Түркия, Моңғолия, Ресей, Өзбекстан, Батыс Еуропа елдерінде ғылыми-іздеу
жұмыстары ұйымдастырылып, нәтижесінде Қазақстан тарихына, этнографиясы мен
көркемөнеріне қатысты 5 мыңға жуық қолжазбалар мен басылымдар табылып, елге
әкелінген.
V. Топтық жұмыс. Дәптермен жұмыс
1 топ
1. Мәтіннен зат есім, сан
есім, сын есім, үстеулерді табыңдар;
зат есім
|
сан есім
|
сын есім
|
үстеулер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Мәтін бойынша 2
топқа 5 сұрақ құраңдар. Жауабын тыңдаңдар.
Тапсырмалары:
2 топ:
1. Мәтіннен етістік, есімдік,
шылауларды табыңдар
етістік
|
есімдік
|
шылау
|
одағай
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Мәтін бойынша 1
топқа 5 сұрақ құраңдар. Жауабын тыңдаңдар.
VI. Үй жұмысы: Жаңа сөздерді жаттау, мәтін бойынша диалог құрып, өзара
сөйлесу.
Бағалау парағын толтыру.
Рефлексия