Пәні: Физика
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Қысым
|
Арыс ауданы
Мектеп: С.Адамбеков
жом
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты жөні: Рысбаева
У
|
Сынып: 7
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы:
|
Манометрлер. Сорғылар.
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу
мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
|
7.3.1.10.
Манометр мен сорғылардың жұмыс істеу принципін сипаттау
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық оқушылар үшін:
-Манометрдің не үшін қолданылатынын білу.
Көптеген
оқушылар үшін:
- Сорғы қолданылуына
сипаттама беру.
Кейбір оқушылар
үшін:
-Манометр
мен сорғылардың жұмысын сипаттайтын ерекшеліктерінің қағидаларын есте сақтау.
|
Бағалау критериі
|
·
Манометр
не үшін қолданылатынын түсіндіреді.
·
Сорғы
қолданылуына сипаттама береді.
·
Манометр
мен сорғының ерекшеліктерін ажырата біледі
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік
лексика мен терминология:
Сөздік
№
|
қазақша
|
орысша
|
ағылшынша
|
1
|
манометр
|
манометр
|
manometer
|
2
|
тонометр
|
тонометр
|
tanometеr
|
3
|
сорғылар
|
насос
|
pumps
|
Диалог үшін
пайдалы дәйекті сөздер
Сұйықтың немесе газдың қысымын
өлшеуге арналған аспап.....
Адамның қан айналымы жүйесіндегі
қысым арнайы құрал....өлшенеді.
Атмосфералық қысымның әрекетіне
негізделген құралдардың бірі....
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Жалпыға
бірдей еңбек қоғамы.
|
Пән
аралық байланыс
|
География, жаратылыстану
|
Алдыңғы білім
|
Атмосфералық
қысымның биіктікке байланысты өзгеруін география пәнінен біледі.
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған
сабақ кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған
қызмет (іс-әрекет)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5мин
10 мин
|
1.Ұйымдастыру.
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының
сабаққа қатысымын қадағалау.
2.Ынтымақтастықты
қалыптастыру.
Топтарға бөлу: «мозайка » әдісі
бойынша сурет арқылы 3 топқа бөлу
3.Үй жұмысын
тексеру:
«Серпілген сауалдар»
әдісі
арқылы үй жұмысын сұрау.
1.Атмосфералық қысым тау басында
қалай өзгереді?
2.Косманавтқа қорғағыш
киім\скафандр\ не ұшін керек?
3.Ұшақ кенеттен төмендегенде
жолаушылардың құлағы шыңылдап ауыра бастайтынын түсіндір.
|
суреттер
|
Сабақтың
ортасы
15 мин
3мин
2мин
|
4.Жаңа
сабақ:Манометр.Сорғылар
«Топтық тергеу»
әдісі арқылы талқыланады.
1.топ:Манометрлер
және оның қолданылуын түсіндір.
2.топ:Сорғылар
және оның қолданылуын сипатта.
3.топ:Атмосфералық
қысымның әрекетіне негізделген құрылғыларды атаңдар.
«Ойлан-жұптас-бөліс»
әдісі арқылы тапсырма беремін.
Тапсырма 1.
Суретте ашық
сұйық манометр көрсетілген.Суреттегі манометрлердің қолданылуындағы
айырмашылықтарды түсіндіріңіз.
Дескриптор:
екі суреттен манометрлердің
қолдану айырмашылығын тусіндірді.
Тапсырма 2.
1 және 2 суреттер бойынша
сорғылардың қолданылуына сипаттама беріңіз.
1-сорғы корпусы
2-саңылау
3- поршень
Дескриптор:
Сорғының қолданылуына сипаттама
бере алды .
Тапсырма 3.
Элективті тест.
1.Манометрлер
|
А. Техникада
көбінесе сұйықтың, газдың немесе будың қысымын өлшеу үшін қолданылады.Оны
1848 жылы француз ғалымы .... ойлап тапқан.
|
2. Бурдон
манометрі
|
Е. Адамның
қан айналымы жүйесіндегі қысымды өлшеу үшін
қолданылады.
|
3. Сфигмоманометр
|
С. Құдықтағы
суда құбыр арқылы көтеруге арналған құрылғы.
|
4. Сорғы
немесе насос
|
Д. Табиғат
пен техникада қысымы атмосфералық қысымнан жоғары немесе төмен болатын
процестерді бақылайды.
|
5. Су
сорғысы
|
В.Допқа,велосипед
камераларына ауа толтыруға арналған құрылғы.
|
Дескриптор:
1.Манометр мен сорғының
ерекшеліктерін ажыратады.
2.Есте сақтау қабілеті жақсарды.
Үйге тапсырма:Манометр
мен сорғылар туралы қосымша мәліметтер жинау.
|
Манометрлер,
Тонометр,
Сорғылар
слайдтар
Тест сұрақтары
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
Кейінгі
тапсырма : Рефлексия «Бағдаршам» әдісі бойынша
жүргіземін.
Қызыл түс
(түсінген
жоқпын)
|
Сары түс
(әлі де
сұрағым бар)
|
Жасыл түс
(барлығы
түсінікті)
|
|
|
|
|
|
Саралау
– Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау
– Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық
пен қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Саралау тапсырмаларды іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу
материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді
қамтуы мүмкін
|
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ
кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдерді жазамыз.
|
Физика кабинетіндегі қауіпсіздік
ережесін сақтау
|
Сабақ
бойынша рефлексия
Оқу
мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар
ОМ жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
Сабақта
саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
Осы
бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына
жауап беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақтың
ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың
бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақ
барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың
жетістіктері\қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге
көңіл бөлу керек?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|