Сабақтыңтақырыбы
|
Ньютонның екінші заңы. Масса
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер
шығаруда қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
1.
Ньютонның
екінші заңын тұжырымдау;
2.
Ньютонның
екінші заңынқолданып, есептер шығару;
3.
Ньютонның
екінші заңына сүйене отырып, бірқалыпты үдемелі қозғалысты негіздеу.
|
Бағалау критерийі
|
1.
Ньютонның
екінші заңын біледі;
2.
Ньютон
заңдарының формуласын есеп шығаруда қолданады;
3.
Ньютонның
екінші заңына сүйене отырып, бірқалыпты үдемелі қозғалысқа арналған жоба
дайындайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнге қатысты сөздікқор
мен терминдер:
Күштің түрлері,
инерттілік, аддитив
Диалогтар мен жазуүшін
қолданылатын тіркестер:
Күшдегеніміз …
Дененіңмассасы – …
Ньютонның екінші заңы
былай тұжырымдалады: …
|
Құндылықтарға баулу
|
Құндылықтарды
дарыту жеке жұмыс, пікірталас, өз ойын қорыту, пікірін көпшілік алдында
дәлелдей білу арқылы іске асады
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика –
есептершығару
bilimlаnd.smk.kz
|
Алдыңғы білім
|
Ньютонның бірінші заңын,инерциялық санақ жүйелерін
біледі.
|
Сабақтың
басы
|
Топқа бөлу:Жемістердің бейнесін
(алма, апельсин,банан, алмұрт) таңдау арқылы топқа бөлінеді. Үй тапсырмасын
тексеру мақсатында «Ұшқыр ойдан ұтымды жауап»тәсілі арқылы сұрақтар
қоямын.
1.Динамика нені зерттейді?
2.Санақ жүйесі дегеніміз не?
3. Инерциялық санақ жүйесіне мысал келтір
4.Ньютонның бірінші заңын тұжырымда.Мысал келтір.
5.Аристотельдің табиғаттағы қозғалыс туралы пікірі қандай?
6.Галилей мен Ньютонның дене қозғалысы жөніндегі қорытындысы
неге негізделген?
7.Үдеу дегеніміз не?
Бағалау:
сұрақтың
жауабы интербелсенді тақтада көрсетіледі, оқушы өзін өзі бағалайды. Плюс
минус
Топқа бөлінген кездегі
жемістердің қайсысының физикаға қатысы бар? - жетелеуші сұрақ беремін.
Жауап: алма
Алма кімнің басына түсті? Жауап: И.Ньютон
И. НьютонКім?Не істеді?Несімен
атақты?
Бағалау: Мұғалімнің мақтау сөзі
|
|
Сабақтың
ортасы
|
Сабақbilimlend.smk.kz сайтындағы
бейнеролик арқылы түсіндіріледі.
1-тапсырма. Ньютонның екінші заңын
тұжырымдау. «Суреттер сөйлейді»
Ньютонның екінші заңы қалай тұжырымдалады?
2-тапсырма. Есептер шығару. Ньютонның екінші заңын
қолданып, есептер шығару мақсатын жүзеге асыру үшін «Джигсо» тәсілі
қолданылады.
·
Оқушылар
берілген есепті шығарады, түстермен келесі топқа жинақталады. Орнына қайтып
келіп, талдайды.
№1 1кН денеге 5см/с2 үдеу берсе
ол дененің массасы қандай?
№2 Массасы 0,5т тыныш түрған
денеге 35Н күш әсер етеді. Ол 4с-та қаншажолжүреді?
№3 Массасы 1,5т автобус орнынан
1,5кН тартукүшініңәрекетіненқозғалады. Егер автобуска әрекетететінкедергікүш
450Н болса, ондаоныңүдеуі неге тең?Т
Бағалау критерий
|
Дискриптор
|
Ньютон заңдарының формуласын
есеп шығаруда қолданады
|
1.ХБЖ-ныкелтіре алады;
2. Ньютонның екінші заңының
формуласын жазады;
3.Математикалықесептеулердіжүргізе
алады.
|
3-тапсырма.Ньютонның екінші заңына сүйене
отырып, бірқалыпты үдемелі қозғалысты негіздеу мақсатында, қажетті
құрал-жабдықтарды пайдаланып, жоба дайындаңыздар.
·
Горизонталь
үстелдің үстінде тұрған арбашаның көмегімен оны бірқалыпты қозғалысқа немесе
алдын-ала белгіленген үдеумен бірқалыпты үдемелі қозғалысқа түсіруге
мүмкіндік беретін құралды жасаңдар. Қажетті есептеулерді жүргізіңдер
Бағалау критерийлері
|
Дескриптор
|
Ньютонның екінші заңына сүйене отырып, бірқалыпты
үдемелі қозғалысқа арналған жоба дайындайды
|
1. Құралдарды тиімді
пайдаланады;
2. Бірқалыпты үдемелі
қозғалысқа түсіруге мүмкіндік беретін құралды жасайды;
3. Қажетті есептеуді
жүргізеді.
|
|
Таратпа үлестірме
|
Сабақтың соңы
Кері
байланыс
|
«Табыс
сатысы» (білемін, түсінемін, жасай аламын)
Білемін
|
Түсінемін
|
Жасай
аламын
|
|
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасынсақтау
|
Мазмұны мен тапсырмалар бойынша оқушыга жеке қолдау
корсету арқылы карам-катынас формалары бойынша топтық жеке жұмыстар
жүргізіледі
|
Оқушлардың сабақтағы іс-әрекеттерін бағалау.
Мұғалімнің мақтау сөзі.Оқушы өзін өзі бағалайды
Плюс Минус
Үш жұлдыз «Әдісі»
·
Мен
бұрын … ойлайтынмын кәзір мен … ойлаймын
·
Мен
… байқадым, ал қазір маған … қызықты
·
Келесіжолы
мен … естесақтаймын
|
Баланың жас ерекшелігін есеріп үй тапсырмасын
өлшемді етіп беремін, сабақта интербелсенді тақтаны үзақ уақыт
пайдаланбаймын.
Қауыпсіздік техника ережелерінің тармақтары талас
тудыратын мәселеде оқушылар бірлесе жұмыс жасау мәдинетін үстауына, белгілі
бір тәртіптің болуына жағдайлар туындатамын
|
Рефлекция
|
«Жауап дәлелдемесі»
рефлекциясы
1.Мен сабақта жұмыс
жасадым ....... себебі .......
2. Сабақтағы өзімнің
жұмысыма .......
3. Сабақтың өтуі маған
.......
4. Сабақ үстінде мен
.......
5. Сабақ материалы маған
.......
6. Менің көңіл-күйім
.......
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен
екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Оқушылар белсенді
сүрақтарға жауап беріп отырады
2:Тақырыпты оқушылар
белсенді түрде ойларын айтып аша алады
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1: Оқушылардың
қызығушылығын оятатындай жұмыстардың жасалуы
2:
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге назар аудару қажет? Жүптық тапсырма кезінде оқушылардың деңгейлеріне
байланысты бөлу
|
|
|
|
|
|
|
|