Инфоурок Иностранные языки КонспектыОткрытый урок по английскому языку на тему "Здоровый образ жизни" (5 класс)

Открытый урок по английскому языку на тему "Здоровый образ жизни" (5 класс)

Скачать материал

 

План урока «Здоровый образ жизни» в 5 классе.

 

Бигулова Зарина Казбековна

 

 

 

 

Цель урока: - обобщить и систематизировать знания учащихся по разделу “Health and Body CareЗадачи урока: - развивающая: - развитие воображения, памяти, внимания;

- воспитательная: формирование ценностного отношения обучающихся к своему здоровью, формирование способности понимать и сочувствовать людям;

- образовательная: - закрепление грамматического умения перевода из прямой речи в косвенную;

                                      - развитие речевых умений (диалогическая и монологическая форма речи);

                                      - активизация лексики по теме «Здоровье»;

                                      - тренировка навыков аудирования;

Оснащение урока: ноутбук, аудиозапись, тонометр, термометр.

 

Ход урока.

I.                  Организационный момент.

Good morning, boys and girls. Sit down, please.

What is the date today?

What do you think about today’s weather?

Do you like it?

 

Today we are going to speak about health. I don’t think there is anything more important than health. Remember, please, what Russian people say when they meet each other. They say «Здравствуйте!». It means that they wish each other to be healthy.

And there are a lot of proverbs about health. What are they? How do you understand them?

 

Health is above wealth. (It is better to be a healthy poor, than an ill king.)

An apple a day keeps doctors away. (if you eat fruit and vegetables you won’t be ill.

 Early to bed and early to rise, makes a man healthy, wealthy and wise. (If you keep daily routine you will be healthy, wealthy and wise).

Let us begin with phonetic drill. Say after me

 

 

II.               Фонетическая разминка.

 

[ᴂ] – examine, gymnastics

[ᴧ] – tongue, blood, recover, touch, suffer, lung, pulse, stomach                                

[ɒ] – swallow, cough, product, dairy product

[θ] – throat, throw-threw-thrown, overthrow-overthrew-overthrown

[i:] - sneeze

[ai] – diet, fry

[i] - bitter

[e] – chest, pressure, healthy, wealthy, temperature, medicine, wrestling

 

III.             Лексическая рaзминка.

 

And now I am going to set you riddles and you are to guess them:

-         The front of the neck (throat)

-         Having a bad taste (bitter)

-         Milk, cheese, cottage cheese (dairy products)

-         It can be high or low (blood pressure)

-         It can be high ( temperature)

-         A movable organ in the mouth (tongue)

-         To look at smth very carefully (examine)

-         To move food or drink down the throat to the stomach (swallow)

-         To feel better after the illness (recover)

-         The upper, front part of the body (chest)

-         You can feel it if you touch it (pulse)

-         Our organs of breathing (Lungs)

-         If you want to be fit you should keep to a …. ( diet)

-         When you do it people wish you to be healthy (sneeze)

-         You take it when you are ill (a medicine)

 

1.     Well done! So, the theme of our lesson is a healthy lifestyle. Think and say what are the main rules of a healthy lifestyle.

 

Eat healthy food, go in for sports, keep daily routine, keep to a diet, go to bed early and get up early….

 

And what shouldn’t  do to keep fit?

 

Smoke, drink alcohol, sit in front of the computer for a long time, eat fast food, sit too long…

 

2.     Let’s talk about your daily routine.

 

1.     How often do you do your morning exercises?

2.     Do you clean your teeth before meal or after it?

3.     How long does it take you to do your homework?

4.     When do you go to bed?

5.     Do you often sit late?

 

3.     Let’s talk about healthy food.

 

1.     What healthy food do you know?

2.     Do you often eat fast food?

3.     Why is it bad to eat fast food?

4.     Why is it bad to drink Coca-Cola?

5.     How often should we visit a dentist?

 

4.     Well, now let’s talk about sport.

 

1.     What sport do you go in for?

 

Look at these sentences and finish them:

 

Swimming helps us                                            to be slim.

Wrestling helps us                                             to be healthy

Chess helps us                                                    to be strong

Gymnastics helps us                                          to be clever

Hockey helps us                                                 to play in team

 

IV. Well, I’d like you to listen to a story about Tim.  

 Your task will be to listen to it and to fill in these gaps. Then we are going to check your answers. You will listen to it twice

                                                 Tim Takes medicine

1.     What season was it?.......................................................................

2.     Prove that John was  ill.

a)

b)

c)

3. What did the doctor do?

a)

b)

c)

d)

4. Did John like the medicine?

5. What story did he remember? Mark Twain’s Tom Sawyer and his cat.

6. What did John do?

7. Did Tim like the medicine?

8. Who came into the room?

9. What did she say?

 

1.     “Don’t be silly!”

2.     “You should drink the medicine”

3.     “You are ill, the cat isn’t”

4.     “The cat may feel bad because of the medicine”

5.     “Be a good boy!”

6.     “Take a spoon of medicine.”

7.     “Try to sleep.”

 

Let us check the answers.

Well, in this story Tim remembered Tom Sawyer. Do you remember what happened to the cat when Tom gave him some medicine?

-         it began to jump high

-         it began to jump over the furniture

-         it began to mew loudly

-         it overthrew the flowerpots

-         it stood on its back paws and danced

-          

 

So, pupils, your task for tomorrow will be to learn this story by heart and to write these sentences in Reported Speech.

 

IV.            Home task: Tim Takes Medicine – by heart, sent*

 

V.               Let’s do exercises

 

VI.             And now we shall try to imagine that you are ill and you come to the doctor.

 

Dialogue 1. Ann - Chermen

Doctor: Would you like to come in?
Patient: Thank you. (He coughs.)
D.: That cough sounds really very bad. How long have you had it?
P.: For about two weeks.
D.: I think I should listen to the chest and lungs. Take off your shirt.
Breathe in deeply, that’s right… and once more, please. Sit down. I’m
going to take your blood pressure.
P.: Oh, doctor, what about my lungs and chest and blood pressure?
D.: You are seriously ill. Your blood pressure is 60/90. It is very bad. Do
you smoke?
P.: Yes, about three cigarettes a day.
D.: You should not smoke at all. Your health is in danger.
P. Oh, doctor, I’m afraid. What should I do?
D.: First of all stop smoking, take regular exercise, eat healthy food and go
in for sport.
P.: Thanks, doctor. I shall follow your advice.

Dialogue 2. Maxim - Timur

Doctor: Come in, please. Sit down. What troubles you?
Patient: Oh, doctor. It is difficult for me to breathe, to move, to go
upstairs. I am always hungry.
D.: Let me take your blood pressure and listen to your heart. Breathe,
breathe in deeply.
P.: What about my heart and blood pressure?
D.: Show me your tongue, please. You have a heart attack. You are
seriously ill. You suffer from fatty heart. It is dangerous.
P.: Oh, doctor. Can you help me? What can you advise me?
D.: Keep to a diet. Eat more fruits and vegetables. Don’t forget the
proverb “An apple a day keeps the doctors away”.
P.: Thanks, doctor. I shall follow your recommendations.

 

Dialogue 3. Valera - Azamat

Dentist: Hello!
Patient: Hello!
Dentist: What’s the matter?
Patient: I’ve got an awful toothache. I used a hot water bottle, I took
different tablets, but nothing could help me.
D.: Open your mouth, please. Show me your teeth. What tooth hurts you?
Oh, your teeth are so bad. Do you brush your teeth?
P.: Oh, yes, I do.
D.: How often do you brush your teeth?
P.: Sometimes often, sometimes seldom.
D.: You must brush your teeth more than three times a day. And you must
visit the dentist twice a year. But now I’ll extract your tooth. It’s too
bad.
P.: Oh! My God!

VII.         Look at the blackboard. Who can read the plan and tell us about your last illness.

Remember to say:

- whether you are often ill

- whether your mother call a doctor

 - what the doctor usually do

- what the doctor usually say.

So, your marks are …..

VIII.    Итоги: Well, let’s revise again. What are the main rules if you want to keep fit?

 

IX.            Your marks are……

 

Thanks for cooperation and goodb

 

 

 

 

            Tell us about your last illness.

Remember to say:

- whether you are often ill

- whether your mother called a doctor

 

 - what the doctor did

 

- what the doctor said.

 

Give a talk about sport

Remember to say:

 

·    whether teenagers should do sports, why

 

·    whether you prefer doing or watching sports

 

·    what you do to keep fit

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок по английскому языку на тему "Здоровый образ жизни" (5 класс)"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Педагог-организатор

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
