Открытый урок по английскому языку в 3-м классе по теме:
"Семья и семейные традиции"
Цель
урока: Систематизировать знания учащихся по теме
"Семья", выработка ЗУНов в области устной и письменной речи по теме
"Семейные традиции"
Задачи
урока:
Образовательные:
- формирование
лексических умений и навыков в устной речи (умение рассказывать о своей семье,
используя глагол have / has
(got);
– формирование
грамматических навыков на материале грамматической
структуры I
have (got) a … He has (got) a ….
Развивающие:
-
развитие навыков устной речи;
-
развитие памяти, мышления, воображения через постановку проблемных задач.
Воспитательные:
–
создать условия для воспитания чувства толерантности;
–
прививать любовь и интерес к иностранному языку;
–
воспитывать умение работать в парах, группах, самостоятельно.
Оснащение урока: компьютер,
медиа-проектор, медиа-презентация, раздаточный материал (Приложение), кружки за
верные ответы
Тип
урока: комбинированный
Формы проведения: фронтальная,
групповая, индивидуальная. Представлены такие формы
работы как ученик – учитель, ученик – книга, ученик –
аудиомагнитофон/интерактивная доска, ученик – рисунок, ученик – ученик.
Ход
урока:
I.
Организационный момент:
Приветствие:
·
Good
afternoon, children! I'm glad to see you.
o Good
afternoon, teacher! We are glad to see you too!
·
Sit
down, please! How are you?
Today
we will have an unusual lesson. First we have the guests today. Please say
"Hello" to our guests. We are going to work in groups.
Постановка
цели и задач урока:
Let's
start. Have you got parents? Do you help your parents? How many brothers or sisters
have you got? OK, what we are going to speak about? (about family?)
You
are perfectly right. So, we'll try to speak about family relations, traditions
and family activities.
II.
Фонетическая зарядка:
Совершенствование произносительных навыков
ЛЕ необходимых для высказывания о своих родственниках и членах семьи.
Look at the blackboard
and read the words. Let's repeat together. Find the words with the sound [æ]
(family, grandfather, grandmother); the sound [f] (father, grandfather,
family, wife); the sound [l] (older, uncle, male, relative, family); the
sound [d] (older, grandfather, grandmother, husband); the sound [a:]
(aunt, grandfather, father). Find and read the members of the family.
What family traditions
means for you?
Ok, let's see most
popular family traditions. Повторить слова хором. Ex.
with matching.
III. Аудирование. Чтение текста
And now you
should listen to the story about Billy Harrison and complete the sentences.
Billy
Harrison and His Birthday Mr. Raymond Harrison is a pilot. His ................ is not very
......: his ............, Mrs Mary Harrison, his ............, May Harrison,
and his .......... Billy. Billy is
thirteen today. It is his .................... . His birthday cake with
.................. candles is on the table. Sweets, oranges, ..............,
bananas and grapes are on the table too. There
goes a doorbell. Peter, Roy and Colin are at the door. "...............
...................!" Billy and his friends are in the room. "These
are your presents," say the boys. Billy can see a toy train and a new
video game. He likes his ................... . He is ........... . "Thank
you," Billy says to his friends.
What presents
has Billy got?
IV. Динамическая пауза
Вы
устали сидеть? Давайте встанем и немного подвигаемся? Видео "The Hockey Pokey"
V. Грамматика
Сейчас
мы поговорим о конструкции have got. Как
вы думаете для чего она используется?
Глагол
to have – «иметь» и его формы в Present Simple (Настоящее простое время) Конструкция
have/has got обозначает "получить", "иметь", "у
кого-либо есть" и соответствует русским предложениям, начинающимся со
слов: "У меня есть...", "у него есть..." и т. д. Глагол
to have в настоящем простом времени имеет 2 формы: have и has.
Выбор формы зависит от числа и лица (я, ты, мы, они и т.д.).
He, she, it - have got
I, you, we, they -
VI. Проверка
домашнего задания:
Now,
hand in your workbooks with homework. I will check them and tell the marks
later.
Puzzle
(резервное
задание)
v Can you say 15 words in this puzzle?
D
|
A
|
U
|
G
|
H
|
T
|
E
|
R
|
W
|
H
|
E
|
R
|
E
|
V
|
S
|
F
|
Y
|
O
|
U
|
R
|
F
|
E
|
I
|
A
|
T
|
U
|
R
|
M
|
A
|
R
|
S
|
M
|
H
|
N
|
U
|
O
|
T
|
Y
|
Y
|
I
|
A
|
C
|
S
|
T
|
H
|
F
|
E
|
L
|
N
|
L
|
S
|
H
|
E
|
R
|
R
|
Y
|
K
|
E
|
I
|
E
|
R
|
O
|
H
|
E
|
S
|
W
|
A
|
R
|
X
|
M
|
W
|
S
|
v
Try to guess who this is using the definition!
your father and your mother
are your …(parents)
your mother’s father or your
father’s father are your …(grandfathers)
your mother’s mother or your
father’s mother are your …(grandmothers)
your father’s sister or your
mother’s sister are your …(aunts)
your father’s brother or your
mother’s brother are your …(uncles)
your aunt’s or uncle’s
children are your …(cousins)
the daughter of your brother
or a sister is your …(niece)
the son of your brother or a
sister is your …(nephew)
VII.
Подведение итогов. Рефлексия. Объяснение домашнего задания. Выставление
оценок
Write down the hometask -
Ex. 7, p.109; Ex. 7, p.113 (в учебнике)
Итак, что нового
вы узнали? Что нового открыли? Почему вы думаете именно так? Как
вы
себя
оцениваете?
I give excellent marks to
..., good to ..., etc.
The lesson is over.
Goodbye!