Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыОткрытый урок "Save the nature" 8 класс

Открытый урок "Save the nature" 8 класс

Скачать материал

КГУ «Областная средняя школа – интернат санаторного типа «Жұлдыз»

               Управления образования Акмолинской области.

 

                                                                                                 

 

 

 

 

          Открытый урок по английскому языку в 8-м классе по теме:

                                             "Save the nature"

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                        Учитель английского языка

                                                                                                   Иманаленова Г.Б

 

 

                                    

 

 

 

                                           Зеленый Бор 2017-2018 год

                                              Открытый урок  

                                 по теме «Save the nature»  

The motto of the lesson: “Look after this planet, it’s only one we have”

Цель урока:

     - обобщение и закрепление активной лексики по теме « Nature. Envvironment» в различных видах речевой деятельности: чтение, письмо, аудирование, говорение.

    - развитие навыков монологической речи с употребелением грамматических структур              (Conditional sentences)

   - cпособствовать  формированию у учащихся любви и уважения к природе, чувства сопереживания  к проблемам окружающей среды и чувства ответственности за сохранность природы перед  последующими поколениями.

Тип урока: комбинированный. ( класс поделен на группы)

Оснащение  урока: книги, карточки с заданиями  для учеников, мультимедийная доска.

 

 

                                                Ход урока:

                                                          Звучит песня М.Джексона ‘”What about sunrise

Вводное слово учителя: Сегодня перед всем обществом стоит очень актуальная тема современности, которая касается каждого из нас. Вдумайтесь, какие глобальные вопросы поставила перед всем миром,  наша современная действительность: сохранение мира, угроза атомной войны, загрязнение окружающей среды, голод во многих странах мира, недостаток водных ресурсов ,  жизнь в гармонии или смерть от тяжелых болезней и голода.

    Как сохранить и передать  Землю  нашим потомкам, чтобы они смотрели в будущее не с тревогой и болью, а с радостью и надеждой на прекрасное?

I.                   What is environment? 

     Your  opinion. (pupils shared their thoughts).

II.    На мультимедийной доске появляются слова  ‘’Hydrosphere’’, “Atmosphere”, “Wildlife”, “Soil”, “Pollution”, “Warming”.

   Now, read the words and find the translation of the following words: survive, pollution, extinct, threat, species, ozone holes, radiation, destroy, global warming, greenhouse effect, acid rains, habitats, cutting  forests, air (water, land) pollution.

-          Classifying the word according to the parts of speech:

-          Word formation: form new parts of speech with the help of the following: un, in, fill, tion, able.

You know, every field of environment is in danger now. Here a text proving this fact.

 Read the text, use will or won’t and correct form of the verbs in brackets. And answer the questions.

                                         How coral reefs die?

Did you know that coral in the sea will die if people ______ (cut down) more rainforest? It happens like this. If people ____ ( cut down) more rainforest, the world’s temperature _____( rise).

If the temperature of the sea ______ ( go up) too, the small animals and plants that coral lives on ___( start) to die. So, the coral _____ ( not get) enough food, and then it will go white and die. If the coral _____( die), over 90.000 different  kinds of  fish ____( be) in danger of dying too, so, as you can see, one natural disaster often causes another one.

 -What is the text about?

-Why the coral reefs will die?

-What problem do the people face then?

III. This is not the only problem. What another ecological problems do you know? (Snowball method).

IV. Speaking and discussing.

Work with the group. Make a list of problems in the environment where you live.

a)      There are a lot of cars, and there is a lot of air pollution.

There is a lot of litter on the streets.

b)      Rank the problems in order of seriousness. Compare list with other groups. Encourage pupils to discuss with the rest of the class why feel certain problems are more or less important than others.

V. Writing. ( cards for groups)

Match the two parts of the sentences:

1.      If we want our planet to survive, we need to stop

2.      Don’t throw away old bottles and newspapers on the ground? Please

3.      People in my school don’t care about litter. They just

4.      Electricity is very expensive, so don’t

5.      If people don’t disturb habitats

6.      If governments make laws against pollution

7.      If  factories use purifying systems

                                                                               a. water will be cleaner

                                                                        b. drop it everywhere!

                                                                        c. recycle them.

                                                                        d. polluting it.

                                                                        e. animals won’t extinct.

                                                                        f. we’ll be able to stop global catastrophes.

                                                                        g. waste it.          

VI. Vocabulary work.

Read the definitions, then write the word next to anagrams

1.      Wet, tropical places with lots of trees                                     arnfrostesi ____________

2.      We find this in water or in air                                                  lotiupon______________

3.      Using old glass, plastic and paper again                                  cringlecy_____________

4.      Bits of paper, empty cans, etc on the street                              retilt________________

5.      The gases around our planet                                                     rapseemhot  ___________

 

VII. Conclusion:

Now, can we do something to help our planet? What must we do to improve the situation?

P1. To keep seas clean it’s necessary to stop polluting them

P2. We can stop greenhouse effect by: conserving rainforest

                                                               using natural energy

P3.  save as much water as possible

P4.  use rubbish again after recycling

 P5. we need to design, build and use solar, wave, wind, geo-thermal power plants

P6.  buy products with as little packing as possible.

P7.  use public transport, as often as possible don’t leave electric lights, TV, etc on, if we are not use them.

Please remember, Nature gives people its riches to live and enjoy. That’s why we must take care of it

VIII. Home task: make a poster “My world”

                                                                                                                                

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок "Save the nature" 8 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Социальный работник

Получите профессию

Секретарь-администратор

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
