Инфоурок Английский язык КонспектыОткрытый урок на тему «Описание колледжа (здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)».

Открытый урок на тему «Описание колледжа (здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)».

Скачать материал

 

TIPK_blackГосударственное автономное профессиональное образовательное учреждение Самарской области

«Тольяттинский индустриально-педагогический колледж»

    (ГАПОУ СО «ТИПК»)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Методическая разработка открытого урока

по учебному предмету Иностранный  язык

на тему «Описание колледжа

(здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                  подготовил       Баранова Е.А.,

                                               преподаватель  

                                                                    ГАПОУ  СО  «ТИПК»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тольятти, 2022

 

Тема «Описание колледжа (здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)»

 

Цель: формирование общих компетенций при изучении темы «Описание колледжа (здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)»

 

Задачи:

Учебная: обобщение и систематизация знаний и умений студентов по данной теме и применение их в различных ситуациях;

Образовательная:  развивать умственные способности: память, внимание;

совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком (монологической и диалогической речи, навыки чтения, говорения, аудирования, письма);

познакомить с новыми лексическими единицами профессиональной направленности;

расширить коммуникативные способности обучающихся через работу в парах;

формировать информационные компетенции через презентацию и работу с текстом профессиональной направленности;

активизировать грамматические навыки (Времена группы Simple).

Развивающая: создать условия для развития внимания, познавательного интереса, коммуникативных способностей;

способствовать развитию навыков монологической и диалогической речи с использованием опорного материала;

развивать навыки  детального понимания содержания текста с извлечением конкретной информации;

развивать коммуникативные навыки  и умения в процессе общения на английском языке, тренировать в употреблении профессиональной лексики по теме.

Воспитательная: воспитание потребности в практическом использовании языка, как средства общения, воспитание профессионального интереса и любви к избранной специальности, чувства гордости и уважения к учебному заведению;

стимулировать студентов к работе в коллективе (группе);  создавать условия для формирования у студентов личностных качеств: самостоятельность, трудолюбие, творчество;

воспитывать понимание важности темы, включающую элементы профессиональной направленности.

Прогнозируемый результат (формируемые компетенции):

ОК 01. Выбирать способы решения задач профессиональной деятельности применительно к различным контекстам;

ОК 02. Осуществлять поиск, анализ и интерпретацию информации, необходимой для выполнения задач профессиональной деятельности;

ОК 03. Планировать и реализовывать собственное профессиональное и личностное развитие;

ОК 04. Работать в коллективе и команде, эффективно взаимодействовать с коллегами, руководством, клиентами;

ОК 05. Осуществлять устную и письменную коммуникацию на государственном языке с учетом особенностей социального и культурного контекста;

ОК 09. Использовать информационные технологии в профессиональной деятельности.

ОК 10. Пользоваться профессиональной документацией на государственном и иностранном языках;

Тип урока. Комбинированный – совершенствование языковых компетенций в чтении, аудировании и говорении.

Вид урока. Урок-практикум.

Методы. Интерактивный

Межпредметные связи: информатика, русский язык.

Аспекты языка: лексика.

Виды речевой деятельности:  говорение, чтение, письмо.

Методы работы преподавателя - организаторская, обучающая, мотивирующая, контролирующая, стимулирующая (рассказ, объяснение, беседа)

Методы работы обучающихся –  словесный (беседа, рассказ);  наглядный (метод демонстраций);  практический ( выполнение упражнений).

Способы организации деятельности преподавателя и студентов: фронтальный, индивидуальный, парный, коллективный.

Материально-техническое обеспечение урока. Компьютер, интерактивная доска, раздаточный материал, презентация, методическая  разработка  занятия.

 

Ход урока

І. Организационный момент. Психолого – педагогический настрой группы.

а) Мотивация к учебной деятельности. Приветствие:

Teacher: Good morning, students!

Students: Good morning!

Teacher: Take your seats and get ready for the lesson. I am glad to see you today. How are you?

Students: We are fine, thanks.

Teacher: Dear students, we have a lot of guests at our lesson today. They are teachers from our college. I hope, you are well today and we’ll work productive and favorable. I wish you to be active, don’t be shy.

б) Речевая зарядка:

Teacher: Tell me, please, who is on duty today? What date is it today? What weekday is it today? Who is absent today? What was your home work for today?

Student: I am on duty today. Today is the 29th of November. Today is Tuesday. All are present. Our home work was to learn the words by heart.

II. Актуализация прежних знаний и способов действий.

Проверка домашнего задания. 

Teacher: Now let's remember the educational vocabulary. Please, translate the words from Russian into English.                 (Студенты отвечают перевод слов).

 

оканчивать  школу                          

to leave school  

учиться хорошо                                            

to do well   

сдать экзамены

to pass exams 

оборудование

equipment

занимать

to occupy                                                               

здоровье                                                                                  

health

вести обучение

to run 

проходной балл

level pass  

посещать занятия (лекции)                 

to attend classes (lectures) 

перемена

a break   

пешком

on foot 

 час учебных занятий

an hour, 

a period   

буфет, столовая                                                                

canteen 

спортивный зал

gym  

художественная литература                                             

fiction

семестр

term   

 

мастерские                                                                

workshops    

общежитие

hostel   

учебный год

academic session 

стипендия

scholarship

 

Teacher: Well done, thank you.

III.  Постановка темы, целей, и выдвижение учебно - познавательной гипотезы (задачи):

Teacher: Listen to me attentively.  I'll tell you a few sentences, and you try to guess and tell me the topic of our lesson today.

     This is a 3-storey building with a large number of classrooms, where boys and girls get knowledge in various subjects. The guys spend most of their time here and, if they study well, they get a scholarship. There are also a lot of events held here. The guys come here to gain knowledge and English plays an important role.

Who guessed what our lesson today is about?

Students: About College.

Teacher:  You are right. At our lesson today we’re going to speak about our college and the professions that our students study. You will get acquainted with the professional vocabulary.  You will learn new words, new interesting facts, improve your speaking, listening skills and grammar. I decided to take this theme because I consider it is very actual and our today’s lesson will help you in your future.

Teacher:  Before we start talking about college, let's remember the grammatical material “Simple Tenses”.  Look at the screen. Your task is to do the test. Read the sentences and choose the right answer

У каждого студента находятся приложения с заданиями.

(Студенты выполняют тест, затем обмениваются работами, проверяют и сами оценивают работу своего соседа.)

Приложение 1

 

1. Paul is good at tennis. He ... tennis very well.                                   c

a) play                   c) plays          b) played               d) will play

 

2. Suzy ... to rock music ten minutes ago.                                             a

a) listened            c) will listen   

b) listens             d) listen

 

3. Many birds ... south every summer.                                                 b

a) will fly            c) flew  

b) fly                  d) flies

 

4. Mr. Black ... computer in several minutes.                                     c

a) use                 c) will use 

b) used              d) uses 

 

5. Jack usually ... to work on Saturdays.                                             c

a) don't go               c) doesn't go  

b) didn't go             d) won't go

 

6. Dick ... help students with the projects next week.                        a

a) won't                  c) didn't 

b) doesn't               d)  don't

 

7. It ... rain last week.                                                                           b

a) doesn't               c) won't 

b) didn't                 d) don't

 

8. Cats ... very well in the dark.                                                          d

a) saw                    c) sees 

b) will see              d) see

 

Teacher: You are good.   We’ve repeated our previous material.

Well, I’m satisfied with your answers and now we are going to work on the topic “The description of the college”.

Look at the screen. You see a quatrain.  Let's translate it.

There are a lot of different professions in this world

And all professions are important.

But I consider the professions of our college to be the best and in demand

                 (В мире существует множество  

самых разных профессий.

                                          И все профессии важны.

               Но профессии нашего колледжа я считаю

           самыми лучшими и востребованными!)

 

Teacher:  Excellent! Now, those students, who have received individual assignments, please get ready to answer.

Teacher: What is the official name of our college?

Student 1: The official name of our college is Togliatti Industrial and Pedagogical College.

Teacher:  Let’s describe our college. Attention to the screen, please. Студенты комментируют слайды презентации, описывающие колледж.

Teacher: Can you answer this question, when was our college founded?

Student : Our college was established in 1967 as Vocational School No. 54 for the training of skilled workers.

So this year it will celebrate its 55th anniversary.

Teacher: Well, you are good. Now tell me, please, how many professions are there in the college? Do you know and what are they?   (Студенты отвечают на вопрос и перечисляют профессии, которым обучают в нашем колледже)

Students 2, 3: There are many professions in our college. They are:

Управление качеством продукции, процессов и услуг (по отраслям)

Quality management of products, processes and services (by industry)

Сетевое и системное администрирование   – Network and system administration

Компьютерные системы и комплексы     – Computer systems and complexes

Техническое обслуживание и ремонт двигателей, систем и агрегатов автомобилей - Maintenance and repair of engines, systems and assemblies of cars

Техническое обслуживание и ремонт автомобильного транспорта

 Maintenance and repair of motor vehicles

Организация перевозок и управление на транспорте

- Organization of transportation and management of transport

Строительство и эксплуатация зданий и сооружений

- Construction and operation of buildings and structures

Сварщик (ручной и частично механизированной сварки (наплавки)

- Welder (manual and partially mechanized welding (surfacing)

Мастер отделочных строительных и декоративных работ

- Master of finishing construction and decorative works

Мастер по ремонту и обслуживанию автомобилей

- Car repair and maintenance master

Информационные системы и программирование

- Information systems and programming

- Сервис домашнего и коммунального хозяйства

- Household and communal services

Экономика и бухгалтерский учет (по отраслям)

- Economics and Accounting (by industry)

Teacher: What profession do you study?

Student 4: We study the profession of Information Systems and programming

Teacher: What are you going to be?

Student 5: I will be a programmer (developer of web and multimedia applications)

Teacher:  Do you know what your job will be after graduating from college?

(Ответы студентов)

Teacher: Do you like to study at our college?

Student 6: Yes, I do.

 

Физминутка.  I see you are tired. Let’s have a rest. Let’s do physical exercise.

Be ready. Stand up.

Hands up,   clap, clap, clap (поднимают руки вверх )

Hands down, shake, shake, shake (опускают руки вниз)

Hands up,   hands on your shoulders, (Руки на плечи)

Hands on hips, (руки на пояс)

Turn left, one, two, three (поворот влево)

Turn right, one, two, three (поворот вправо)

Now jump one, two, three, stop. (прыгают)

Slowly hands up take a deep breath, (Медленно поднимите руки вверх и сделайте глубокий вдох)

Hands down and exhale  (Опустите руки и выдохните)

Stand still. Thank you, sit down. Стойте смирно. Спасибо, садитесь.

Teacher: All right. Well done. Continue this way.

 

III. Формирование новых понятий и способов действий.

1. Работа с новыми словами и текстом.

Teacher: The next step is reading. Let’s work with the text. First of all we must get acquainted with new words and expressions in your specialty. Please, look at the blackboard, listen and repeat after me.

computer –компьютер                                                              

cable - кабель

compact disc (= CD) – компакт диск                                      

floppy disk – дискета

system unit – системный блок                                                         

memory - память

flash drive флэш карта                                                                  

modem - модем

desktop computer - настольный компьютер, стационарный компьютер

digital computer – цифровой компьютер                                      

monitorмонитор

floppy disk drive - дисковод                                                     

 keyboard - клавиатура

hardware– аппаратное обеспечение                                              

printer - принтер

software - программное  обеспечение                                           

cursor– курсор

laptop / notebook - ноутбук                                                     

mouse – мышь, мышка

motherboard – материнская плата

scanner - сканер / сканирующее устройство

data - данные (информация, хранящаяся на компьютере, в любом виде - текстовом, графическом, аудио, видео, и т.д.)

Students read and translate the text.

 

2. Тренировка навыков  аудирования с целью понимания общего содержания прослушанного текста (Develop your Listening Skills). Студенты прослушивают текст  и  пересказывают его на русском языке, что они поняли. Пытаются ответить на вопросы преподавателя.

«My college»

     I would like to tell you about my college. First, I would like to note that our educational institution is not new, and has its own traditions. Our college was built more than fifty years ago.

     The classrooms at our college are bright, spacious and comfortable. They are all equipped with everything you need in our time: computers, video and interactive whiteboards. There are laboratories for the study of physics and IT in college.

     Our college has computer classes, where students use the Internet; create their first computer programs and projects in various subjects.    

     My training and in the future my work will be related to computers, about which you need to know a lot of interesting things. Personal computers have a lot of applications; however, there are some major categories of applications: home and hobby, word processing, professional, educational, small business and engineering and scientific, etc.         

It is impossible not to mention the workshops that are located in the yard of the college and where our students of other specialties have practice.

     To summarize, I must say that studying at my college is both hard work and real pleasure.

Answer the questions:

1. When was our college built?

2 Are the classrooms at our college bright, spacious and comfortable?

3. The classes are equipped with everything you need in our time: computers, video and interactive whiteboards, aren’t they?

 

IV. Применение знаний и формирование умений и навыков.

Teacher: And now is the next task.  Imagine that you meet your friend, who is connected with computers. You ask him to help you. Try to make up dialogues.

Студенты составляют диалоги. 

1. -   Can you help me?

-       Sure

-       I can’t to log in my account

-       Let me see

-       You have to register first and then you can log in

-       Thanks

 

 

2. -   What are you going to do?

-       I need to go shopping

-       What do you need to buy?

-       I need headphones and speakers

-       Shall I go with you?

-       Yes, If you like

 

3. -   Why are you so nervous?

-       My computer has got a virus

-       Don’t worry

-       I can’t, because I need my computer today

-       I can give you mine

-       Thanks, it so kind of you

Приложение 2

Teacher: Well. And at the end of our lesson try to do the following type of work. Listen to a message consisting of small texts. You will need to put the text number under the title

Teachers’ Training College of  Physical Culture of Olympic reserve

Shakhty Pedagogical College

Industrial and Pedagogical College

Technological College

Kazan Medical College

 

 

 

 

 

Mark

 

1.      I have recently graduated from my school and entered the College. It is one of the best colleges in the city. Besides, I have always wanted to study medicine after school. I really like this college and some of my close friends have also applied to study here.   (Kazan Medical College)

 

2.      I study at College. Our college is rather well equipped. There is a large sports ground outside and one gym inside. There is also a huge library with good books. Teachers are understanding and kind in my college. This college is pleasant to me very much. After finishing college I’ll work with children. (Shakhty Pedagogical College).

3.     Choosing a career isn’t easy for everyone. As for me I made my final choice three years ago when I was invited to the Festival of hair- dressers. I was impressed by the unforgettable show. I understood that I would like to be in this profession. For me an interesting and creative job is the most important thing. I want to enjoy my work and get satisfaction from it. My dream has come true. And now I'm studying here.( Technological College)

4.      I made my final choice and I entered to College. I am fond of sports and I understood that I would like to be in the profession connecting with my hobby. I want to enjoy my work and get satisfaction from it. (Teachers’ Training College of Physical Culture of Olympic reserve)

5.     I entered  this college and now I study here. I liked my college very much. I have many friends.  This college trains students in many specialties. This is a three storey building. I like to work with computers. There are workshops and not far from college there is a hostel not far from the college there is a hostel where nonresident students live (Industrial and Pedagogical College)

Рефлексия.

On your task sheets, please draw a smiley face reflecting your mood in the lesson and write in English whether you liked the lesson or not. (Ребята рисуют смайлик и записывают свои впечатления об уроке)

V. Подведение итогов.

Today we talked about our college where you study and I hope you will get a good profession and be worthy specialists.

You have worked fruitfully and got such marks. Преподаватель объявляет оценки за работу на уроке. 

 

VI. Задание для самостоятельной работы.

Before saying goodbye I’d like to right down your home assignment.

Your home assignment for the next lesson will be:

1. To learn new words by heart.

2. To prepare a story about one day in college.

 

Now our lesson is over. Thank you for your active work.  You are free.  Goodbye.

 

 

 

 

 

 

 

 

Приложение 1

 

1. Your task is to do the test. Read the sentences and choose the right answer. 

1. Paul is good at tennis. He ... tennis very well.                                  

a) play                   b) played               c) plays          d) will play

2. Suzy ... to rock music ten minutes ago.                                           

a) listened            b) listens             c) will listen      d) listen

3. Many birds ... south every summer.                                               

a) will fly            b) fly                  c) flew        d) flies

4. Mr. Black ... computer in several minutes.                                    

a) use                 b) used              c) will use     d) uses 

5. Jack usually ... to work on Saturdays.                                             

a) don't go               b) didn't go             c) doesn't go        d) won't go

6. Dick ... help students with the projects next week.                       

a) won't                  b) doesn't               c) didn't         d)  don't

7. It ... rain last week.                                                                          

a) doesn't               b) didn't                 c) won't              d) don't

8. Cats ... very well in the dark.                                                         

a) saw                    b) will see              c) sees           d) see

 

Приложение 2

 

In the column with the name of the college, write down the text number

 

Teachers’ Training College of  Physical Culture of Olympic reserve

Shakhty Pedagogical College

Industrial and Pedagogical College

Technological College

Kazan Medical College

 

 

 

 

 

Mark

 

 

1.      I have recently graduated from my school and entered the College. It is one of the best colleges in the city. Besides, I have always wanted to study medicine after school. I really like this college and some of my close friends have also applied to study here.  

 

2.      I study at College. Our college is rather well equipped. There is a large sports ground outside and one gym inside. There is also a huge library with good books. Teachers are understanding and kind in my college. This college is pleasant to me very much. After finishing college I’ll work with children.

 

3.     Choosing a career isn’t easy for everyone. As for me I made my final choice three years ago when I was invited to the Festival of hair- dressers. I was impressed by the unforgettable show. I understood that I would like to be in this profession. For me an interesting and creative job is the most important thing. I want to enjoy my work and get satisfaction from it. My dream has come true. And now I'm studying here.

 

4.      I made my final choice and I entered to College. I am fond of sports and I understood that I would like to be in the profession connecting with my hobby. I want to enjoy my work and get satisfaction from it.

 

5.     I entered  this college and now I study here. I liked my college very much. I have many friends.  This college trains students in many specialties. This is a three storey building. I like to work with computers. There are workshops and not far from college there is a hostel where nonresident students live

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Открытый урок на тему «Описание колледжа (здание, обстановка, условия жизни, техника, оборудование)»."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Ландшафтный дизайнер

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
