Инфоурок Окружающий мир Рабочие программыПайдалы қазбаларды өндіру және қорғау 3 сынып

Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау 3 сынып

Скачать материал

Сабақтың тақырыбы:

Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау.

Мектеп: 22

Күні: 31.01.2018 жыл

Мұғалім: Шабикова А.Ж.

Сынып: 3

Қатысқаны:

Қатыспағандар:

Сабақта меңгерілетін

дағдылық мақсаттар

Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау.Жаңа білім мазмұнымен танысады. Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды.

 

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар білуге тиісті:

Жаңа білімге мысалдар  келтіре біледі.

Оқушылардың көпшілігі білуге тиіс:                          

Тақырып мазмұнын түсінуі тиіс.              

Кейбір оқушылар білуге тиіс:                

Оқулықтағы тапсырмаларды өз бетінше орындауды

Бұрыннан бар білімдері

Өткен сабаққа байланысты сұрақтарға жауап береді.

Жоспар

Жоспарланған

уақыттар

Жоспарланған уақыт (жаттығулар)

Ресурстар

Басталуы

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылардың назарын сабаққа аудару.

     Үй жұмысын тексеру:

     Топтық жұмыс.
      Жанғыш пайдалы қазбалар туралы әңгіме.
       Кенді және кенсіз пайдалы қазбалар.

       Жалпы сұрақ: 

Сыныпта пайдалы қазбалардан алынған өнімдер бар ма?

       Үй жұмысын қорытындылау.

     «Қарлы кесек»  әдісі.
      Сұрақтар:
1. Тау жыныстары дегеніміз не?
2. Табиғатта тау жыныстары қандай күйде кездеседі?
3. Тау жыныстарының қандай түрлері бар?
4. Тығыз тау жыныстарына нелер жатады?
5. Бос тау жыныстарына не жатады?
6. Пайдалы қазбалар дегеніміз не?
7. Пайдалы қазбалар қолданылуына қарай неше топқа бөлінеді?

Проблемалық сұрақтар.

- Адам пайдалы қазбаларды қолданбай өмір сүруі мүмкін бе?

- Пайдалы қазбаларды қалай өндіретінін білесің бе?
 -  Қайдан көрдің және ол қандай пайдалы қазба?

 

Таныстырылым, суреттер.

Ортасы

 

 Жаңа сабақ:

«Ойлы болсаң озып көр!»(жұмбақ шешу арқылы жаңа тақырыпты ашу)

Түсі қара, сұйық зат

Тереңде жатады.

Қазсаң атқылайды

Жақсаң жанады

Пайдаға жарайды. (Мұнай)

Шахтадан оны қазамыз,

Пешке салып жағамыз.

Үлкен үйді жылытып,

Рахатқа біз батамыз.

Бұл не?

/Көмір/

Мөлдір, әрі түссіз,

Өзі табиғи отын. /Газ/

- Балалар, жұмбақтың шешулері не болды? Олар неге жатады? /Пайдалы қазбалар/

- Ендеше біз бүгін сендермен пайдалы қазбалардың түрлерімен танысатын боламыз.
1) Мәтінді оқу. Оқығанды талқылау.
Сызба құрастыру.

 

Өндіру

 

Карьер

 

Бұрғылау

 

Шахта

Пайдалы қазбаларды өндіру әдістерін анықтау.

Мұнай қалай өндіріледі? Мұнай жердің терең қабатындағы тау жыныстарының қуыстарына іркіліп жиналады. Оны өндіру үшін мұнайлы қабатқа дейін бұрғылайды. Бұрғылаудын пайда болған жіңішке құдыққа құбыр салынады. Жоғарғы қабаттардың қысымымен мұнай жылжып құбырға келеді. Бұл жерде оны қуатты сораппен (насоспен) тартып алады.

Өндірілген мұнай құбыр арқылы мұнай өңдейтін зауытқа жіберіледі. Ол жерде  мұнайды арнаулыпеште қыздыру нәтижесінде  одан бензин, жермай және басқа түрлі бағалы шикізаттар бөлініп алынады. Мұнайдан ең алдымен жанатын газ, бензин және жермай бөлінеді. Ең таза бензин ұшаққа пайдаланылады.

Ашық карерьден қалай өндіреді?

Егер кен жер бетіне жақын жатса оны қарапайым ашық карьер әдіспен өндіреді. Темір кені көбінесе қатты болады. Оны шауып қазып алу көмірдей емес қиын. Сондықтан кен қабатын ең алдымен қопарғыш дәрі қойып бұзады. Қопарылып, қопсыған кенді экскаваторлармен машинаға немесе вагонға тиейді. Өндірілген кен металл қорытатын зауыттарға жөнелтіледі. Онда домна пешінде қорытылады.

Шахталық әдіспен жердің терең қойнауындағы жатқан кенді қазуға тура келеді. Тас  көмір  шахталық әдіспен өндіріледі. Шахта терең қазылған құдық тәріздес. Жан-жаққа бөлмелер тарайды. Жер астына таза ауа жіберіледі. Электр жарығы жүргізіледі. Көмір комбайндар мен вагондарға тиеп темір жолды лифтмен жер бетіне шығарылады екен. Онда шахтерлер жұмыс істейді.

 Ой қорыт:

·          Қандай пайдалы қазбалар қалпына келмейді?

            (көмір, металл, мұнай, газ)

·         Пайдалы қазбаларды қорғау үшін не істеуіміз керек?

Оқулық, дәптер

Сергіту сәті

Шахтер келді шахтаға

Көмір қазып жалпыға

Дайын болған көмірді

Ұсынады халқына

Сергіту жаттығуы

Аяқталуы

Топтық жұмыс.

  1-топ.   Пайдалы қазбалар туралы мақал жазу.

  2-топ.  Венн диаграммасы. Көмір, газ

 Тест жұмысы

1. Пайдалы қазбаларға  ..... жатады?

А) темір кенінен алынған металл

Ә) тау жынысы

Б) Жер қыртысының қатты бөлігі

2. Құмтас деп ....

А) құм аралас тас

Ә) құрылыс материалдары

Б) қатты тас

3. Бос жынысқа ...... жатады

А) құм және саз

В) құм және цемент

С) мұнай, газ

4. Пайдалы қазбалар 3 негізгі топқа бөлінеді

А) пайдалы, пайдасыз, жарамсыз

Ә) жанғыш, кенді, кен емес

Б) бағалы, құмсыз, жанатын

5. Кен орны деп .... айтады

А) пайдалы қазбалардың шоғырланған жерін

Ә) пайдалы қазбаларды өндіру әдістері

Б) пайдалы қазбаларды өңдейтін жер.

Үйге тапсырма:  «Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау» тақырыбын оқу, мазмұнын айту.

                                  73-75-бет.

Дифференциациялау оқушыларға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалайша түрлендіресіз?          

Бағалау – оқушы білімін  тексеруді қалайша

жоспарлайсыз?

           

Пәнаралық байланыс

 –Денсаулық пен қауіпсіздікті

тексеру, АКТ

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері анық па?

Бүгін оқушылар не

үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

 

Бүгінгі сабақ кызықты болды ма?

Не ұнады?

Неліктен?

 

 

 

 

 

Дифференциялау

жоспарым жүзеге асты ма?

Тапсырмалары сәйкес болды ма?

Уақыт дәлдігі қалай

болды? Жоспарыма

қандай өзгерістер

енгіздім?

Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау

скачанные файлы (4)загруженное (2)

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2.Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2.Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Пайдалы қазбаларды өндіру және қорғау 3 сынып"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Товаровед-эксперт

Получите профессию

Фитнес-тренер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
