Сабақтың тақырыбы: Дауыссыз
н мен ң
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға н мен ң әріптерінің дауыссыз дыбыстар екенін аңғарту. Оқушылардың
тілін , шығармашылық тқабілетін дамыту, әдемі көркем жазу дағдыларын
қалыптастыру.
Сабақтың
көрнекілігі:
слайд, үлестірмелі карта, перфокарта, таблица, венн диограмасы.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру
кезеңі. Оқушылыарды түгендеу.
2. Үй
тапсырмасын тексеру. Дауыссыз дыбыс ережелерін сұрау, мысал келтіру. Қатаң,
ұяң, үнді дыбыстарды өз ұяшығына салу. Л мен р дыбыстарына мысал келтіру.
3. Жаңа сабақ:
Таблицаны көрсету
арқылы түсіндіріледі, ң дыбысы ешқандай сөз басында келмейді. Сөздердің
ортасында, аяғында келеді.
4.Дәптермен
жұмыс.
Дәптерімізді
ашайық
Салақтықтан
қашайық
Н мен ң әрпін
Әдемі етіп
жазайық.
«Жаңбыр» сөзін
көркем етіп жаз.
5.Оқулықпен
жұмыс.
129-жаттығу. Сөздерді көшіріп жаз. Н, ң әріптерінің астын сыз. Сөздерді
түсіндіру. Мең –адамның денесіндегі дақ, сең- өзендегі жатқан мұздың бұзылп
жүруі.
130-жаттығу.
Өлеңді мәнерлеп оқы.
Сергіту сәті:
Толқиды теңіз бір
Толқиды теңіз екі
Толқиды теңіз үш
Теңіз буырқанады,
буырқанады
Кенет тына қалады.
131-жаттығу. ңғ,
нг, ңг әріптерінің тиістісін қойып, көшіріп жаз. 132-жаттығу. Жауынгер, таңғы,
әңгіме сөздерін қатыстырып сөйлем құрап жаз.
Терме
диктанты:
Екі топқа бөлінеді. Біреуі н дыбысы , екінші топ ң дыбысы бар сөздерді теріп
жазады. Мәтел, Маңғыстау, шаңғы, жауынгер, соңғы, үнді, қауын, лашын ,үзеңгі,
қоян.
Қорытындылау:
Екі топ н мен ң
дыбысы бар сөздерді топтастырады.
шаңғы
Науа Ана
Н таңғы
Лашын нан
ң жаңбыр
әңгіме аңшы
-Осыдан қандай
ортақ қасиет шығаруға болады?
-Екеуі де
дауыссыз, үнді дыбыстар
Бағалау.
Үйге:
134-жаттығу. «Менің Қазақстаным» тақырыбына әңгіме құрап жазу