Инфоурок Английский язык Другие методич. материалыПлан урока по учебнику "Английский в фокусе" 8 класс

План урока по учебнику "Английский в фокусе" 8 класс

Скачать материал

  GREAT EXPLORERS AND INVENTORS  (план урока  по учебнику «Английский в фокусе» 8 класс)

 

ТЕМА: Френсис Дрейк- великий исследователь  и пират.

Цель: организовать деятельность учащихся по изучению и активизации лексического материала, совершенствованию навыков чтения и говорения.

Предметные: изучение и активизация нового лексического материала, речевых оборотов и разговорных клише, совершенствование навыков чтения и говорения;

Метапредметные: развитие навыков аудирования; развитие памяти, внимания, мышления, познавательных интересов.

Личностные:  формировать гражданскую идентичность учащихся через освоение общекультурного наследия (достижения науки); формировать систему ценностей; воспитывать уважение к людям разных профессий.

Оборудование. учебник, тетрадь, карточки, презентация

Тип урока. Комбинированный урок

Написать на доске слова, крылатое выражение, прикрепить портрет Френсиса Дрейка.

Ход урока

1. Организационный этап

1) Stand up, children. Good morning. Nice to meet you. Today we are going to continue our topic. By the way, what did we speak about in the last lesson? So, what is our topic?

2) Постановка цели и задач урока. Мотивация учебной деятельности учащихся

No pessimist  ever discovered the secret of the stars or sailed to uncharted land, or opened a new doorway for the human spirit (Helen Keller)

How do you understand this saying? Let’s translate it. Do you think a pessimist can discover a new land? Who can do it? Do you think explorers and scientists are pessimistic or optimistic?

Now , look at this portrait. Whom do you see in the picture? Do you know anything about him? Let’s try to make up 3-4 questions what you’d like to know about him?

Вопросы  1.When and where was he born? 2. Where and how did he travel? What is he famous for?

So, it will be our task to find the answers to these questions –наши цель и задачи- найти ответы на эти вопросы .

3) Речевая разминка. First, let’s review  the words we learnt in the last lesson.  

Repeat after me: study medicine, become a tutor for a family, a father of human space flight, a rocket engineer, go into space, graduate from university, perform experiments, come to the conclusion, present first hot-air balloon, design mobile x-ray machine

Now, make up a few sentences with them- Дети составляют предложения

 

II. Проверка пройденного материала

1)    Let’s review the names of explorers and scientists we’ve learnt. I think they all were optimistic.  Let’s work in 3 groups. I’ll give you sheets of paper where you can find names of scientists and their discoveries. Match them the names and their discoveries. I’ll give you 2 minutes.

Now, let’s check your task.  Look at the screen, you’ll give the names and I’ll write them down on the screen. Great, you are very  smart and I think in future you can also be successful.

2). Первичное усвоение новых знаний Лексика

Look at these words, whom do you think they are related to? We are going to read the text.  What do you think this text is about according to these words?

Plymouth, the Golden Hind, the Pacific Ocean, the Atlantic ocean, the New World, the Meluccas Islands, Africa, Elizabeth 1

3). Первичная проверка понимания текст.  Read and see if we can answer the questions we wrote at the beginning of the lesson. – Can you answer the 1st question? – No, we can’t.

4). Аудирование с презентацией.

Then, listen to Vova, he has prepared presentation about Drake’s childhood.

1 -I’d like to tell you about Francis Drake’s childhood, who was an English seaman and explorer.

 

2- He was born in Crowndale in England in the family of a farmer, Edmund Drake in 1540. There were 12 children in the family and he was the eldest one. His life was very hard; he had to work from morning till night to help parents. In 1549 the family moved to Kent.  His parents’ relative had a ship and he took Frances to his ship. At the age of 12 he became an apprentice in the ship and at the age of 18 he became a captain of the ship when his relative died.

 

3.-  In 1572 Queen Elizabeth sent Drake on a mission to Panama to rob some Spanish ships. Drake became the first Englishman to sail the Straits of Magellan in  South America. He attacked Spanish colonies along the Strait and took their gold.  He became a pirate. The Spanish were afraid of him and started to call him “The Dragon”.

 

4- He also travelled around the world.  Drake began his sea voyage on the 15 of November 1577 from Plymouth.  He brought 160 men with him and they headed for a land in the Pacific Ocean. He hoped to find Australia. The ships went down the tip of South America through the Magellan strait. Drake didn’t want to get into trouble so he decided to go home through the Pacific Ocean and the Indian Ocean. It meant that he was going to sail around the world. He stopped at the Philippine islands for food supplies and made a couple of other stops along the way. He travelled around the Cape of Good Hope on his way back to England.He finally returned to Plymouth in September and was made a national hero.

 

5- Queen Elizabeth 1 knighted him and renamed his ship “the Golden Hind” for his bravery and for that he brought 600000 pounds of gold for England.

 

Now, answer the question. Where and when was he born?

5) Карточки. Работа в парах Упр. 5 с. 54 Объяснение и фонетическая отработка лексического материала.  1-b  2-e  3- c  4-a  5-d  6-h  7-g  8-f

on board: on the ship (на борту)

remaining: left (оставшихся)

route: way (путьмаршрут)

violent: strong (сильный)

ports: harbours (порты)

treasure: valuable objects (сокровища)

Eventually: In the end (в конце концов)

fortune: sum of money (состояние)

6. Физкультминутка

Look left, right
Look up, look down
Look around.
Look at your nose
Close your eyes
Open, wink and smile.
Your
eyes are happy again.

7) Говорение Работа с картой. Составление высказывания по теме. Now, I’ll give you maps and in pair show Drake’s journey on the map label the places he visited and use the map to present

Francis Drake began his voyage from Plymouth,  first he travelled across the Atlantic Ocean to South America. He reached Cape Horn  and travelled  around South America and then sailed to North America before getting to the Moluccas Islands in the Pacific ocean. He then sailed around the southern tip of Africa –Cape of good Hope  and finally returned to England in September 1580

8). Информация о домашнем задании, инструктаж по его выполнению

Упр. 6(с. 55) составить рассказ о путешествии Дрейка

10. Рефлексия (подведение итогов занятия)

- Учащиеся вспоминают 10 новых слов, освоенных на уроке. Составляют с ними предложения.

- В парах обсуждают, что нового они узнали на уроке.

Т. : Your marks are..Т.: The lesson is over. Good bye!

 

 

 

 

Это дополнительно 1) Упр. 2 с. 54 Прогнозирование содержания текста.

What is he famous for?

Where did he travel?

How did he travel there?

2) Упр. 4 с. 54 Поисковое и изучающее чтение.

Complete the sentences.

Find the English equivalent.

Find in the text.

Plymouth — place he left from in 1577

The Golden Hind — his ship

The Pacific — the ocean where one of his ships was destroyed/crossed to get to The Meluccas Islands

The New World — where the gold was

The Meluccas Islands — travelled here after North America

Africa — sailed around the southern tip before returning to England to complete his round the world tour

Elizabeth I — knighted him

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "План урока по учебнику "Английский в фокусе" 8 класс"

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Специалист по экономической безопасности

Получите профессию

Экскурсовод (гид)

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
