САМОЙЛОВСКАЯ
ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА 1-111 СТУПЕНЕЙ АДМИНИСТРАЦИИ НОВОАЗОВСКОГО РАЙОНА
ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКА В 8 КЛАССЕ
КУЛЬТУРА ВЕЛИКОБРИТАНИИ. ИЗВЕСТНЫЕ
ПИСАТЕЛИ.
УЧИТЕЛЬ АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА
КАЗЕМИРОВА Л .А.
План – конспект урока в 8 классе
Тема урока: Культура
Великобритании. Известные писатели.
Тип урока: урок обобщения и
систематизации знаний.
Задачи урока:
практические:
1. Систематизировать
лексический материал по теме урока и грамматический материал по теме The
Passive Voice и организовать выполнение тренировочных
упражнений по употреблению данного материала в речи учащихся на уровне
предложения.
2. Систематизировать
знания учащихся фактов из биографий известных писателей.
3. Организовать
монологические высказывания учащихся по теме урока.
образовательные:
· Расширять
филологический кругозор учащихся;
· Учить
учащихся речевому взаимодействию с партнерами по коммуникации в парах, группах.
развивающие:
· развивать
логическое мышление учащихся, внимание;
· развивать
способность самостоятельно планировать речевой поступок путем вовлечения
учащихся в иноязычную деятельность с использованием лексических единиц, которые
изучаются.
воспитательные:
· вызывать
интерес к личностям известных писателей, их творчеству;
· воспитывать
культуру чтения учащихся;
· содействовать
социализации учащихся в ходе обучения речевому взаимодействию в парах, группах,
создавать атмосферу взаимопомощи.
Оборудование: учебник,
портреты писателей, подборка их произведений, раздаточный материал.
Ход урока
І.
Вводная часть урока.
1. Приветствие.
2. Введение
в англоязычную атмосферу.
Are you a great
reader?
Is it difficult to
find an interesting book?
Do you have many
books at home?
Where do you
usually take books?
What are your
favorite writers?
3. Сообщение
темы и задач урока.
The topic of our
lesson is THE CULTURE OF GREAT BRITAIN. FAMOUS WRITERS.
We shall today:
·
Revise
the topic words;
·
Revise
grammar on the topic THE PASSIVE VOICE;
·
Revise
the facts from the writers’ biographies;
·
Make
up your stories about the writers.
ІІ. Основная часть
урока.
4. Повторение
лексических единиц по теме.
(1)
Игра “Set
and Match”
Working
together, arranges the following 16 words into 4 groups of 4 words. Say why
the words in each group belong together.
|
Sonnet
write author well-known
Writer
play drama novel
Popular
famous recite novelist
Read
poet loved by translate
|
Key: writer, poet,
author, novelist;
write, read, recite, translate;
drama, novel, sonnet, play;
well-known, loved by, famous, popular.
(2)
Complete the following sentences about William Shakespeare with one word in
each space. Take the words from the list in the game “Set and Match”.
William Shakespeare is one of the …
English writers. Written hundreds years ago, his works are very … nowadays. His
… and … are translated into many languages and … by people all over the world.
(3)
T: Well done, boys and girls!
Match the words
with their definitions.
1) A
short story writer
|
a) Is
a person who writes novels
|
2) A
dramatist
|
b) Is
a person who writes short stories
|
3) A
novelist
|
c) Is
a person who writes funny stories
|
4) A
humorist
|
d) Is
a person who writes plays
|
5) A
poet
|
e) Is
a person who writes sonnets
|
6) A
children’s writer
|
f) Is
a person who writes fairy tales
|
KEY:
1-b, 2-d, 3-a, 4-c, 5-e, 6-f.
1) A
librarian
|
a) Is
a person who is telling a story
|
2) A
storyteller
|
b) Is
a place where you can read a book or a newspaper
|
3) A
library
|
c) Is
a story of love, adventure, mystery with happier and more exciting events
than those of real life
|
4) A
reading room
|
d) Is
a person who works with books in a library
|
5) Teenager’s
romance
|
e) Is
a place where you can borrow books
|
6) Grown-up
books
|
f) Are
the books written for adults
|
KEY:
1-d, 2-a, 3-e, 4-b, 5-c, 6-f.
5. Выполнение
тренировочных упражнений. Грамматическая структура «The
Passive Voice».
А)
Повторение теоретического материала. Фронтальный опрос.
Б)
Выполнение тренировочных упражнений.
-
Alice
in Wonderland … (to write) by Lewis Carroll. It … (to publish) in 1865. It …
(to appreciate) by both children and adults. Some of its characters such as
Cheshire Cat and Mad Hatter, … (to use) to describe people.
- Marry Poppins …
(to create) by the Australian writer P.L.Travers. In 1964,
it … (to make) into a popular Walt Disney film. The main role … (to play) by
Julie Andrews.
В)
Карточки для индивидуальной работы.
Fill in the verb
chart
INFINITIVE
|
PAST
TENSE
|
PAST
PARTICIPLE
|
|
|
taken
|
|
Was/Were
|
|
say
|
|
|
|
left
|
|
write
|
|
|
|
|
made
|
6. T:
And now let’s have a rest. Some of your classmates have prepared poems for you.
Let’s listen to them attentively.
“Six honest
serving men” R. Kipling
“My soul is dark”
G.G. Byron
“My Heart is in
the Highlands” R. Burns
7. Обобщение
изученного материала о писателях.
Let’s continue our
work. Now we shall revise the facts from the writer’s biographies. We shall
work in groups. Take card number 4. Here are the facts from the biographies of
some great writers. Put them into the right column.
KEY:
|
George
Byron
|
Alan
Marshall
|
William
Shakespeare
|
Rudyard
Kipling
|
Robert
Burns
|
1
|
1788
|
1902
|
1564
|
1865
|
1759
|
2
|
English
|
Australian
|
English
|
English
|
Scottish
|
3
|
Child
Harold’s Pilgrimage
|
|
King
Lear
|
Mawgly
|
The
Tree of Liberty
|
4
|
|
The
Order of Friendship
|
|
The
Nobel
Prize
|
|
5
|
c
|
d
|
b
|
a
|
e
|
8. Монологические
высказывания учащихся.
So, you have
revised the facts from biographies of some famous writers. Now you will have to
make up a story about one of them.
III.
Заключительная часть урока.
1. Домашнее
задание.
Write a short
composition about your favorite writer.
2. Итог
урока.