Оқу
пәні: қазақ тілі
Сынып:
4
Тақырыбы:
«Мерекелер»
Оқыту
мақсаты: «Мерекелер»
тақырыбы бойынша оқушылардың дүниетанымдық қызуғышылықтарын ояту және
білімдерін жүйелеу.
Күтілетін
нәтиже: Тақырып
бойынша сөздерді білу,постер жасауда қолдану.Сөздер арқылы сабақтың тақырыбын
сипаттау білу.Сабақ барысында өз әрекеттерін бағалау.
Оқушы:
А.
Мен тақырып бойынша жаңа сөздермен сөз тіркестерін құрастыра аламын.
В.
Жұппен, топпен жұмыс жасау барысында жай және күрделі сұрақтарды құрастыра
аламын.
С.
Тақырып бойынша әңгіме құрастыра аламын.
Кезең
|
Уақыт
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Модуль
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин.
|
Шаттық шеңбері:
1 топ Думан тобы,
2 топ Салтанат тобы ,
3 топ Тамаша тобы
|
1. Амандасады.
2. Психологиялық дайындық
Тренинг: «Өз жүрегім»
|
1. Амандасады.
2.Тренинг
3.Шашылған әріптерден сөздерді
жинап,аударады, топ құрастырады. (Сөздерді атайды).
1 топ. Думан тобы
2 топ. Салтанаттобы
3 топ. Тамаша тобы
|
Басбармақ
Вербальды бағалау.
|
ОЖТ
СТОү,ОЖЕСО
|
Білу
Кіріспе бөлімі.
Қызығушылықты ояту.
Тақырыпқа шығу
|
3мин
|
|
1.Сұрақ қояды: бұл сөздер қандай тақырыпқа
жатады?.
|
Сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
Шапалақ соғу
|
|
Түсіну
Мағынаны тану
|
5 мин
|
Сөздер,сөздік
Бағдаршам,
|
Мәтінді оқып, таныс емес сөздермен жұмыс
жасайсыңдар.
Қазақстанда көп мереке бар.Мереке –
адамдардың басын қосатын қуаныш.Мерекелік күндерде адамдар жиналады,олар
сәнді киім киеді.Тойда тамаша әңгімелер,тілектер айтылады.Той көңілді өтеді.
|
Берілген мәтіннен өздеріне таныс емес
сөздерді теріп, сөздік дәптерлеріне жазады.Сөз
тіркестерінқұрастырады
|
Бағдаршам
|
ОЖТ,
СТО, ОүБОБ
|
Қолдану
|
15 мин
|
Сұрақ үлгілері
|
1топ.2
жай,1күрделі сұрақ
2топ . 1 жай,
2күрделі сұрақ
3 топ.3 күрделі
сұрақ құрастырады . Критериалды бағалаумен таныстырады.
|
1. Топта жауап береді.
|
Критерий
|
Жетістік деңгейі
|
Не үшін беріледі?
|
3 ұпай
|
1
|
Септік жалғауды дұрыс қолдану
|
1
|
Сөздердің орын тәртібін сақтау
|
1
|
Жаңа сөздерді қолдану
|
1 ұпай-1 фишка,
2ұпай-2 фишка,
3ұпай-3фишка
|
|
ОЖТ,С ТО, ОүБОБ
ДжТБО
|
|
|
Интерактивті тақта
|
Сергіту сәті. «Мен сені қалаймын»
|
Жаттығуды қайталайды
|
|
|
Талдау
|
7мин
|
«Оқы, Үйрен,Ізден» стратегиясы
|
Мұғалім тақырып бойынша жалқы,жалпы
есімдерді ажыратуына тапсырма береді.
Кім көп мысал келтіреді?
|
Кестені толтырады:
Жалқы есім
|
Жалпы есім
|
Жаңа жыл
|
мерекесі
|
Наурыз
|
мейрамы
|
|
|
|
Дұрыс жауабы -1
|
ТжДБ,СТО
|
Синтез
|
10мин
|
Постер,маркер
|
Постер жасау ережесін түсіндіру.
Қай топтың әңгімесі ең жақсы болды?
|
Мәтін бойынша постер құрастырады.
Әр топ ортаға шығып, жұмысын қорғайды.
|
Стикермен бағалайды
|
ТжДБО,СТО,
ОүБОБ
|
Бағалау
|
3 мин
|
Смайликтер
|
«Смайликтер» арқылы сабақта қандай көңіл - күйіде
болғанын білдіреді.
|
Үй жұмысы: Тақырыпқа
кроссворд жасау,жаңа сөздер. .
|
|
СТО, ОүБОБ
|
Оқу пәні: қазақ тілі
Сынып: 4
Тақырыбы: «Қысқы мерекелер»
Оқыту мақсаты: «Қысқы мерекелер» тақырыбы бойынша оқушылардың алған білімдерін
жетілдіру,қеңейту.
Күтілетін нәтиже: Тақырып бойынша сөздерді,сөз тіркестерді қолдана білу.Оларды диалогта
қолдана білу.Қорытынды жасауға және бағалауды білу.
Оқушы:
А. Мен тақырып бойынша жаңа сөздермен жай
сұрақтар құрастыра аламын.
В. Жаңа сөздермен күрделі сұрақтар
құрастыра аламын.
С. Тақырып бойынша әңгіме құрастыра
аламын.
Кезең
|
Уақыт
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Модуль
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин.
|
Шаттық шеңбері
|
1. Амандасады.
2. Психологиялық дайындық
Тренинг: Мен бүгін саған...тілеймін
|
1. Амандасады.
2.Тренинг
3. 1,2,3 санға бөлініп топ құрастырады.
|
|
ОЖТ,
ОЖЕСО
|
Білу
Кіріспе бөлімі.
Қызығушылықты ояту.
Жаңа тақырыпқа шығу
|
3мин
|
Сұрақтар
|
1.Интербелсенді тақтада сұрақтарды
көрсетеді:
1 топ: 1 желтоқсан қандай мереке?
2 топ: 16-17 желтоқсан қандай мереке?
3 топ: қандай мереке?
-Бұл мерекелерді қашан тойлаймыз?
|
Сұрақтарға жауап беріпсабақтың тақырыбын
анықтайды.
|
Шапалақ соғу
|
СТО,ОЖ
|
Түсіну
Мағынаны тану
|
5 мин
|
Сөздер,сөзді
к
Бағдаршам,
«Миға шабу» стратегиясы
|
Жаңа сөздерді қолданып жоспар құрыңдар
«Қысқы мерекелерді қалай тойлайсыңдар?»
шақыру-приглашать
дастарқан жаю – накрывать стол
Қарсы алу-встречать
|
Сөздерді сөздікке жазып,жоспар
жасайды,әңгімелейді
|
Смайлик
|
ОЖТ,
СТО, ОүБОБ
|
Қолдану
|
15 мин
|
«Елші» стратегиясы
|
1топ. 1
желтоқсан-Тұңғыш Президент күні
2топ .16-17
желтоқсан-Тәуелсіздік күні
3 топ.1
қаңтар-Жаңа жыл мерекесі
Критериалды бағалаумен таныстырады.
|
Топта талқылайды, 1 оқушы көрші 2 топқа
барып жаңа сөздерді қатыстырып білген өз тобының ақпаратын жеткізеді.
|
Топ атауы
|
Ақпарат толық, түсінікті баяндалды ( 3 ұпай)
Ақпарат толық емес, түсініксіз баяндалды ( 2 ұпай)
|
Мәтін толық, логикалық реті сақталған ( 3 ұпай)
Мәтіннің логикалық реті сақталмаған, толық емес 2
|
3 ұпай-2 фишка, 2 ұпай – 1 фишка
|
|
ОЖТ,С ТО, ОүБОБ
ДжТБО
|
|
|
|
Сергіту сәті. «Ұшты,ұшты»
|
Жаттығуды қайталайды
|
|
|
Талдау
|
7мин
|
«Тиісті сөз» стратегиясы
|
Мұғалім жақша ішіндегі сөздердің тиістісін
қойып жазуды сұрайды:Ермекова Т.Н.101бет-3 ж.
|
Тапсырманы орындайды. Эксперт тобы
бағалайды.
|
Дұрыс жауабы -жұлдызша
|
ТжДБ,СТО
|
Синтез
|
10мин
|
«Үш шындық,бір өтірік» стратегиясы
|
«Үш шындық,бір өтірік» әдісінің ережесін
түсіндіру.
|
Тақырып бойынша 3 дұрыс,1 бұрыс сөйлем
құрастырады.
Жұмыстарын талқылайды.
|
Басбармақ
|
ТжДБО,СТО,
ОүБОБ
|
Бағалау
|
3 мин
|
Стикер
|
«Жетістік ағашы» арқылы сабақта қандай
көңіл - күйіде болғанын білдіреді.
|
Үй жұмысы: Берілген сөздермен сөйлемдер
құрастыру(Ермекова Т.Н.-101 бет,2 жаттығу)
|
|
СТО, ОүБОБ
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Оқу пәні: қазақ тілі
Сынып: 4
Тақырыбы: «Тұңғыш Президент күні.Тәуелсіздік күні»
Оқыту мақсаты: «Тұңғыш Президент күні.Тәуелсіздік күні» тақырыбы бойынша өткен
тақырыппен байланыстыру.
Күтілетін нәтиже: Алған білімдерін қолдана білу.Тақырыптың мазмұнын аша білу.Өз
көзқарастарын дәлелдеу білу.
Оқушы:
А. Мен тақырып бойынша сұраққа жауап бере
аламын.
В. Жұппен, топпен жұмыс жасау барысында
шағын диалогқа шыға аламын.
С. Тақырып бойынша жауаптардың
дұрыс,бұрыстығын анықтай аламын.
Кезең
|
Уақыт
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Модуль
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин.
|
Шаттық шеңбері
1 топ
2 топ
3 топ
|
1. Амандасады.
2. Психологиялық дайындық
Тренинг: Менің атым Аня,мен ақылдымын
3.Топқа бөлінуді сұрайды
|
1. Амандасады.
2.Тренинг
3.Түрлі жұлдыздар бойынша топ құрастырады.
1 топ-көк жұлдыздар
2 топ-қызыл жұлдыздар
3 топ-жасыл жұлдыздар
|
|
ОЖТ
СТОү,ОЖЕСО
|
Білу
Кіріспе бөлімі.
Қызығушылықты ояту.
Жаңа тақырыпқа шығу
|
2мин
Слайд
|
«Көршіңе айтып бер»
стратегиясы
|
1.Интербелсенді тақтада слайд көрсетіледі.
|
Слайд көріп сөз бен сөз тіркестерді жазып
алады.Әңгіменің жоспарын құрайды. Сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
Шапалақ соғу
|
|
Түсіну
Мағынаны тану
|
10 мин
|
Мәтін,сөздер ,сөздік
Бағдаршам, интербелсенді тақта
«Сиқырлы сандық» стратегиясы
|
1.Мәтін ұсынады,2-3 сұрақтан құрастыруды
сұрайды
1991 жылғы 1 желтоқсанда Қазақ елінде
алғашқы президент Нұрсұлтан Назарбаев сайланды.Сондықтан 1 желтоқсан
мемлекеттік мереке – Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президент күні.
|
Таныс емес сөздерді сөздікке жазады
«Сандықтан» сұрақты таңдап,жауап
береді.Қарсыластар дұрыс,бұрыстығын бағалайды
|
Бағдаршам
|
ОЖТ,
СТО, ОүБОБ
|
Қолдану
|
15 мин
|
|
Диалогқа қандай сұрақтарды ұсынып едіңіз?
Критериалды бағалаумен таныстырады.
|
Диалог дайындайды (жай, күрделі сұрақтардан)
1 ұпай-1 фишка,
2ұпай-2 фишка,
3ұпай-3фишка
|
Критерий
|
Жетістік деңгейі
|
Не үшін беріледі?
|
3 ұпай
|
1
|
Септік жалғауды дұрыс
қолдану
|
1
|
Сөздердің орын тәртібін
сақтау
|
1
|
Жаңа сөздерді қолдану
|
|
ОЖТ,С ТО, ОүБОБ
ДжТБО
|
|
|
Интерактивті тақта
|
Сергіту сәті. «Қара жорға»
|
Жаттығуды қайталайды
|
|
|
Талдау
|
3мин
|
«Ойлаң, Бірік, Бөліс» стратегиясы
|
Мұғалім буын түрлерін ажыратуына тапсырма
береді: тұңғыш,тәуелсіздік.
|
Буын түрлерін ажыратады. Эксперт тобы бағалайды.
|
Бағдаршам
|
ТжДБ,СТО
|
Синтез
|
10мин
|
«Дұрыс-бұрыс» стратегиясы
|
«Дұрыс-бұрыс» әдісінің ережесін түсіндіру.
|
|
Дұрыс (+)
|
Бұрыс
(-)
|
|
Тәуелсіздік күні-1 желтоқсан
|
|
|
Тұңғыш Президент күні-16 желтоқсан
|
|
|
Бұл мерекелер көктемде тойланады
|
|
|
Қыста он мереке
|
|
|
|
Смайлик
|
ТжДБО,СТО,
ОүБОБ
|
Бағалау
|
3 мин
|
Стикер
|
Стикер арқылы сабақта қандай көңіл - күйіде
болғанын білдіреді.
|
Сабақтан алған әсерін білдіреді
Үй жұмысы: Презетация жасау,жаңа
сөздер .
|
|
СТО, ОүБОБ
|
Оқу пәні: қазақ тілі
Сынып: 4
Тақырыбы: «Жаңа жыл»
Оқыту мақсаты: «Жаңа жыл» тақырыбы бойынша оқушылардың сөздік қорын жаңа сөздермен
толықтыра отырып, сөздерді тілдесуде қолдануға қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Алған білімдерін қорытындылап жүйелеу.Топтағы жұмыс арқылы топтағы
қарым-қатынасты көрсету.
Оқушы:
А. Мен тақырып бойынша жаңа сөздермен
сөйлем құрастыра аламын.
В. Шағын сұхбат жасай аламын.
С. Тақырып бойынша әңгіме құрастыра
аламын.
Кезең
|
Уақыт
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Модуль
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин.
|
Шаттық шеңбері
|
1. Амандасады.
2. Психологиялық дайындық
Тренинг:
Менің халі тамаша,
Сіздікі де тамаша!
Сенің халің жақсы ма?
Оның халі жақсы ма?
Барлығы да тамаша.
|
1. Амандасады.
2.Тренинг
3.Пазл жинап топ құрастырады. (Суретті
атайды).
1 топ.Ақшақар тобы
2 топ. Қарбөбек тобы
3 топ. Аяз ата тобы
|
|
ОЖТ
СТОү,ОЖЕСО
|
Білу
Кіріспе бөлімі.
Қызығушылықты ояту.
Жаңа тақырыпқа шығу
|
3мин
Сурет
|
|
|
Суретке қарап сабақтың тақырыбын анықтайды.
|
Шапалақ соғу
|
|
Түсіну
Мағынаны тану
|
5 мин
|
Сөздер
Бағдаршам, интербелсенді тақта
|
Қайырбекова А.оқулығы 135 бетте,21жаттығу.
Өлеңді оқып, таныс емес сөздерді
жазасыздар. Интербелсенді тақтада сөздікті көрсету.
|
Берілген өлеңнен өздерінетаныс емес сөздерді
теріп, сөздік дәптерлеріне жазады,сөз тіркестерін құрастырады
|
Бағдаршам
|
ОЖТ,
СТО, ОүБОБ
|
Қолдану
|
15 мин
|
Кілті тақтада
Джиксо
|
1топ. Бірінші
шұмақты аударады
2топ . Екінші
шұмақты аударады
3 топ. Үшінші
шұмақты аударады
Критериалды бағалаумен таныстырады
|
Аударма түсінікті-3ұпай.
Аударма түүсініксіз-2 ұпай
|
Логика сақталған-3ұпай.Логика.
Сақталмаған -2ұпай.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 ұпай-2 жұлдызша,2ұпай-1 жұлдызша
|
|
1. 1топ оқушысы -2топқа
2 топ оқушысы-3 топқа
3 топ оқушысы-1 топқа
аударған ақпаратын жеткізеді. Жаңа сөздерге
назар аударады.
2. Әр топтан 1 оқушы шығып Жаңа жыл туралы
сурет бойыншы логикалық ретімен әңгімелейді.
|
Стикер
|
Сөйлем дұрыс құрастырыған
|
|
Ақпарат толық
|
1сөйлем
|
|
|
Сөйлем дұрыс құрастырыған
|
|
Ақпарат толық
|
1сөйлем
|
|
|
|
2сөйлем
|
|
3 сөйлем
|
|
|
|
2сөйлем
|
|
3 сөйлем
|
|
|
ОЖТ,С ТО, ОүБОБ
ДжТБО
|
|
|
Интерактивті тақта
|
Сергіту сәті. «Көтеріңкі көңіл»
|
Жаттығуды қайталайды
|
|
|
Талдау
|
7мин
|
«Ойлаң, Бірік, Бөліс» стратегиясы
|
Мұғалім сөз құрамын ажыратуына тапсырма
береді: үмітпен,думанда,баланы.
|
Талдайды. Эксперт тобы бағалайды.
|
Дұрыс жауабы -1фишка
|
ТжДБ,СТО
|
Синтез
|
10мин
|
5 жолды өлең
|
«Синквейн» әдісінің ережесін түсіндіру.
|
Тақырып бойынша 5 жолды өлең құрастырады.
Әр топ ортаға шығып, жұмысын қорғайды.
|
|
ТжДБО,СТО,
ОүБОБ
|
Бағалау
|
3 мин
|
Рефлективтік күнделік
|
|
Сабақта неге үйренгенін жазады
Үй жұмысы: 135 бет-1 тапсырма өлеңді жаттап
алу .
|
|
СТО, ОүБОБ
|
Оқу пәні: қазақ тілі
Сынып: 4
Тақырыбы: «Көктемгі мерекелер»
Оқыту мақсаты: «Көктемгі мерекелер» тақырыбы бойынша оқушылардың сөздік қорын жаңа
сөздермен толықтыру отырып, сөздерді ауыз-екі сөйлеуде қолдануға қалыптастыру.
Күтілетін нәтиже: Алған білімдерді жүйелеу.Топтағы жұмыс арқылы топтағы қарым-қатынасты
көрсету.
Оқушы:
А. Мен тақырып бойынша жаңа сөздермен
сөйлемдерді құрастыра аламын.
В. Практикада қолдана аламын.
С. Тақырып бойынша әңгіме құрастыра
аламын.
Кезең
|
Уақыт
|
Ресурстар
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Модуль
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
2 мин.
|
Шаттық шеңбері
1 топ
2 топ
3 топ
|
1. Амандасады.
2. Психологиялық дайындық
Тренинг: «Амандасу түрлері»
|
1. Амандасады.
2. Тренинг
Шеңберге тұрып амандасу түрлерін айтып
көрсетеді
3. Гүлдерді таңдап топ құрастырады. (Гүлдің
атын атайды).
1 топ.Бәйшешек тобы
2 топ. Қалампыр тобы
3 топ. Раушан тобы
|
|
ОЖТ
СТОү,ОЖЕСО
|
Білу
Кіріспе бөлімі.
Қызығушылықты ояту. Жаңа тақырыпқа шығу
|
3мин
|
|
1.197 беттегі сөзжұмбақты ұсынады
|
Сөзжұмбақты шешіп сабақтың тақырыбын
анықтайды.
|
Шапалақ соғу
|
|
Түсіну
Мағынаны тану
|
5 мин
|
Сөздер
Бағдаршам, интербелсенді тақта
|
Оқулықтың 195 беттегі (Қайырбекова А.).
Интербелсенді тақтадағы мәліметті іріктеу.
Наурыз мейрамы, Қазақстан халықтарының
бірлігі күні,Тұңғыш Президент күні,Жеңіс күні,Жаңа жыл,
Әйелдер күні,
Тәуелсіздік күні,
Отан қорғаушылар күні
|
Көктемгі
мерекелер:
|
Бағдаршам
|
ОЖТ,
СТО, ОүБОБ
|
Қолдану
|
15 мин
|
Септіктер кестесі,түрлі түсті стикерлер
қағаз А4
маркер
Деңгейлік тапсырмалар
|
1топ. Мерекемен құттықтау жазу
2топ . Мерекелік концертке хабарлама жазу
3 топ. Мерекелік концерттің шағын
сценарийін жазу
|
1. Әр топ өз жұмысын баяндайды
|
Стикер
Топ аты
|
Сөйлем дұрыс құрастырыған
|
|
Ақпарат толық
|
1сөйлем
|
|
|
Сөйлем дұрыс құрастырыған
|
|
Ақпарат толық
|
1сөйлем
|
|
|
|
2сөйлем
|
|
3 сөйлем
|
|
|
|
2сөйлем
|
|
3 сөйлем
|
|
|
ОЖТ,С ТО, ОүБОБ
ДжТБО
|
|
|
Интерактивті тақта
|
Сергіту сәті:
Оң қолымды көтерем,
Оң қолымды түсірем,
Сол қолымды көтерем,
Сол қолымды түсірем.
Оңға қараймын,
Аяқты басамын,
Солға қараймын,
Біраз серігіп аламын.
|
Жаттығуды қайталайды
|
|
|
Талдау
|
7мин
|
Оқулық
(Ермекова Т.М.),
«Сөйлемді аяқтау» стратегиясы
|
Мұғалім тапсырма береді. (Ермекова
Т.М.)101бет, 4 жаттығу.
|
Тапсырманы көшіріп толықтырады.Эксперт тобы
бағалайды.
|
Дұрыс жауабы -
Дұрыс емес жауабы
|
ТжДБ,СТО
|
Синтез
|
10мин
|
«Ыстық орындық»стратегиясы
|
«Ыстық орындық» әдісінің ережесін
түсіндіру.
|
Тақырып бойынша сұрақтар арқылы сөзді тауып
алу.
|
Басбармақ
|
ТжДБО,СТО,
ОүБОБ
|
Бағалау
|
3 мин
|
Стикер
|
«Жетістік ағашы» арқылы сабақта қандай
көңіл - күйіде болғанын білдіреді.
|
Үй жұмысы: «Менің сүйікті мерекем» шағын
шығарма жазу
Сабақтан алған әсерін білдіреді
.
|
|
СТО, ОүБОБ
|
|
|
|
|
|
|
|
|