Класс:4
«Ә»
Пәні:
Дүниетану
1.1.Сабақтың
тақырыбы: Әлемнің
жеті кереметі туралы жалпы мәлімет
1.2.Сілтеме:Дүниетану
оқулығы 2011жыл. "Алматыкітап" баспасы
1.3.Сабақтың
мақсаты:Адамзат
мәдениетінің ғажайып ескерткіштерімен, яғни сәулет және мүсін өнерінің
керемет тамаша үлгілерімен таныстыру. Әлемнің кереметтері халықтардың мұрасы
екендігін ұғындыру.
Сөйлеу
мәдениетін арттыру, елжандылыққа, рухани құндылықтарды бағалауға баулу.
1.4.Міндеттері:Тақырыпты
толық ашу, оқушылардың өз ойларын жеткізе білуі. Өзіндік ізденістерін
қалыптастыру, пәнге деген қызығушылығын арттыру, жеке интеллектуалдық
әлеуетті дамыту. "Мен" жеке құзыреттілікті қалыптастыру.
1.5.Сабақтың
түрі:Жаңа
сабақ
1.6.Әдіс-тәсілдері:СТО,
АҚТ, топтық жұмыс, диалогтік оқыту. оқыту үшін бағалау.
1.7.Пәнаралық
байланыс: әдебиет,
тарих, орыс тілі
|
2.Сабақ барысы:
2.1.Алғашқы
ұйымдастыру кезеңі (амандасу, түгендеу)
2.2.
Психологиялық тренинг: Әрбір адам- туысым, досым, жұрағат.
Әрбір сабақ- үйрену, ұғу, ұлағат.
Әрбір сөзім-шындық, бірлік, адалдық.
Әрбір ісім- тілек, тірлік, тазалық.
2.3.Топқа
бөліну:
түстер бойынша 4 топқа бөлінеді(қызыл, жасыл, көк, сары)
2.4.Бағалау
парақтарын беру
2.5.Ойлау
деңгейі:Білу
Мақсаты: Оқушының
бұған дейінгі білетін білімін анықтау.
Күтілетін
нәтиже:Суреттерге
қарап түсініктеме бере алады. Хромтау, Ақтөбе, Алматы, Астана, Эфель мұнарасы,
Бостандық статуясын көрсету арқылы қызығушылығын арттырады.
Түрткі
ойлау (сұрақ)
-Балалар, өткен
сабақта қандай тақырыппен танысып едік?
-Адам ойлай білу
қабілеті арқылы қандай жетістіктерге жетті?
- Ғимараттар мен
техниканың пайда болуында адам үшін
табиғаттың берері
болды ма?
1.Бұл суреттер
нені білдіреді?
2.Қайсысын сәулет
өнеріне жатқызасың?
Бағалау
Формативті: Жақсы
Өте жақсы Жарайсың Тамаша! Керемет!
Критериялар: Суреттер
нені білдіретінін айтуы.
• Айта
алмайды -0
• Жартылай-1
• Толық-2
дескриптор: ұпай
• Қайсысын
сәулет өнеріне жатқызатынын айтады.
Айта алмайды-0
• Жартылай-1
• Толық-2
2.6.Түсіну.
Мақсаты:
Өз беттерінше мәтінді оқуға үйренеді. Топқа бөлініп, шағын мәтіндерді оқып
түсінеді.
Жеті кереметті
атайды:
1. Хеопс
пирамидалары.
2. "Аспалы
бақ"
3. Гелиостың
алып мүсіні
4. Галикарнас
кесенесі
5. Зевстің
мүсіні
6. Артемида
хибадханасы
Фаростық мұнара
шамы
Түрткі
ойлау (сұрақ)
Мәтіннен нені түсіндің?
Жаңа сөздерді
анықта:Сфинкс,перғауындар,Мазарлар, үшкір таулар, Хеопс,Хефрен, Вавилон
патшасы. Навуходоносор.
мидиялық ханшайым,
терасса. аңызақ, аптап, құл Карии патшасы Мавсолдың зираты Эфест, металл
айналар.
Бағалау: Жаңа
сөздерді толық анықтады-2
Жаңа сөздерді
жартылай анықтады-1
Жаңа сөздерді
анықтай алмады-0
2.7.Қолдану
Мақсаты:
Байқағыштығын анықтау. Бұған дейінгі білімін қолдана алу деңгейі.
Күтілетін
нәтиже:
Мәтін бойынша постер қорғайды. Суреттер салады, суреттерді қиып жапсырады.
Жүйелеп айтады.
Түрткі
ойлау (сұрақ):Бұл
мәтіннен не білдің? Сені не таң қалдырды? Саған әлемнің қай кереметі ұнады?
Неге?
Бағалау:
Формативті: Жақсы Өте жақсы Жарайсың Тамаша! Керемет!
2.8.Талдау
Мақсаты:
Өзі білетін құбылыстарын ашуға итермелеу.
Күтілетін
нәтиже:
Осы жеті кереметті өз еліміздегі ғимараттармен салыстырту. Мысалы Фаростық
мұнара шамы -Астанадағы Бәйтерекке ұқсайды.
( биіктігі
жағынан)Хеопс пирамидалары - Астанадағы Бейбітшілік пен келісім сарайына
ұқсайды.
Түрткі
ойлау (сұрақ): Биіктігі жағынан, пішіні жағынан ұқсай ма?
Бағалау.
2.9.Жинақтау
Мақсаты:Қайсысы
ойлауға әкеледі.
Күтілетін
нәтиже:
Ойша Хромтау қаласындағы сәулетті орындар мен ескерткіштерді аралау.
Түрткі
ойлау (сұрақ): Саған қаламыздың қай жерлері ұнайды?Әлемнің тағы
қандай кереметтерін білесің?
Бағалау: Бас
бармақты көрсету арқылы бағалау
2.10.
Бағалау. Мақсаты: 1.Сабақтың маңыздылығын, құндылығын дәлелдеу.
2.Дүниетанымын кеңейтуге әсер ету.
Күтілетін
нәтиже:
Құрастыруға әртүрлі материалдар беру арқылы өз қолдарымен түрлі құрылғылар
ойластыру, шеберлік таныту.
(конструк, шырпы
корап, әріптік текшелер)
Түрткі
ойлау (сұрақ): Әлем кереметтерін жасауға қандай шеберлік керек деп
ойлайсың? Сен шебер болсаң не істер едің?
Бағалау:
"Бағдаршам сигналдары" өзін-өзі критериалды бағалау.
Рефлексия
Аннотация
Дүниетану
пәнінен 4 класта өткізілген сабағымды ұсынып отырмын. Бұл сабақты Блум
таксономиясының алты ойлау деңгейі бойынша жоспарлап өткіздім. Сабақта оқушылар
топқа бөліну арқылы берілген тапсырмаларды орындады. Сабақ мақсатына жетті,
оқушылар бір-бірін, өзін-өзі, топтық бағалауды берілген дескрипторлар бойынша
орындауға дағдыланды.