Инфоурок Физика КонспектыПрактикалық жұмыс: Электр тізбектері туралы есептер шығару.

Практикалық жұмыс: Электр тізбектері туралы есептер шығару.

Скачать материал

Қысқа мерзім  сабақ  жоспары

 

Пәні: Физика

Мектеп:Наурызбай батыр Құтпанбетұлы атындағы орта мектеп МДШО КММ

Күн: 22.02.2017

Мұғалімнің аты-жөні: Таңқай Қ.

Сынып: 10А

Қатысқан оқушы:                            Қатыспаған оқушы:

Сабақ тақырыбы: практикалық жұмыс: электр тізбектері туралы есептер шығару.

оқу мақсаттары

   Оқушылар тұрақты токтың пайда болу шарттарын ұғынады. Электр энергиясы көзінің электр қозғаушы күшінің маңызын біліеді. Тізбек бөлігіндегі ом заңын ұғынады. Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосудың мәні мен айырмашылығын біліеді. Күнделікті өмірде ажыратып қолдана біледі.

Сабақ мақсаттары

1.      Тұрақты токтың пайда болу шарттарын ұғынып, есептеулер жүргізе алады.

2.      Электр энергиясы көзінің электр қозғаушы күші ұғымын түсінеді. Қалай есептеуге болатанан біледі.

3.      Тізбек бөлігі үшін ом заңын ұғынып, есептеулер жүргізе алады.

4.      Электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель қосқанда ток күші, кернеу, кедергіні қалай есептеуге болатанан біледі.

5.      Өткізгіштердің өзіне тән меншікті кедергісі не екенін, қандай шамаларға тәуелді болатынын біледі.

6.      Талдау, саралау қабілеттері артып, ой – өрістері жоғарлайды. Күнделікті өмірде түсініп, біліп жүреді.

Тілдік мақсаттар

Тұрақты ток, токтың тығыздығы, электр қозғаушы күш, кедергі, , меншікті кедергі, кедергінің температуралық коэффиценті, өткізгіштерді, тізбектей және параллель жалғау сөздерінің мәнін ашу.

АКТ-ны қолдану

Электрондык оқулық, интербелсенді тақта, флепчард.

Пәнаралық байланыстар

Алгебра пәні.

Бастапқы білім

Тізбек бөлігі үшін ом заңы, электр тізбегіне өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау.

Сабақ  барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

Бағалау парағы

Үйымдастыру

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сынып тазалығын тексеру, назарларын сабаққа аудару.

оқушылар Ампер, Вольт, Ом болып 3 қатарға отырады. Әр қатар ғалымдардың еңбектері туралы түсінікткрін айтады.

Үй тапсырмасы сұрау

І-тапсырма

“Жорға бәйгесі” жарысымен үй тапсырмасын сұралады.

І-топ

1. Электр тогы дегеніміз не? Формуласын жазыңдар.

2. Токтың тығыздығы дегеніміз не?

3. Параллель жалғау дегеніміз не?формуласын жазыңдар.

ІІ-топ

1. Электр қозғаушы күш дегеніміз не?формуласын жазыдар.

2. қандай ток көзін білесіңдер?

3. Тізбектей жалғау дегеніміз не?формуласын жазыңдар.

ІІІ-топ

1. Меншікті кедергі дегеніміз не? формуласын жазыдар.

2. Кедергінің температураға тәуелділік формуласын жазыңдар.

3. Тізбектей және параллель жалғаудың сызбасын сызып көрсетіңдер.

Ғалымдардың суреті

 

 

 

 

 

 

Плакат

Сабақтың ортасы

Есеп шығаруға практикалық жұмыс

ІІ-тапсырма.

   Бейне жазба бойынша өтілген сабақтарды еске түсіреді.

Топтық жұмыс “ойлан – жұптас – бөліс”.

1.     Ұзындығы 56,25м және көлденең қимасының ауданы 1,5*10-6 м2 никель сымынан тұратын пеш 120В кернеуге қосылған, пештің шиыршығы (спираль) арқылы өткен ток күшін тап. .

2.     Ток көзін электр тізбегіне қосқанда 10 Кл заряд өткенде 0,02 Дж жұмыс істейтін болса, тізбектегі кернеу қандай болған?

3.     Электр тізбегі арқылы 1,5ККл заряд өтеді. Өткізгіштің ұштарындағы кернеу 220В. Электр заряды қандай жұмыс атқарады?

4.     Суретте көрсетілген тізбектің жалпы кедергісін және жалпы кернеуін тап.

 

 

 

5.     Суретте көрсетілген электр тізбегінің жалпы кедергісін тап.

 

 

 

 

 

Сегіту сәті

ІІІ-тапсырма. Сәйкестендіру  “кім жылдам”

Вольтметр               ток күшін өлшейді                        A                      

                                                                              

Амперметр              ток көзі

Резистор                 кедергіні өзгертеді                                      

 

Гальонометр          кернеуді өлшейді                     источник тока                                                                                                                            

 

                                                                                

Бекіту

ІV-тапсырма. “кім алғыр”

1). Өлшем бірліктерді халықаралық SI жүйесіне келтіру.

 

0,0026 МВ=……………….B;            652000 мкВ=………………….B

2500 пА=…………………A;              0.0049  мА=………………….A

9865 нОм=……………….Ом            546 КOм=…………………....Ом

 

2). Кестені толтыру.

 

Атауы

белгіленуі

Өлшем бірлігі

формуласы

Шартты белгісі

Өлшейтін құрал

Құралды......жалғайды

 

Ток күші

 

 

 

 

 

 

Кернеу

 

 

 

 

 

 

Кедергі

 

 

 

 

 

 

 

Интербелсенді тақта

 

Электрондық оқулық

 

Сұрақ парақшалары

 

 

флепчарт

Сабақтың соңы

қорытындылау

V-тапсырма.

Тест тапсырмаларын орындау.

1. Зарядтың өлшем бірлігі:

А. В.       Б.  Дж.        С. А.            Д. Кл.           Е. С

2.  Өткізгіштерді параллель жалғаған кезде тең болатын шамалар:

А. Ток күші.       Б. Кедергі.     С. Тең болатын шама жоқ.       Д. Кернеу.

Е. Ток күші мен кернеу.

3. меншіті кедергінің формуласы:

А. ρ= lS/R.      Б.ρ=RSl.              C.ρ=Rl/S.        Д. R=U/I.      Е. ρ=RS/l

4. Ток тығыздығы дегеніміз не?

А. Кедергі мен ток күшінің көбейтіндісіне тең.

Б. Кернеу мен кедергінің қатынасына тең.

С. Ток күшінің өткізгіштің қима бет ауданының қатынасына тең..

Д. Кернеу мен ток күшінің қатынасына тең.

Е. Токтың тығыздығын білуге болмайды.

5. төментегі тізбек қандай жалғау:

 А. Үстіңгісі тізбектей жалғау,

      астыңғысы параллель жалғау.

Б. Үстіңгісі параллель жалғау,

    астыңғысы тізбектей жалғау.

С. Екеуіде ралас жалғаужалғау.

Д. Ажыратуға келмейді.

 

 

 

 

 

Кері байланыс, рефлексия: оқушылар өздерінің ой – пікірлері мен ұсыныстарын жазады.

Бағалау.

Үй тапсырмасы:  §9,1-9,4 формулалар мен мерминдерді қайталау, өткізгіштер тізбектей және параллель жалғаудан күнделікті өмірден мысал келтіру.

Тест сұрақтары

 

Саралау-оқушларға қалай көбірек  қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз?

Қабілеті  жоғары  оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Оқушылардың сабаққа қатысуы, сұрақтарға жауап беру, тапсырманы орындауына қарай ынталандыру, қосымша тапсырмалар беріп, білімдерін арттыру.

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері  сақталдыма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы  өз пікіріңізді білдіру үшін  пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы  сол  жақ  бағанда  берілген  сұрақтарға  жауап беріңіз.

Сабақ өткендег мақсаттарды дұрыс қоя отырып, оқушылармен ой бөлісіп, олардың пікірлерінде тыңдап, оқушыларға түсінкті сабақ өту жолдарын қарастырамын.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен  екі  аспектісі(оқыту туралы да,  оқу туралы  да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға  не ықпал ете  алады(оқыту   туралы да, оқу туралы  да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы  немесе жекелеген  оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы  нені білдім, келесі  сабақтарда неге  көңіл  бөлу  қажет?

 

 

 

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Практикалық жұмыс: Электр тізбектері туралы есептер шығару."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Психолог-консультант

Получите профессию

Няня

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
