Сабақтың
тақырыбы:
|
Компьютерлік желі
және олардың жіктелуі.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Компьютерлік
желілерді топтсатыру.
|
Оқу нәтижелері және жетістік өлшемдері.
|
Барлық оқушылар:
|
Желі түрлерін,
топологияны, ақпараттық құрылғыларды санап шығуды біледі.
|
Оқушылардың
басым бөлігі
|
Компьютерлік
желітүрлерін қолдану мақсатын түсіндіреді және мысалдар келтіреді.
|
Оқушылардың
кейбірі
|
Желі түрлерінің
артықшылығын сипаттайды.
|
Тілдік мақсаты
|
Оқушылар орындайды.
|
Түйін сөз және
сөйлем
|
Жергілікті желі,
кеңауқымды желі, аймақтық желі, корпоративтік желі, желілік адаптер, модем,
кабельді, коаксиалды кабель, оптикалық талшықты кабель, желілік топология,
провайдер.
|
Пән лексикасы
және терминалогия
|
Жергілікті желіні
қосу үшін келесі ақпараттық құрылғылар қажет...
Компьютерлерді
өзара байланыстыру (желілік адаптер) түрлі типтегі кабельдер көмегі арқылы
жүзеге асырылады...
Желілік топология –
бұл...
|
Алдын ала
алынған білім
|
Желі, Интернет
|
Оқу ресурстары
|
Оқулық,
презентация, жіп орамы
|
Қолданылған
стратегия
|
БББ, өрмекші,
ЗИГ-ЗАГ, Фрейер моделі, Жетістік, Австралиялық жаңбыр, топтық жұмыс
|
Сабақтың барысы
|
Сабақ кезеңдері
|
Уақыты
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Қолданылатын
əдістерге
ұсыныс
|
Қолданылатын
ресурстар
|
І. Өзектілігі
|
Жағымды атмосфера орнату
|
3 мин
|
Жаттығу ойыны «Австралиялық жаңбыр».
Мақсаты: оқушыларды психологиялық тұрғыдан қолдау.
Жаттығуларды жүргізу барысы: Оқушылар шеңбер құрып тұрады. Нұсқау:
Австралиялық жаңбырдың не екенін білесіңдер ме? Жоқ? Онда бәріміз тыңдайық.
Қазір шеңбер бойынша менің іс – қимылдарымды бір-біріңе беріп отырасыңдар.
Мұқият болыңдар!
-Австралияда
жел тұрды (алақанды үйкелеу)
-Жаңбыр тамшылай бастады.(саусақты соғу)
-Жаңбыр күшейе түсті (алақанды кеудеге соғу)
-Нөсер қатты төкті (алақанды санға соқты)
-Міне бұршақ жауды (аяқпен соғу)
-Дауыл басыла бастады. (алақанды санға соқты)
-Жаңбыр сейілді (алақанды кеудеге соғу)
-Жаңбыр сіркіреді(саусақты соғу)
-Жел басыла бастады (алақанды үйкелеу)
-Алақай күн шықты( қолды жоғары көтеру).
Талқылауға
арналған сұрақтар:
Жаттығуды
орындау оңай болды ма?
Тапсырманы
орындау барысында шатасқан жоқсыңдар ма?
Жаттығудан
алған әсерің қандай?
|
|
|
Сұхбат
|
3 мин
|
Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. «Өрмекші торы» стратегиясы. Мұғалім
сұрақ қойып, аталған оқушыға жіп орамының бір ұшын өзіне қалдырып лақтырады.
Оқушы сұраққа жауап беріп, жіпті жібермей келесі қатысушыға лақтырады.
Сұрақтар:
|
|
|
Ой қозғау
|
5 мин
|
Мұғалімнің сыныппен сұхбаты:
-Біз не құрдық? (жауабы – өрмекші торы).
-«Өрмекші торы» сөзі қай сөзбен ұқсас? (желі, әлемдік желі,
интернет).
-«Желі» сөзінің ағылшынша аудармасы қандай? (есте сақтау үшін ұқсас
сөз InterNet) .
-Сабақта не туралы айтамыз? («Компьютерлік желі тақырыбына
көшу»).Тақырыпты ағылшын тіліне аударыңдар. Орыс тіліне «Computer Net Work»
сөзін аударыңдар. «Компьютеные сети» (слайд).
Оқушылар түйін сөздер бойынша топтарға бөлінеде: кіріспе, ақпараттық
құрылғы, ғаламдық желі, желілік топология. Топтарда рөлдер бөлінеді.:
провайдер, әкімші, менеджер, тексеруші.
|
|
|
Мақсатты тұжырымдау
|
3 мин
|
|
|
|
ІІ. Ұғыну
|
Сабақтың негізгі бөлімі
|
10 мин
|
|
|
|
Бекіту (өзіндік жұмыс, тест)
|
9 мин
|
|
|
|
ІІІ. Қорытынды
|
Үй тапсырмасы
|
|
|
|
|
Бағалау
|
|
|
|
|
Рефлексия
|
|
|
|
|