Инфоурок Литература Другие методич. материалыProiect didactic la limba și literatura romănă în. clasa 11(alolingvi) ,,Ultima lună de toamnă”. Ion Druță.

Proiect didactic la limba și literatura romănă în. clasa 11(alolingvi) ,,Ultima lună de toamnă”. Ion Druță.

Скачать материал

Proiect   didactic de scurtă durată la limba și  literatura română  Clasa 11    data  12.10.2022

Profesor- Caranfil Zoia, IP LT S. Economov

Subiectul:     Ion Druță.   Ultima lună de toamnă.    Lectura și interpretarea textului.

Tipul lecției:  mixtă

Competențe specifice:

CS1. Comprehensiunea vorbirii orale din variate tipuri de mesaje şi surse, manifestând interes şi atitudine pozitivă în procesul de interacţiune verbală.

CS 2. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, demonstrând motivare, flexibilitate, autonomie în realizarea intenţiilor comunicative.

CS 3. Interpretarea mesajelor scrise/textelor nonliterare şi literare din variate surse, manifestând interes pentru lectură, gândire critică şi motivare  pentru integrarea informaţiilor achiziţionate în propriul sistem de valori.

CS 4. Redactarea diferitor tipuri de mesaje scrise pe variate suporturi, demonstrând  corectitudine, comportament lingvistic autonom şi responsabilitate pentru exprimarea în limba română literară.

CS 5. Valorificarea experienţelor lingvistice şi de lectură în variate domenii de comunicare în limba română, demonstrând apreciere, respect pentru valorile culturii naţionale/universale, deschidere pentru exprimarea identităţii naţionale.

UNITĂȚI DE COMPETENȚE:

1.1. Recunoaşterea ideilor esenţiale în prezentări, descrieri, discursuri, emisiuni, rapoarte.

1.2. Stabilirea în mesajele audiate a unor puncte de vedere, atitudini, sentimente.

1.3. Analiza unei informaţii audiate, din diverse surse, pentru a lua o decizie.

1.4. Ascultarea activă a diferitor tipuri de mesaje receptate din interacţiuni verbale directe, TV, radio, Internet.

2.1. Redarea rezumativă a mesajului unor texte audiate/ lecturate, utilizând diferite repere.

2.2. Descrierea unor întâmplări, fapte, situaţii, evenimente, aplicând normele limbii române literare.

2.3. Caracterizarea unor persoane/ personaje, exprimând atitudinea faţă de modul lor de a se comporta, a acționa, a gândi.

2.4. Susţinerea unui punct de vedere, în cadrul unei conversaţii, argumentând opinia proprie personal.

2.5. Prezentarea unor informaţii relevante de interes personal, utilizând variate surse şi suporturi.

3.1. Lectura autonomă a textelor nonliterare şi literare din variate surse şi de pe diferite suporturi.

3.2. Identificarea de informaţii şi opinii relevante, conform obiectivelor stabilite.

3.3. Selectarea de informaţii din mai multe texte/ surse în scopul îndeplinirii unei sarcini de lucru.

3.4. Aprecierea relevanței și valorii mesajului unui text lecturat.

3.5. Raportarea mesajului unui text citit la propriile experienţe de viaţă şi de lectură

4.1. Respectarea exigenţelor ortografice, gramaticale şi stilistice în elaborarea textelor scrise.

4.2. Argumentarea justificată a unui punct de vedere, a unei idei, alegeri.

4.3. Elaborarea diferitor tipuri de texte conform ariei tematice.

4.4. Redactarea unui eseu structurat, în baza unei opere literare/experiențe personale.

4.5. Manifestarea preocupării pentru calitatea mesajelor redactate.

5.1. Aplicarea achiziţiilor lingvistice şi lectorale în diverse domenii de comunicare.

5.2. Prezentarea documentată a unor valori naţionale/ universale prin intermediul diferitor tipuri de texte.

5.3. Practicarea limbii române în diverse situaţii de comunicare interculturală.

Obiective operaționale. La finele lecţiei elevii vor fi capabili:

O1- să caracterizeze  2 personaje în plan comparativ, aducând argumente;

O2- să relateze succind conținutul nuvelei;

O3-să realizeze o analiză critică a unor secvențe în baza ,,Pălăriilor gânditoare,,;

O4-să realizeze o traducere adaptată în limba găgăuză a unui fragmentul din nuvelă;

O5-să redea conținutul unui mesaj în limba română;

O7-să manifeste respect față de părinții săi și  responsabilitate pentru exprimarea corectă în limba țintă, demonstrând comportament lingvistic autohton.

Strategii didactice: discuție dirijată, lectură expresivă, citate, tehnica „Asociații”, „Harta textului”, tehnica „Favorul lecției”, comentare, expunere de opinie, audiere, evaluare, evaluare reciprocă.

Forme: frontal, în perechi, în echipă, individual.

Resurse și materiale: T. Cristei,  I. Iordăchescu, L. Objelean,  Stahi G. Limba și literatura română. Manual pentru clasa a XII-a instituţiilor cu predare în limba rusă. Editura ARC, anul ediției 2010;

laptop, tabla interactivă, prezentare ppt, expoziție de cărți, fișe de lucru,  ilustrații la temă, resurse on-line(aplicații interactive):

•           https://www.youtube.com/watch?v=sYmxGGlSMss

Mentimetr- https://www.menti.com/al3626gr8c5s 

    Learning.apps-  https://learningapps.org/watch?v=p335h64o522

 

Referințe bibliografice:

1.         Curriculum disciplinar la Limba și literatura română(pentru școlile alolingve) 2019. Ghid de implementare (cl.X-XII).

2.         Educatia online

Secvența lecției

UC

Activitatea    profesorului

Activitatea   elevilor

Resurse  strategice

Evocarea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Realizarea

Sensului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reflexia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Extinderea

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.1

 

 

 

 

 

 

 

2.4

 

5.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„A exista înseamnă a suferi.”

„Menirea vieţii tale e să te cauţi pe tine însuţi.”

 

Moment organizatoric

Tehnica __Asociații La cuvântul Educație în aplicația ,,Mentimentr;;

Profesorul anunță tema  nouă, propune elevilor să numească UC

Explică criteriile de evaluare, împarte fișele de evaluare(în formă de frunze de arțar)

Verifică tema de la domiciliu:

 

·         Cuvânt despre autor;

·         Istoriografia nuvelei «Ultima lună de toamnă»;

·         Structura nuvelei;

·         Personaje;

·         Ce este nuvela;

·         Povestirea în lanț....

 

Continuăm să ne familiarizăm cu finalul nuvelei:

Lexicul-

Repezând – repede – a se repezi

Ceafă-

Alături –

Se reazemă –

Chică –sin. Cade

Își scarpină-

Tâmpla –

Înfruntând – A înfrunta-одол…..

A coborî fruntea în jos- a lăsa capul în jos.

(Alcătuim enunțuri)

 

-Lectura fragm.8, p.167

 

 

 Conversație în baza textului:

 

1.       Câți copii avea bătrânul tată?

2.       Unde trăiau ei?

3.       De ce nu veneau să-și viziteze părinții?

4.       Ce a hotărât tata? De ce?

5.       Numiți itinerarul bătrânului tată (în baza QR);

6.       De ce bătrânul tată nu are nume?

7.       Ce i-a adus bătrânul soției sale?

8.       Cu ce dispoziție el s-a întors acasă? De ce?

9.       Ce teme abordează Ion Druță în nuvela sa?

(Atrage atenția la exprimarea gramaticală a elevilor)

Lucrul diferențiat:

Ce momente sunt descrise în aceste fragmente?- https://www.youtube.com/watch?v=sYmxGGlSMss

       Marinca 08:04 - 10:38  

       Andrei 19:58 - 31:12

       Anton 38:10 - 46:40

       Serafim 53:55 - 59:53

       Naratorul 01:08:55 - 01:11:05

 

Itinerarul bătrânului tată: https://learningapps.org/watch?v=p335h64o522

sau
Scanați și restabiliți evenimentele din nuvelă

-Analiza textului nuvelei:

 

-Interpretarea mesajelor din fragmentele citite în baza «Pălăriilor gânditoare»:(se atrage atenția la formele gramaticale ale verbelor)

-Caracterizați două personaje, în plan comparativ(Diagrama Venn);

 

-Clasificare Personaje – Perechi-https://learningapps.org/watch?v=pq6ro0q0v22    SAU
Scanați și uniți numele/portretele personajelor și calitățile lor

Cuvântul pedagogului:

Tata socoate opera vieţii sale împlinită şi e, firesc, să fie aşa, căci a trăit o viaţă lungă. De copii a îngrijit şi pomi sădi, şi o fîntînă a săpat.

A lucrat mult ţi cu sufletul, ca la bătrîneţe să obâină toate culorile înţelepciunii ţi ale spiritului uman, al poporului său.

A ştiut cum şi pentru ce se răstoarnă brazda, a ştiut să rostească o vorbă frumoasă la închinarea unui pahar cu vin, a jucat copiii pe genunchii osteniţi, şi acum uite nu mai vin.

 

E o probă a valorilor eterne(???). Copii nu au venit la izvorul vieţii lor şi pe bătrân îl frământă, dacă nu cumva şi-au pierdut esenţele cultivate de veacuri de către neam? Din această simplă pornire desprindem frumoasa idee – rostul omului pe pământ.

 

Vă îndemn să vă respectați părinții- cei mai scumpi oameni. Ei, precum și  bătrânul tata, Vă iubesc în continuare, se gândesc la voi si în bucurie și în durere(întoarcere la Motto-ul lecției). Nu vă uitați părinții, telefonați-i des și spuneți-le că-I iubiți și ei se vor bucura.

 

                 Exprimă-ţi opinia:

1.      La care dintre feciori ai vrea să mergi în vizită? De ce?

2.      Ce „lecţie“ ne oferă Ion Druţă prin nuvela citită?

 

La domiciliu, se explică tema de la domiciliu

 

      Niv. I - ex. 4, p. 169

      Niv. II – a)de scris o scrisoare (de susținere) bătrânului tată         sau

      b) Ex.2, p.168- Propune cîte trei sfaturi pentru părinţi și pentru copii în vederea unei bune înțelegeri între ei.

      Niv. III – Ex.1(Obiectul criticii) , p.169 Citește afirmaţiile și comentează-le, aducînd argumente pro sau contra.

Profesorul solicit elevilor să se evalueze, aducând argumente(pe Frunze)

NOTAREA profesorului, argumentarea notelor.

 

Realizează sarcina solicitată

Audiază, își propun variantele

Prezintă tema de la domiciliu

 

Se expun

 

 

 

 

 

 

Prezintă tema de la domiciliu după planul dat

Se evaluează reciproc

 

 

 

 

Elevii explică lexicul cu ajutorul limbii materne, gesturilor.

 

 

Alcătuiesc enunțuri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lecturează fr.8, îl adaptează la limba maternă, găg.

 

 

 

 

Răspund la întrebari

 

Ion Druță în această nuvelă tratează temele:

-dorului de casă,

-rostul(предназначение) omului pe pământ și

-a distanțării față de familie și obiceiurile strămoșești.

 

Realizază sarcina

 

 

 

Scanează codul, Realizază sarcina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Completează schema

Își prezintă produsul

 

 

 

 

 

 

 

 

În fața clasei ies 6 elevi și în baza criteriilor Pălăriilor gânditoare se expun despre nuvela Ultima lună de toamnă

 

 

 

 

 

 

Elevii (slab mot.): clasificarea in LEARNING.APPS -calităților personajelor

 

Realizază sarcina: caracterizează 2 pers.(în plan comp)

 

 

Realizază sarcina

 

 

 

 

 

 

 

Audiază

 

 

 

 

Numesc valorile eterne ca:

Respectul

Dragostea

Responsabiltatea

Grija

Etc.

 

 

udiază, semantizează

 

 

 

 

 

 

 

 

Se expun

 

 

 

 

 

 

 

Audiază

 

 

 

 

 

Notatează

 

Se evaluează

 

Tehnica Cuvinte asociații în aplicația mentimentr

 

 

 

 

 

Evaluare

Evaluare reciprocă

 

 

 

 

 

 

 

 

Lucrul cu vocab.

 

 

 

 

 

 

 

Lucrul cu man.

Lectura

 

 

 

 

Conversație

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fragm. Video

 

 

 

 

 

 

Aplicația

Learning.apps

 

 

 

 

QR-cod

 

 

 

 

 

 

 

Harta textului

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tehnica «Pălăriile gânditoare»:

 

 

 

 

 

 

 

Lucrul cu man.

 

 

Diagrama Venn

 

 

Aplicația

Learning.apps

 

 

QR-cod

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Proiect didactic la limba și literatura romănă în. clasa 11(alolingvi) ,,Ultima lună de toamnă”. Ion Druță."

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 3 месяца

Режиссер-постановщик

Получите профессию

Технолог-калькулятор общественного питания

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
