Инфоурок Другое Другие методич. материалыРазработка коучинга " Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері."

Разработка коучинга " Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері."

Скачать материал

Күн  8

Сабақ: 1-2

Тренер: карибаева Р

Сағат саны: 4

Тақырыбы

1-2 сабақтар: Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері.

Мақсаты

Мұғалімдер балалар өз оқуы туралы білетін  және өзінің  эмоцияларын, ынтасы мен әлеуметтік қарым-қатынасын басқару үшін көбірек  мүмкіндік  алатын, өзін-өзі реттейтін оқушы ретінде  дамуына ықпал ететін шарттары мен факторларды зерделейді.

Оқу нәтижесі

Мұғалімдер өзін-өзі реттейтін оқудың мәні мен маңызы туралы  қорытынды жасайды. Оқушылардың өзін-өзі реттейтін оқуын көрсететін  мінез-құлықты бақылайды және бағалайды.

Түйінді идеялар

Тіпті кішкентай балалардың өздері, тиісті жағдай жасалса, өздерінің оқуы үшін үлкен жауапкершілік алуға қабілетті.

Балалар ерте жастан бастап оқу үдерісін түйсіне бастайды, оқу тапсырмаларын орындағанда өз тәсілдерін қолдана біледі, сондай-ақ өздерін жақсы оқушы ретінде ұсына алады.

Өзін-өзі реттеу мен метатанымдық қабілеттерді дамыту баланың алғыр оқушы болу ықтималдығының негізгі көрсеткіші болып табылатынын көрсетті.

 Мұғалімдер жоғары сапалы педагогикалық тәжірибенің көмегімен осы салаға барынша мол үлес қоса алады.

1-      Сабақ:  

Сабақ барысы:  тренер мен мұғалімдердің іс-әрекеті:

 

Кезеңдері, уақыты

Тренердің іс-әрекеті

Мұғалімдердің іс-әрекеті

 

09.00-09.15

І кезең:

Зейінді шоғырландыру: сергіту

(5 мин),

тақырып ашу

(10 мин)

 

 

 

Сергіту сәті: «Ақ парақ» Сергіту сәтінің мақсаты: таза парақ пен умаждалған парақты салыстыра отырып, шешім қабылдауға, ойлануға бағыттау;

Тақырып ашу: тренинг

Аңыз арқылы зейінді шоғырландырып,тақырып мәнін түсініп тақырып ашу. «Дәрменсіз көбелек» желісі бойынша топтардан өз пікірлерін білдірулеріне нұсқау беріп, «болжау ағашының»сауалдарын аудиторияға ұсынып, әрі аудиторияда  «әріптестер үнінің» орнауына жағдай жасау.

Түрткі сұрақ: Әріптестер аңыздағы көбелек орнына оқушыны, ал сырттай бақылаушы кейіпкер орнына өзіңізді  қойып көріңіздерші? Бұның моральі неде? Оқушыға дұрыс көмек қолын созу үшін «көпіршені» қалай құру керек деп ойлайсыздар?

«Дәрменсіз көбелек»  желісі  бойынша   «Болжау ағашы» сауалдарына: Бұдан әрі не болады? Аңыз немен аяқталады? Аңыз идеясы неде? сұрақтарына топтар өз пікірлерін білдіреді. Әріптестер сол пікірлерін қорытындылай келе тақырыпты  ашады.

Әріптестер «көпіршелер», қалай оқу керектігі жөніндегі өзіндік ой-пікірлерін ортаға салады.

 

09.15-09.20

ІІІ кезең:

Топтасу (5мин)

Топқа бөлу : m&m’s  әдісі

Мақсаты: түс бойынша топтасып ынтымақтастық ортасын құру.

    m&m’s   түстері бойынша  

    тыңдаушылар   топқа

    бөлінеді.

 

09.20- 09.55

ІV кезең:Топтық жұмыс

«Ой шақыру» теориялық білім

(10 +10+15 минут)

 

 

Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер МАН 26-32 беттерден   дереккөздер беріліп, сол материалдар және  ұсынылған «Дәрменсіз көбелек» желісі бойынша  топтарға тапсырмалар беріледі.

1-      топ: «Аудиалдар»

2-      топ: «Визуалдар»

3-      топ: «Кинестетиктер»

Мақсаты:  дереккөздер арқылы топтар тапсырмаларды  орындау арқылы өз-өздерін реттеп, әлеуметтік қарым-қатынас жасай отырып, метатанымдық қабілеттерін дамытады.

Бағалау критерийі беріледі: 

Аудиалдар:

1.      Мәтін құрылымының толықтығы мен қисындылығы.

2.       Мәтінді түсіндіруі

3.      Мәтіннің сауаттылығы

Визуалдар:

1.      Көркемдігі

2.      Материалдың қамтылуы

3.      Түйінді ойды таразылауы

 

Кинестетиктер:

1.      Материал желісінің жүйелігі

2.      Түйінді идеясы

3.      Рольді сомдауы

Түйіні: Қалай оқыту керектігін үйрену арқылы өзін-өзі реттеу дағдылары дамиды, қалыптасады.

«Аудиалдар»-    белгіленген уақыт ішінде оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер және қалай оқу керектігін  үйрену тәсілдерінкбалаларға қалай оқу «Дәрменсіз көбелек» желісі бойынша     мәтін құрастырып жазып шығады. Ортаға шығып, құрған  мәтіндерін оқып  береді.

«Визуалдар» - дереккөздерден алған мәліметтерін  сурет арқылы бейнелеп, ортаға шығып қорғайды.

«Кинестетиктер»- алған дереккөз, оқиға желісі  бойынша алған мәліметтерін  өз бойларынан өткізу арқылы рөлге еніп, тамаша көрініс арқылы  көрсетеді.

 

Бағалау:

Топтар сағат тілімен бір-бірін берілген критерий бойынша  бағалайды.

 

 

 

 

 

 

09.55 -10.25

V кезең: «Ой түйме» практикалық білім (15+15 минут)

3-5 жастағы балалардың өздігінен білім алуын тексеру парағы бойынша ойларыңызды жүйелеп өзін-өзі реттеу  дәлелдері (эмоциялық, танымдық, әлеуметтік, ынталандырушылық) кестесін толтырыңыздар.

Мақсаты: 3-5 жастағы балалардың өздігінен білім алуын тексере отырып, өзін-өзі реттеуге бағыттау

Түйіні: 3-5жастағы  балалардың өздері тиісті жағдай жасалса, өздерінің оқуына үлкен жауапкершілікпен қарайтындықтары, оқу үдерісінде оқудағы өз тәсілдерін қолдана отырып белсене араласып өздерін жақсы оқушы ретінде ұсына алатындығын көре аламыз.

Тыңдаушылар берілген нұсқау бойынша қадамдарды жүзеге асырады.

 

10.25 -10.30

VІ кезең:

«Ой қорыту»

(5  мин)

 

 

 Рефлексия:

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын «Қосу-алу-қызықты» әдісі арқылы алады.

 

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын  жазады және бүгінгі өтілген коучингті бармақпен бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2-Сабақ:

Сабақ барысы:  тренер мен мұғалімдердің іс-әрекеті:

 

 Кезеңдері, уақыты

Тренердің  іс-әрекеті

Мұғалімдердің іс-әрекеті

 

11.00-11.07

І кезең:

Мұғалімдердің зейінін шоғырландыру

(7 мин)

 

 

 

Сергіту: Ширату жаттығулары «Сенің пікірің құнды» тренингін ұйымдастыру

Мақсаты:дене қимылдарын жасай жүріп өз пікірін нақты айту және ол пікірдің құндылығын түсіну.

Коучинг- сессияға қатысушы  әріптестерге нұсқау беру

1.      Қатысушылар орындықтарды айнала әуен ырғағымен билей  қозғалып жүреді..

2.      Әуен тоқтаған кезде  өзінің тұрған тұсындағы орындық үстіндегі тапсырмаға жауап береді.Мысалы:

Метатану,өзін-өзі реттеу, көпіршелер, ЖАДА т.б сұрақтар беріледі.

 

11.07-11.10

ІІ кезең:

Топтасу  (3 мин)

 

 

Топқа бөлу: мезгіл бойынша туылған күндерімен топтастырады.

Мақсаты: туылған айларына сәйкес ауралары бір әріптестер ынтымақтастық ортасын құрады.

 

    Мезгіл бойынша   туылған 

    күндерімен    қатысушы

    әріптестер төрт  топқа

    бөлінеді.

 

11.10-11.50

ІV кезең:

«Бейнежазба талдау»

(40 минут)

 

 

1,2, 3, 4 топтарға бейнежазба көрсетіп   талдау жасату.

Мақсаты: Қадағаланатын мінез-құлық  реакцияларын салыстыру және себеп-салдарлық байланыстарды анықтау.

Алгоритмі:

1.      Талдау мақсаттарын белгілеу

2.      Талдау критерийлерін белгілеу

3.      Бейнеүзіндіні қарау

4.      Топқа қойылатын сұрақ-қадағалау критерийлері бойынша талқылау

5.      Түйіндеу, шешім

6.      3-5 тармақтарды қайталау

7.      Жалпы қорытынды және одан әрі жасалатын әрекеттерге логикалық көпір.

Түйіні: Оқу үдерісі  оқушы мен  оқу материалын жалғастыратын «көпір салуға» негізделген, онда осы  үдерісті

Әріптестер «Осы мезетте және осы жерде» әдісі бойынша мінез-құлық реакцияларын салыстыру және себеп-салдарлық байланысты анықтайды, алгоритммен жұмыс жасайды, кері байланыс береді.

 

 

11.50-12.20

V кезең: «Ой түйме» практикалық білім

Тақырыптық жаттығулар орындау

(15+15 минут)

Тақырыптық жаттығу- тыңдаушылардың жаңа дағдыларды жеке-жеке пысықтауына бағытталған белгілі бір түрде ұйымдастырылған жаттығу.

Мақсаты: Қалай оқу керектігі төжірибе барысында топтың күш- жігерін арттыра отырып дамиды.

Тапсырмалар:

 А)Өз бетінше оқуды дамытуды бақылау парағын толтырып,  өзін-өзі реттеу  дәлелдері кестесін толтырыңыздар.

Ә) Өзін-өзі реттеу дәлелдерінің үлгісімен  салыстырыңыздар.

Алгоритмі:

1.      Нұсқау

2.      Кеңістікті үлгі бойынша ұйымдастыру

3.      Топтық жұмыс

4.      Кері байланыс

5.      Қорытынды.

Түйіні:

Тыңдаушылар берілген нұсқау бойынша қадамдарды жүзеге асырады.

 

12.20-12.30

V кезең:

«Ой қорыту»

(5+5  мин)

 

 

1. Рефлексия:

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын «Үш М және Ә» әдісі арқылы алады.

2.Қорытынды: Құзырлы мұғалімнің міндеті  алдындағы оқушының жан-дүниесін жақсы түсіне білу болып табылады. Оқыту табысты болу үшін мұғалімге үш көмекші: бас, қол, жүрек көмекке келеді. Әрі  үш көмекшінің қолданғанда, яғни кәсіби түсінік беру, оқытудың тәжірибелік дағдылары мен кәсіби-өнегелілік тұтастықты тиімді қолданғанда ғана , яғни құзырлы мұғалімге тән белгілер  орындалып, соның нәтижесінде табысты оқытуға қол жеткізуге болады.  Ел дамуы мен оның экономикалық көрсеткішінің негізгі факторы- адам капиталы. Адам капиталы жеке бір адамның ғана емес,  мемлекеттің азығына айналды. Ол-оқу-білімнің және кемелдік сананың тоғысы.

 

Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын  жазады және бүгінгі өтілген коучингті бармақпен бағалайды.

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка коучинга " Қалай оқу керектігін үйренудің мәні. Мұғалімнің оқушылардың қалай оқу керектігін үйрену қабілеттерін дамыту жөніндегі әрекеттері.""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Специалист по учету энергопотребления

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать
