Сценарий проведения внеклассного мероприятия по
английскому языку в 5 классе «Improve Your English!»
Цели игры:
1. Развивать неподготовленную речь учащихся.
2.
Развивать креативные
способности учащихся.
3.
Воспитывать интерес к
изучению предмета.
4.
Обобщить страноведческие
знания учащихся, полученные на уроках английского языка.
Образовательные задачи:
1. В ходе творческой, самостоятельной, индивидуальной и групповой работы
с дидактическими материалами закрепить знания учащихся по изученным темам
(«Животные», «Числительные», «Магазин», «СК Великобритании и Северной Ирландии»
и др.) и расширить общий кругозор.
Развивающие задачи:
1.
Развивать умение работать
в коллективе и принимать совместное решение;
2.
Развивать положительные личностные
качества (ответственность, доброжелательность, чувство взаимопомощи).
3.
Развивать и тренировать
внимание, память, мышление.
Воспитательные задачи:
1. Воспитывать уважение к культуре своей страны и
стран изучаемого языка.
Ход занятия.
I.
Оргмомент. Приветствие
ведущего.
Quiz-master:
Good afternoon, children and our guests! I’m very glad to see you here. Now we
shall organize a competition called “School Marathon”. Two teams will take
part in a game of the most quick-witted and the cleverest. It’s time to
introduce yourselves.
Q-M:
The name of this team is “Enjoy English”.
And
the name of the second team is “Learn English!”.
(Состав команд, их названия и девиз определяются заранее).
Quiz-master:
Today all of you have a good chance to improve your English during the game,
travelling through different subjects.
II Основной этап.
Quiz-master:
And now we come to our 1st lesson. Guess, what lesson it is. At this
lesson you go to different countries and learn information about lakes, rivers,
cities. Kids, you’ll get some letters from the English alphabet. You must put
the letters in the right order, so as to get the name of the English-speaking
country. You have 1 minute at your task. Each team can get 3 points.
(Карточки с буквами: 1. Е, N, G, L, A, N, D. 2. A, M, E, R, I, C, A).
Quiz-master:
And now we come to the 2nd lesson. At this lesson you translate texts,
learn poems by heart and write English words.
Write these words in the alphabetical
order (3 marks)
hello
football
listen
speak
restaurant
|
video
English
write
sing
look
|
read
sandwich
cinema
classroom
theatre
|
Quiz-master: I need 1 pupil
from each team. You should read the tongue-twister as quickly as you can.
1.
Put your head on your bed.
2.
Run round the playground.
3.
A fat cat sat on a mat.
4.
Flowers here, flowers there,
flowers growing everywhere.
Q-M:
Writing letters to Barbara.
Quiz-master: The 3rd
lesson. This lesson helps you to meet with new friends from stories and
fairy-tales. You should combine these parts so as to get a popular name. Who will
be the first? You can get 1 point for each right answer.
1. Mickey a)
Claus
2.
Mary b) Duck
3.
Robinson c) Pooh
4.
Peter d) Mouse
5.
Donald e) Poppins
6. Winnie-the- Pooh
f) Crusoe
7. Santa g)
Potter
8. Harry h)
in Wonderland
9. Alice i)
White
10. Snow j)
Pan
Quiz-master: Our next lesson
is Russian. Each team will get a list of proverbs. You should match English and
a Russian proverb. You can get 1 point for each proverb.
1.
Better late than never.
2.
Two heads are better than one.
3.
East or West home is best.
4.
An apple a day keeps the doctor
away.
The bell rings.
Quiz-master: It is time to
have break. Here is the box of riddles, read it and give the answer. (И
здесь же песня “With
my foot I tap, tap, tap”.
Quiz-master: At this lesson
we learn grammar rules. It is a Grammar lesson. You will have a snake, cut it
and find irregular verbs.
Quiz-master: At this lesson
you count and solve difficult problems. It is…Mathematics. Count objects on the
display. Use “There is, there are”
Quiz-master: At this lesson
you run, jump and play games with a ball. A Physical training lesson.
( Учитель бросает мяч и называет действие, а учащиеся должны отгадать
о каком уроке идет речь.
- you
use a computer at…
-
you translate words at…
-
you draw and paint at…
-
you count and solve difficult problems at…
-
you study events in the past at…
-
you run and jump at…
-you
sing songs at…
Quiz-master: Now we’ll have a
music lesson. Let’s sing a song.
II.
Заключительный этап. Подведение
итогов игры.
Quiz-master:
The score is … to … in smb’s
favour. The team “…” is the winner.
(Победителям игры
ставятся в журнал отличные оценки).
Приложение
Учетная карточка команд
Название конкурса
|
Эрудиты
|
Оптимисты
|
Максимальное кол-во баллов за конкурс
|
The ABC Game
|
|
|
5
|
A
Magic Five
|
|
|
60
|
Parts
and Holes
|
|
|
7
|
Proverbs
and Sayings
|
|
|
3
|
Hidden
Words
|
|
|
10
|
A
Tongue-twister
|
|
|
5
|
The
Right Choice
|
|
|
10
|
Inventions
and Discoveries
|
|
|
6
|
Итого:
|
|
|
|
|
|
|
|
|