Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
1 слайд
Амангелді жалпы білім беретін орта мектебі
Сабақтың тақырыбы:
Шыңғыс Айтматов
«Найман-ана»
8 «Ә» сыныбы
Өткізген: Мухатина С.С
2 слайд
Мақсаты:
1.Білімділік Ш.Айтматовтың романынан алынған үзіндідегі ана трагедиясын толық ашу, әңгіменің тақырыбымен жазушының идеялық мұратын оқушыға жан-жақты меңгерту.
2. Дамытушылық:Танымдық қызығушылығын, шығармашылық,
ой-талдауға бейімділігін, өзіндік сын, көз-қарасын дамыту оқушының жеке қабілеті мен әлеуметтік белсенділігінің дамуына жол ашу, шығармашылықпен айналыса білетін тұлға қалыптастыру.
3. Тәрбиелік:Адамзаттың ақыл - ойының өзгеге тәуелді болуында – мәңгүрттік нышаны жатқанын ұқтыру. Отанға, адам игілігіне деген құрмет сезімдеріне әсер ету.
3 слайд
Сабақтың құрылымы:
Сабақтың түрі: сот сабақ.
Сабақтың әдісі:Білімді жүйелеу, жинақтау, шығармашылық сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, суреттер
Сабақта қолданылатын модульдер: сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
Пәнаралық байланыс: музыка,тарих
4 слайд
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Жаңа материалды түсіндіру
ІІІ. Топпен жұмыс
ІҮ. Қорытынды
Ү. Үйге тапсырма беру
5 слайд
Әрқашанда таза болсын ар-ожданың, жүрегің,
Өзгелерде саған адал, әділ болар білемін.
Зорлық қылсақ өзгелерге - өзің жәбір көресің,
Қиянаттың құрбаны боп, қорлықпенен өлерсің
Мұхаммед Бабыр
6 слайд
Топтың ережесі:
Ынтымақтаса жұмыс жасау;
Бір-бірінің ойын бөлмеу;
Топта бірін-бірі тыңдау, сыйлау.
Сыпайы сөйлеу.
7 слайд
Күтілетін нәтиже
1
Әрбір оқушы өзінің айтқан ойын дәлелдеп шығуға тырысады;
2
Проблемалық жағдайлардан шығудың жолын біледі және кездескен жағдайда тәсілін қолдана алады;
3
Өзгенің пікірін тыңдап, сұраққа нақты әрі дәлелді жауап бере алады; Өзара бірлесіп жұмыс жасай алады.
8 слайд
Шыңғыс Айтматов кім?
9 слайд
Шыңғыс Айтматов өз естелігінде былай деген екен: «Ғасырдан да ұзақ күн » романын жазарда мәңгүрт тақырыбын ұзақ зерттедім, бала күнімде жөн-жосықты білмейтін біреулерге «Ей, мәңгүртсің бе, өзің?» деп жатқанын құлағымызбен талай естідік. Адамның мәңгүртке қалай айналатынын білмесек те, сүйегіңнен өтер ауыр сөз екенін сезуші едік».
10 слайд
І.Тарихқа көз жүгірту.
ІІ.Басталуы: Саудагерлердің дастархан басындағы әңгімесі.
ІІІ.Дамуы: Найман-Ананың Сарыөзекке аттануы.
IV.Шарықтау шегі: Өз анасын танымаған жас жауынгер.
V.Шешімі: Найман-Ананың өз баласының қолынан мерт болуы.
Композициялық құрылымы:
11 слайд
Найман-Ананың баласын мәңгүртке айналдырған жуан-жуандарға қандай әрекет қолданамыз?
Сот төрағасы сот үрдісін ашық
деп жариялайды.
12 слайд
Прокурор сөз алып, «қылмыстық оқиғаға» қысқаша шолу жасайды,осындағы бейкүнә Жоламанның мәңгүртке айналуына
кінәлі жуан-жуандарды жазаға тарту керек деген ұсыныс айтады.
13 слайд
Ақтаушылар
Даттаушылар
Куәгерлер
14 слайд
15 слайд
Топпен жұмыс
16 слайд
Жауыздыққа,оның асқан түрлі адамды ақыл-естен
айыруға сендердің көзқарастарың қандай?
Тапсырма: Өзіндік ойын,пікірін айту
І топ
17 слайд
найман-ананың
монологы
18 слайд
ІІ топ
Шеберлік
Көрініс көрсету
Қатысушылар:
Ана, мәңгүрт,
жуан-жуандардың өкілі
19 слайд
Осы көріністен нені байқадың?
Жауыздық – адамзатқа тән бе?
Ана-бейітті халық неге сонша қадір тұтады?
Найман-ана ерлігін қалай қабылдадың?
Мәңгүрт ұлын іздеп келе жатқан ана қандай психологиялық күйде болды?
20 слайд
ІІІ топ
«Ана-өмір шырағы»
Тапсырма: эссе,
шығарма жазу
21 слайд
«Найман-Анаға» баға беру
22 слайд
■Жеті ата дегеніміз кімдер?
■Қазақта жеті атасын білу неге міндетті?
■Кім өзінің ру шежіресін біледі?
Танымдылық кезеңі
Жеті ата
23 слайд
Қорытынды:
24 слайд
25 слайд
Білім пердесі
26 слайд
Үйге тапсырма:
Найман ана мен баласының
арасындағы кездесуге сценарий
жазу.
27 слайд
Рефлексия
Рабочие листы
к вашим урокам
Скачать
6 672 342 материала в базе
Настоящий материал опубликован пользователем Мухатина Саягул Сабитбековна. Инфоурок является информационным посредником и предоставляет пользователям возможность размещать на сайте методические материалы. Всю ответственность за опубликованные материалы, содержащиеся в них сведения, а также за соблюдение авторских прав несут пользователи, загрузившие материал на сайт
Если Вы считаете, что материал нарушает авторские права либо по каким-то другим причинам должен быть удален с сайта, Вы можете оставить жалобу на материал.
Удалить материалВаша скидка на курсы
40%Курс профессиональной переподготовки
500/1000 ч.
Курс профессиональной переподготовки
600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Курс профессиональной переподготовки
300/600 ч.
Мини-курс
2 ч.