Тема «Образование в Великобритании и в Казахстане».
9 класс.
Цель:
1. Закрепить
знания учащихся о системах образования в Великобритании и Казахстана и умение
применять их в разговорной речи.
2. Развитие
монологической и диалогической речи учащихся на основе опорных схем, умений
сопоставлять и делать выводы.
3. Воспитать
целеустремленность и настойчивость во владении знаниями по предмету.
Тип урока: урок совершенствования ЗУН (урок
закрепления)
Оборудование: ПК
Ход
урока.
I.
Организационный момент
- Проверка готовности учащихся к уроку.
- вводное слово учителя о необходимости
образования, как составляющей интеллектуального и культурного потенциала.
- Целевая установка на предстоящую
деятельность.
II.
Этап подготовки учащихся к активному
усвоению нового материала.
Речевая зарядка.
Пословицы: Live
and learn.
It’s never laye to learn.
-
Translate this proverb.
-
Do you agree with this quotation?
-
Is it actual nowadays?
-
Is it suitable for modern education?
-
III.
Этап закрепления нового материала.
- Просмотр фрагмента фильма
«Schools in Great Britain»
- Беседа по содержанию фильма.
-
What age do the children go to a primary school?
-
What do English children take at the age of 16?
-
Do the pupils continue their education in the Universities?
-
What do you know about John Maison school?
-
What kind of subjects are in British schools?
-
What foreign languages do the students study in Great
Britain?
-
When does the school finish?
-
What can you say about stay and Independent School?
- Беседа по теме “Образование в Казахстане”.
Elementary
Education.
Pupil 1:
Before going to school, children attend kindergartens until
they are 6 or 7. Compulsory education begins in our country at the age of 7
when the children go to a primary school. So the first stage of education in Kazakhstan is called elementary education.
Pupil 2:
The second stage begins from the 5th form. The
children start studying a lot of new subjects: Literature, History, Biology,
Geography, English, and Kazakh Literature. Nine years of classes are conpulsory
in our Republic.
Secondary
Education.
Pupil 3:
Secondary education in our country is free of charge. Among
secondary schools there are many specialized schools with intensive study of a
certain subjefts: English, Physics and History.
Pupil 4:
Examinations are taken at the age of the 9th form.
Some children may leave school after the 9th form and continue the
education at technical schools or colleges. Some pupils can stay ay school.
School Year.
Pupil 5:
The school year begins on the first of September and ends on
the 25th of May. It lasts nine months. Our pupils have holidays in
autumn, winter and spring. The summer holidays are the longest holidays. Every
lesson lasts 45 minutes.
School leaves.
Pupil 6:
Finishing school, pupils have to pass GNT examinations. This
examinations include 5 subjects: Kazakh, Maths, Russian, Kazakh History. One
subject is free. If we pass exams succesfully, will enter the University.
GNT as a result og
the pupil’s knowledge in our country.
Повторение
грамматического материала по теме «Prepositions».
Prepositions.
Test.
1. Выберите правильный
вариант предлога I shall go to the
cinema ... my friend.
A) to. B) out of. C) with. D) over. E)
of
2. Выберите правильный
вариант Put a spoon ... the cup.
A) into. B) at. C) in. D) to. E) from.
3 Выберите правильно предлог: I like
to take pictures ... my friends.
A) for B) after. C) off. D)at. E)of.
4. Выберите правильную
форму The teacher is .. .the
blackboard.
A) on. B)in. C) from. D)at. E) off.
5.Выберите
правильно предлог:
Alice sang a song... the
concert.
A) by B)on. C)in. D)of E)at.
6. Выберите правильно предлог: Don't
laugh ...my little sister!
A) at. B) on. C) for. D)of. E) over.
7. Выберите
правильный предлог.
The captain ... the steamer made first voyage twenty years
ago.
A) to. B)on. C) at. D) for. E) after.
8. Выберите
правильно предлог: ... Sunday he always
gets up late.
A) in. B)at.
C)of. D)to. E)on.
9. Выберите
правильно предлог:
The singer was ... a
good voice.
A) about. B) on. C) of. D) for. E) in
10. Выберите
правильно предлог:
He is leaving ... Kokshetau tomorrow.
A) for. B) to. C) from. D)in. E)by
11 Выберите
правильно предлог:
She is a girl...eleven.
A) on. B)of. C) from. D)at. E)in.
12.
Выберите правильно предлог:
"Who is Tom Madely?" "I've no idea. I've
never heard... him."
A) of. B) for. C) after. D)to. E) from.
13. Выберите правильный
вариант She usually finishes work...
the end ... June and leaves….
Moscow early ... July.
A) at, of, -, in.
B) of, in, by, on.
C) in, -, for, at.
D) on, in, of, -.
E) for, at, -, after.
14. выберите
правильно предлог: There is no tea...my cup.
A) on. B) under. C) above. D)in. E)
near.
15. Выберите правильную
форму This room is full...
people.
A) to. B) of. C) at. D) if. E) for.
16. Выберите правильную
форму You can rely ... her
being honest
A) with. B)on. C) under. D)up. E) down.
17. Выберите
правильно предлог: ... Sunday he always
gets up late.
A) in. B)at. C)of. D) to.
E) on.
18.Выберите
правильно предлог:
It is very late. Go... bed at once.
A) at. B)to. C)on. D)in. E) above.
19. Выберите
правильный ответ.
Our classes begin ... 9 o'clock.
A) on. B)in. C) at. D) after. E)by.
20.
Выберите правильно предлог:
My father isn't very good... cooking.
A) by. B) over. C)at. D)on. E)in.
21. Выберите
правильно предлог:
/ haven't seen my friend... a long time.
A) since. B) for. C) from. D)at. E)
over.
22. Выберите правильно предлог She
usually stays ... home.
A) on. B) in. C) to. D) at. E) -.
23. Выберите правильный
вариант Take this book ... the table.
A) at. B) on. C) in. D) to. E) from.
24. Выберите нужный вариант My sister
works ... school.
A) of. B) at. C) to. D) under.
E)on.
25. Выберите правильно предлог Go... the
room and sit down.
A) out. B) into. C) from. D) without.
E) over.
3. Презентация проектов “Are we happy ah school?”
The 1st group:
We study at school many interesting and usefull subjects.
Our favourite subjects make us happy at school. They are very important for us.
The 2nd group:
We’d like to say about our teachers. They are hard working,
cheerful, tactful, and comunicative people, our favourite teachers make us
happy at school.
The 3rd group:
The cabinets in our school are light, warm and cosy,
especially the cabinets of Biology, Physics, Chemistry, Math and English. All
these classrooms make us happy at school.
The 4th group:
The pupils of our school wear a uniform. All pupils are
tidy. The girl are beatiful, and the biys are handsome. The discipline is
strict in our school. All this makes us happy at school.
The 5th group:
We must add in our project the word “classmates”. We spend a
lot of time together; we take an active part in all school activities. Our
classmates are clever and reasonable.
The 6th group:
As for us the textbooks are new. They contain a new
interesting material, new figures, new facts and much interesting and important
information. It’s nice to see many colour pictures in our books.
The 7th group:
The school has doors that open wide
And friendly teachers wait inside
Hurry, hurry, let’s go in,
For soon the lessons will begin
Books and pencils I will need,
When I start to write and read
Lots to learn and lots to do
I like to go to school and you?
Teacher:
Children, look, the main word in our project is SCHOOL. Now
make up compound words with this word. If you are the last you will be the
winner. My first word is schoolbag.
(Schoolboy, schoolgirl, schoolroom, schoolage,
schoolchildren, schoolleaver, schoolbus, schoolhealth, schoolnurse,
schoolpractise, schoolservice).
- Проверка усвоения темы урока.
Индивидуальные
задания «Соотнеси предложения и страны».
1) The pupils learn English, Math
, literature, Sciemce (Great Britain and Kazakhstan)
2) The pupuls wear a school
uniform (Great Britain and Kazakhstan)
3) The children go to school
between the age 5 and 16 (Great Britain)
4) Primary school cosists if
reception class, infant school, junior school (Great Britain)
5) The pupils leave school at the
age of 17-18 ane there are several opportunities to continue their studies
elsewhere (Great Britain and Kazakhstan)
6) Some children attend private
schools (Great Britain and Kazakhstan)
7) At 18 students take A-level
exminations (Great Britain)
8) The main aim of education is
to develop pupil’s abilities and prepare them for life in the modern world (Great Britain and Kazakhstan)
9) After Finishig School,
pupils have to pass GNT examinations (Kazakhstan)
IV.
Подведение итога урока.
V.
Домашнее задание.
Самоанализ урока.
Данный урок является шестым уроком из 12 уроков по теме «Образование в
Великобритании и в Казахстане», поэтому наряду с закреплением знаний учащихся
по теме и умений использовать эти знания в разговорной речи. Учитель в развитии
учащихся преследует цель совершенствования умений работы с тестовым
материалом, при этом воспитательный аспект целевой установки определен в
соответствии с содержанием учебного материала и направлен на воспитание у
учащихся настойчивости во владении знаниями по предмету. Тип урока
«урок-закрепление» определен в соответствии с целью урока, в структуре урока
прослеживаются следующие этапы: организационный, этап подготовки учащихся к
активному усвоению нового материала, этап закрепления нового материала, этап
информации о домашнем задании.
На организационном этапе была определена цель и задачи урока. Образование
является составляющей частью интеллектуального и культурного потенциала страны,
что требует от каждого ученика добросовестного отношения к учению. Просмотр
фрагмента фильма позволяет не только совершенствовать знания учащихся о системе
образования в Великобритании, но и развивает речевые умения учащихся. В
процессе обсуждения учащиеся оперировали новыми словосочетаниями и
продемонстрировали достаточный уровень сформированности разговорной речи.
Логическим продолжением данного вида деятельности явилось рассмотрение вопроса
образования в Казахстане. презентации проекта «Счастливы ли мы в школе»
является следующим видом деятельности на этапе закрепления. Структура урока
соответствовала выбранному типу урока, работа по выявлению уровня знаний,
умений и навыков учащихся была ориентирована на выявление знаний фактического
материала. Мыслительная деятельность учащихся активизировалась во время опроса
за счет наводящих вопросов, решение жизненных практических задач.
На уроке были использованы следующие принципы:
-
принцип самоорганизации учащихся в ходе урока
-
принцип развития личности
-
принцип формирования коллективизма
-
принцип ответственности
-
принцип психологического обеспечения
Для достижения положительного результата учителем были использованы
следующие формы обучения:
-
применение дидактических игр
-
мозговой штурм
-
тестирование, фронтальный опрос
-
беседа по опорным схемам
-
самоконтроль
На уроке применялась компьютерная технология. Активность познавательной
деятельности присутствовала на всех этапах урока. Главная цель урока была
достигнута.