Инфоурок Английский язык КонспектыРазработка урока по английскому языку на тему "Hanging out"

Разработка урока по английскому языку на тему "Hanging out"

Скачать материал

ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКА В 7 КЛАССЕ

Дата: 12.09.2018

Тема: Hanging out (Module 1C)

Цель: активизировать изученную ранее тематическую лексику, мотивировать учащихся на дальнейшую работу по теме.

Задачи:

  • создать условия для отработки такого грамматического явления, как PresentSimple, PresentContinuous;

  • создать условия для отработки навыков и умений в чтении, говорении, восприятии речи на слух;

  • содействовать развитию интереса к изучению иностранного языка;

  • содействовать развитию умений осуществлять рефлексивную деятельность.

Оборудование:

  • УМК Английский в фокусе. Spotlight. 7 класс. Ваулина Ю.Е., Эванс В., Дули Д., Подоляко О.Е;

  • презентация PowerPoint;

  • наглядный материал.

Этап

Действия учителя

Действия учащихся

Время

Оргмомент

Goodmorning! Glad to see you! Take your seats!

Today we’re going to talk about your free time and places of interests.

At first we check your home task, after we pass on to the grammar, then we talk about your preferences and compare them with Australian teenagers ones, after we write down your home task.

Здороваются, знакомятся с планом урока (на доске).

3 min

Проверка выполнения домашнего задания

Your task was writing a leaflet giving advice how to protect yourself in different situations. So, now we read them all and compare (one by one).

Thank you! Now we have the leaflet with advice for different situations.

Зачитывают своё домашнее задание (4-5 человек)

5 min

Закрепление ранее изученного грамматического материала

Now we pass on to the grammar. Сначала вспомним правила употребления двух времён Present Simple, Present Continuous.

Now we do the exercise.

I __________English exercises twice a week. (to write)

My friend ________ his homework in the afternoon as a rule. (to do)

My sister __________ her homework now. (to do)

Don’t shout! The baby _________ . (to sleep)

The baby always___________ after dinner. (to sleep)

What_______ you _________ now? (to read)

What books_______ you_______for your literature lessons? (to read)

What _________your mother usually________ for lunch? (to cook)

________ she __________a cake now? (to cook)

Отвечают правила, выполняют упражнение.

10 min

Физминутка

Now it’s time to relax. Take a breath and breathe out. Look at the board. Let’s work up our tongues.

Peter Piper picked a peck of pickled peppers. 
A peck of pickled peppers Peter Piper picked. 
If Peter Piper picked a peck of pickled peppers, 
Where's the peck of pickled peppers Peter Piper picked?

Читают скороговорку, ускоряя темп.

3 min

Введение языкового материала и первичная отработка (инт д)

Please, open your books on page 10. Look at the mind map. Here are some ideas of how we can spend time. Tell me what can you do in the country (in the city) on a rainy(warm, hot) day?


Рассказывают о возможном времяпровождении в сельской местности и городе.

7 min

Работа с текстом

We’ve discussed your own preferences, now we listen about Kelly and Jamie’s favourite places. Be attentive, you should also fill in the blanks.

We check your answers and then answer questions.

  1. What country and city do they talk about?

  2. What spot does Kelly like?

  3. What can we visit there?

  4. Who likes visiting museums or watching films? I think you also like visiting Darling Harbour.

  5. Which places does Jamie mention?

  6. Which of them does he like the best?

  7. What do they do there all day?

So we’ve discussed your way of having free time and Australian teenagers’ spots. Your home task is to describe your own place of interest. Your plan is:

  1. My coolest spot/ favourite place is…

  2. I can….

  3. I like it because…./ I’m fond of it because…

  4. I feel…(joy, happiness, relax, pleasure, )

Слушают текст (2 раза), заполняют пропуски, отвечают на вопросы, сравнивая со своими интересами.

Записывают план для домашнего задания.

15 min

Рефлексия, итог урока

Look at the plan of the lesson. Have we discussed all the points? Have you got any questions?

Thank you for the lesson! The lesson is over, you may be free!

Анализируют материал, пройденный на уроке.

3 min


  • I __________English exercises twice a week. (to write)

  • My friend ________ his homework in the afternoon as a rule. (to do)

  • My sister __________ her homework now. (to do)

  • Don’t shout! The baby _________ . (to sleep)

  • The baby always___________ after dinner. (to sleep)

  • What_______ you _________ now? (to read)

  • What books_______ you_______for your literature lessons? (to read)

  • What _________your mother usually________ for lunch? (to cook)

  • ________ she __________a cake now? (to cook)

  • I __________English exercises twice a week. (to write)

  • My friend ________ his homework in the afternoon as a rule. (to do)

  • My sister __________ her homework now. (to do)

  • Don’t shout! The baby _________ . (to sleep)

  • The baby always___________ after dinner. (to sleep)

  • What_______ you _________ now? (to read)

  • What books_______ you_______for your literature lessons? (to read)

  • What _________your mother usually________ for lunch? (to cook)

  • ________ she __________a cake now? (to cook)

  • I __________English exercises twice a week. (to write)

  • My friend ________ his homework in the afternoon as a rule. (to do)

  • My sister __________ her homework now. (to do)

  • Don’t shout! The baby _________ . (to sleep)

  • The baby always___________ after dinner. (to sleep)

  • What_______ you _________ now? (to read)

  • What books_______ you_______for your literature lessons? (to read)

  • What _________your mother usually________ for lunch? (to cook)

  • ________ she __________a cake now? (to cook)

  • I __________English exercises twice a week. (to write)

  • My friend ________ his homework in the afternoon as a rule. (to do)

  • My sister __________ her homework now. (to do)

  • Don’t shout! The baby _________ . (to sleep)

  • The baby always___________ after dinner. (to sleep)

  • What_______ you _________ now? (to read)

  • What books_______ you_______for your literature lessons? (to read)

  • What _________your mother usually________ for lunch? (to cook)

  • ________ she __________a cake now? (to cook)





1.My coolest spot/ favourite place is…



2. I can….

3. I like it because…./ I’m fond of it because…

4. I feel…(joy, happiness, relax, pleasure, )

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по английскому языку на тему "Hanging out""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Карьерный консультант

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
