Инфоурок Английский язык КонспектыРазработка урока по английскому языку по теме "World animals"

Разработка урока по английскому языку по теме "World animals"

Скачать материал

Урок в 5-м классе по теме «World animals»

(учебник «Spotlight» 5 класс, авторы Ю.Е. Ваулина, Д. Дули, О.Е. Подоляка, В. Эванс)

Цель урока: Обобщение и систематизация знаний по теме «World animals».

                    Совершенствование навыков устной речи по теме «World animals».

 

 

Задачи урока:

Образовательные:

·        активизировать изученную лексику по теме «World animals»;

·        развивать навыки аудирования;

·        развивать навыки говорения по теме;

·        тренировать учащихся в употреблении знакомых лексических и грамматических структур;

·        закрепить навыки употребления лексики о животных в диалогической речи;

·        расширять кругозор учащихся.

Развивающие:

·        развивать память, мышление и воображение учащихся;

·        развивать умение обобщать, логически излагать свои мысли;

·        развивать познавательные и интеллектуальные способности учащихся.

Воспитательные:

·        воспитывать чувство любви и уважения к животным;

·        воспитание умения группового взаимодействия и уважения к партнерам по команде;

·        создание положительной мотивации к изучению иностранного языка;

·        формирование познавательной активности.

Оборудование: мультимедийная установка, раздаточный материал, презентация, школьная доска.

 

 

Ход урока.

       I.            Организационный момент.

Teacher: Good morning, children! I’m glad to see you. Take your places. Let’s begin our lesson. Who is on duty today? What date is it today? Who is absent today? Is everybody here?

The topic of our lesson is «World animals». As you know the world is full of animals, some are big and tall, some are strong and dangerous and some are cute and small. All creatures are amazing. Animals are wonderful. They’re beautiful to see.

     Today we shall repeat the words, make up the dialogues and listen to the texts about different kinds of animals, do some exercises and play. Please, be active, polite and attentive. I wish you good luck.  

     II.            Фонетическая зарядка.

Teacher: But before we start, let’s recite the poems.

     A cat                                                                                My dog  

I love my cat.                                                               My dog has four legs,

It’s warm and fat.                                                       I have only two;                                                    

My cat is grey.                                                             My dog likes to run,                                                       

It likes to play.                                                             I like to run too.

(Дети читают стихотворения за учителем, а потом их читают отдельные ученики).

Teacher: Good pupils, lovely work, thanks.

 

  III.            Речевая зарядка.

Teacher: As far as I know, some pupils of your class have the pets. I want you to answer the questions about your favourite pets.

1)     Do you have a pet?

2)     What is it?

3)     What is its name?

4)     What does your pet look like?

5)     What does your pet like to eat and to drink?

6)     Can it run and jump?

7)     Do you play with your pet?

8)     Do you love you pet?

VI.              Активизация лексики по теме «Животные».

Teacher: Well done, thank you, pupils. I see that all of you have and love the pets. What animals do you know? Do you know domestic animals? Do you know wild animals? Look at the pictures and name domestic and wild animals according to the diagram.

                                                           Animals

                    

                                        wild animals                                  domestic animals

  IV.            Game «A wild animal or a domestic animal».

Teacher: Good for you, pupils. Let’s play. The game is called “wild or domestic”. I throw a ball, you catch it and say “wild or domestic”.

Правила этой игры похожи на правила игры «Съедобное и несъедобное». Учитель бросает мяч ученику и называет животное, а ученик, бросая мяч обратно, называет слово «дикий или домашний».

    V.            Контроль домашнего задания.

Teacher: Very good! And now it’s time to check up your home task. Your task is to write a paragraph about a wild animal or about your pet.

(Отдельные ученики зачитывают свои портфолио.)

  VI.            Физкультминутка. I see you are tired. Let’s have a rest and do exercises.

 

VII.            Диалогическая речь.

Teacher: We’ll continue our lesson. Now your task is to prepare short dialogues. Be ready to act out your dialogues. I’ll give you 3 minutes. Who is ready to act the dialogues out?

Учащимся дается время на подготовку. Учитель помогает ребятам в составлении диалога.

Dialogue 1 (Group 1). Be ready to read the dialogue aloud and to translate it. (work in pairs).

A: Have you got a pet? What is it?

B: Yes, I have. It’s a tortoise.

A: What is its name?

B: Its name is Alice.

A: What does it look like?

B: She has got a shiny shell and a long neck. My tortoise has got sharp claws, too.

A: What’s its favourite food?

B: Alice likes to eat fruit and vegetables. I like my pet. Alice is cute.

 

Dialogue 2 (Group 2). Be ready to make your own dialogue and to act out it.  Use your own words instead of underlined ones.

A: Hi, John. What’s the matter?

B: It’s Tom, my parrot.

A: What’s wrong with him?

B: I think my parrot has got a broken wing.

A: Really? How?

B: I don’t know.

A: Let’s have a look at him.

B: OK.

 

Dialogue 3 (Group 3). The lines of your dialogue are mixed. Put the sentences into the order. Be ready to act out your dialogue.

A: Goodbye. See you!

A: I’m sorry but I can’t. I’m busy now.

B: To the Zoo. Will you go with me?

B: It’s a pity. Goodbye, then.

A: Where are you going, I’d like to know?

 

Dialogue 4 (Group 4). Try to make up your own dialogue with the words in your card. Be ready to act out it.

 

A: Do you like the Zoo, Ann?

B: _____________________

A: What animals do you like?

B: _____________________

A: Why do you like them?

B: _____________________

A: Do you want to go to the Zoo?

B: ______________________

 

VIII.            Аудирование.

Teacher: You have prepared very good dialogues. Now, what have we got here? Oh, this is a letter from England. It’s a letter from our friends Lulu and Larry. Let’s listen to their riddles and guess what animals they describe. Fill in the table.

 But now, we are going to listen to the riddles and guess what animals they describe. Fill in the table. Do you understand what you have to do?

1

2

3

4

5

6

 

 

 

 

 

 

 

 

Riddle number 1.

It is grey and big. It has got a very long nose – a trunk and two long white teeth – tusks. It lives in the jungle, but you can also find it at the zoo or in the circus. It doesn't eat meat. It likes to eat leaves, vegetables, grass and fruit.

What is it? (an elephant)

Riddle number 2.

It cannot walk! It cannot fly! Why? Because it does not have legs; it does not have wings. It can only crawl. Poor, poor creature! It is sometimes very dangerous. What is it? (a snake)

Riddle number 3.

It is brown, black or grey. It lives on the trees. It moves, jumps, runs very quickly. It can climb and hang by its long tail. It likes to eat plants and bananas. It is funny.

What is it? (a monkey)

 

Riddle number 4.

This animal lives in India. It has got a beautiful yellow skin with black stripes on it. It is a very dangerous wild animal. It likes to eat meat. It hunts big animals like deer. It is a really beautiful animal. What is it? (a tiger)

 

Riddle number 5.

This animal has got long legs and a long neck. It is brown. It can run fast. It can go without food and water for a long time. It lives mostly in hot countries.

What is it? (a camel)

 

 Riddle number 6.

It lives in the forest. It likes meat. It hunts and eats small animals like rabbits, mice, hens. It is red. It has got a fine bushy tail. It is very, very cunning. What is it? (a fox)

 

  IX.            Домашнее задание.

Teacher: Please, write down your homework! Read the text which is called “Kamchatka’s Gentle Giants” p.7

The 1st group: Your task is to read and translate the text.

The 2st group: Your task is to prepare a short retelling of the text. (6-7sentences)

 

     X.            Итоги урока.

Teacher: Well girls and boys. It’s very good that you know so much about animals. But you must remember that animals and birds are our friends. Never hurt them, help them, take care of animals and nature! What did you do during the lesson?

Thank you for your lovely work at the lesson. You are very active, attentive and bright. I am so pleased with your work. Your marks for the lesson are the following. (Оценить работу учащихся на уроке). Our lesson is over. See you tomorrow.

 

 

Teacher: I think we have finished a bit early. We have a few minutes over. Will you look at the blackboard? You can see some numbers there. You must read the sentences using the code.

Примерная запись на доске:

2 #*63    09240#5.   

Код для расшифровки предложения:

Code: i – 2, s – 5, n – 9, e – 3, m – 4, v – 6, o - *, l - #, a – 0

Ключ: I love animals.

Teacher: Will you look at the blackboard, please? You will have to put the letters in the words on the topic “Animals” in a logical order.

afifrge    (giraffe)

ckeapoc     (peacock)

dugbie        (budgie)

aeniug gip  (guinea pig)

shifdolg   (goldfish)

 

 

 

    

 

 

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока по английскому языку по теме "World animals""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Бизнер-тренер

Получите профессию

Интернет-маркетолог

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
