Сыныбы:
7 «А» Күні: 15.12.2015 жыл
Сабақтың
тақырыбы: §56 Аустралия Одағы.
Сабақтың
мақсаты:
А)
білімділік – Оқушыларға Аустралия Одағының физикалық-географиялық
орны, табиғаты, халқы, шаруашылығы туралы білім беру.
Ә)
дамытушылық – географиялық білім берудің әртүрлі
көздерімен жұмыс жасау, талдау жасау, қорытындылау, себеп-салдарлы
байланыстарды айқындау біліктіліктерін дамыту.
Б)
тәрбиелік – Дүниежүзі елдерінің географиялық
жағдайын, табиғат қорларын, халқын оқыта отырып, өз елінің тарихы мен
мәдениетін құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың
түрі: аралас сабақ.
Сабақтың
әдісі: сұрақ-жауап, иллюстративті-түсіндірмелі,
талдау.
Сабақтың
көрнекілігі: тақырыптық карталар, кеспе-парақтары, кесте,
карта қиындылары, бейнематериалдар, қосымша мәліметтер.
Сабақтың
барысы:
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
А)
Сәлемдесу;
Ә)
Кезекші мәліметі бойынша оқушыларды түгелдеу;
Б)
Сынып ахуалын ретке келтіру.
В)
Оқушыларды 3 топқа бөлу, топ басшысы мен ұранымен танысу.
ІІ.
Үй тапсырмасын сұрау:
Ø §
55 Табиғат зоналары.
Ø Кескін
картамен жұмыс.
Ø Шығармашылық
тапсырма: Аустралияда ғана кездесетін жануарлар мен өсімдіктер туралы мағлұмат
жинап келу.
ІІІ.
Білімдерін жан-жақты тексеру:
·
Үлестірмелі кеспе-парақтарымен жұмыс.
Сұрақтар:
·
Аустралия материгіне қандай табиғат
зоналары тән?
·
Аустралия шөлдерінің Африка шөлдерінен
қандай басты айырмашылықтары бар?
·
Скрэб дегеніміз не?
·
Ол қандай табиғат зонасына тән болады?
·
Материк табиғатына кері әсерін тигізетін
қандай жағдайларды білесіңдер?
ІV.
Жаңа сабаққа даярлық:
Дүниежүзінің
саяси картасынан Аустралия Одағының географиялық орнын анықтау.
V.
Жаңа сабақ:
§56 Аустралия Одағы.
Үш
топ мәтінді 3-ке бөліп, оқып, түсінгендерін плакатқа түсіреді де қорғайды.
І
топ: Аустралия Одағының географиялық орны, жер бедері, пайдалы қазбалары.
ІІ
топ: Аустралия халқы, климаты, ішкі сулары.
ІІІ
топ: Аустралияның өсімдіктері мен жануарлары.
VІ.
Сабақты бекіту:
Ø Картамен
жұмыс:
Үш
топ берілген карта қиындыларын біріктіріп, сол картамен жұмыс жасайды.
І
топ: Аустралияның шекарасын сызып, жағалауындағы теңіздер мен мұхиттарды жазып,
шеткі нүктелері мен астанасынын түсіру.
ІІ
топ: Аустралияның ең биік және ең төмен нүктелерін және пайдалы қазбаларын
түсіру.
ІІІ
топ: Аустралияның ең төмен және ең жоғары изотермаларын түсіру.
VІІ.
Сабақты қорытындылау:
Ø «Иә»-«Жоқ»
кестесімен жұмыс.
Аустралия материгін бір ғана ел алып жатыр.
|
|
Қазіргі кезде Аустралия Одағы халқының
саны 32 млн-нан асады.
|
|
Материктің байырғы халқы халықтың 1%-ын ғана
құрайды.
|
|
Аустралия Одағы - экономикасы жағынан
артта қалған ел.
|
|
Аустралия меринос қойының саны жөнінен дүние жүзінде
бірінші орын алады.
|
|
Аустралияның елтаңбасында кенгуру және
киви бейнеленген.
|
|
VІ.
Бағалау, үйге тапсырма:
ü Оқушыларды
тиісті бағалау;
ü Үйге
тапсырма:
«Егер
мен туристік фирма қызметкері болсам...» Аустралияның туристік нысандарына
жарнама даярлау.