Тема:
«посещение музея»
6
КЛАСС
В ходе урока формируются все виды
УУД: личностные, регулятивные, познавательные, коммуникативные. Ключевую роль в
их формировании играет создание учебного материала, используемого на уроке.
Формируемые УУД:
Личностные:
– формирование познавательных
мотивов обучающегося ; положительного отношения к учению; желание осваивать
новые виды деятельности
- интерес и уважение к другой
культуре, проявление толерантности (социокультурный компонент)
Регулятивные:
- формирование умения
целеполагания, самооценки, умение планировать свою деятельность
Коммуникативные:
- формирование умения слушать и
вступать в диалог, желание общаться
Познавательные:
- увеличение словарного запаса
учащегося, формирование умения самостоятельного поиска и извлечения необходимой
информации.
В ходе урока формируются:
-коммуникативная компетенция в
межкультурной коммуникации;
- умение осознанно использовать
речевые средства в соответствии с задачей коммуникации для выражения своих
чувств, мыслей.
Тип урока: комбинированный
Цель - совершенствование коммуникативных
умений в говорении, аудировании, чтении и письме на английском языке с учетом
речевых возможностей, потребностей и интересов школьников среднего звена; повторение
с учащимися лексического материала по теме "Sleepovers".
Задачи урока:
1. Развить речевые навыков учащихся по
теме "посещение музея".
2. Познакомить учащихся с новыми словами и
тренировать в их употреблении.
3. Практиковать навыки письменной речи.
4. Cовершенствовать навыки чтения.
5. Воспитывать уважительное отношение к
иноязычной культуре.
Оборудование:
на экране изображения с видом Тауэра, Музея естественной истории, Музея театра
в Лондоне, магнитофон и аудиокассета, учебник, тетрадь.
Лексический материал:
snack, important notes, happy ending, have a tour, to agree, sleeping bag, to
organize the excursion, sleepover
Ход урока
1. ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ этап.
Задача этапа: заинтересовать и настроить детей на продуктивную работу.
T: Good afternoon, children, sit down, please. I'm
very glad to see you again. Who is on duty today?
P: I am. All are present. And we are ready for the
lesson.
T: Fine, let's begin! Today we'll repeat the topic
"A sleepover at the museum". By the way, do you like going to the
museum?
P1: No, I don’t like. Because, you can’t touch things.
T: But the English children like. Now we'll learn more
information about the museums in Britain and why the English children like
them.
2. Проверка домашнего задания и
знаний, приобретенных при изучении темы.
Задача этапа:
проверить
уровень
знаний
учащихся.
T: And now open your books and look through your homework.
Any problems? OK. Imagine that one of you is Robin. You know a lot about the
British museums. But we want to learn more information about them. So, Sasha
you are Robin. We'll ask you questions and you 'll answer them.
P3: What is a sleepover?
P4: A sleepover is a night excursion.
P5: Who organises sleepovers?
P6: Museums organise sleepovers.
P1: When do museums organize sleepovers?
P2: Museums organise sleepovers at Halloween time.
P7: When do children come to the sleepovers?
P8: Children come to the museum in the evening .
P9: What do children do in the evening?
P11: They make costumes and masks and play games.
P12: Who comes at night?
P1: Witches, ghosts and monsters come at night.
P2: What do monsters and witches do?
P3: They tell children scary stories and play with
them.
T: Thank you. Now we know so much about the British museums.
I'm so sorry that our Russians museums have no sleepovers! Maybe people who
work there don't know about it. Let's tell them about it. What can we tell
about the sleepovers at the British museums?
P5: A sleepover is a night excursion. Museums do it
for children at Halloween time. Children come in the evening, make costumes and
masks and play games. Witches, ghosts and monsters come at night and play with
children. It’s very fun and interesting.
3. Ознакомление с новой лексикой.
Задача этапа: познакомить учащихся с
новыми словами и тренировать в их употреблении.
T: Now we'll learn more information about the museums
in Britain and we need to learn some new words to understand it. Listen and
read these words, please. Do Ex. 1 on page 34.
T: And these words are easy to understand, aren't
they? Let's read them and guess the meaning of the underlined words (учащиеся
читают
и
переводят
предложения
из
рубрики
"Friends"). Для закрепления изученной лексики
составляют свои предложения с изученными словами.
4. Закрепление и обобщение полученных
знаний. Задача этапа: закрепить с учащимися
полученные знания.
T: There are a lot of other museums in London: the
Natural History Museum, the Tower, and Theatre Museum. (Показать
на экране компьютера их картинки учащимся). Let's read about them (Ex. 3 on
Page 34). Who wants to visit the Natural History Museum? (Ученик
читает
вслух
информацию
об
этом
музее).
T: I think that it is the best museum for pupils, who
are interested in Biology. And whose favorite subject is History?
P1: My favourite subject is History.
T: Then read about the Tower of London. And who likes
Literature?
P2: I like Literature.
T: Ok, read about Theatre Museum, please.
T: Very good. Imagine that you are a tour guide and
you must tell some information about your favourite museum to your tourists.
Take your exercise- books and write it down. Use the words in Ex. 8 on page 36
and Ex. 3 as a model. Be ready to tell about your favourite museum.
Ученик рассказывает
о
своем
любимом
музее.
P: I like History, that’s why I go to the Tower Of
London. I learn about the history of English kings and queens. I play the royal
dogs, fly with ravens, have breakfast with Beefeaters and sleep in the royal
prison.
T Good done! Thank you very much.
5. Пояснения по выполнению домашнего
задания. Задача этапа: рассказать детям о выполнении home task.
Please,
put down your homework: Do ex. A,B on page 36 in your textbooks. Be ready to
tell about sleepovers and magic animals in the class.
T: Thank you. You worked hard at the lesson. Your
marks are: Р1 -, Р2-,
Р3…
The lesson is over. Good-bye.