Инфоурок Другое КонспектыРазработка урока родного языка на агульском языке на тему " Имя существительное"

Разработка урока родного языка на агульском языке на тему " Имя существительное"

Скачать материал

 

МКОУ «Дружбинская  СОШ» Каякентский район РД

 

 

 

http://hm-product.ru/wp-content/uploads/2013/06/book.jpg

 

 

 

 

 

Конспект открытого урока по родному языку

в 10 классе

«Имя существительное. Обобщение»

 

Подготовила: учитель агульского языка

 и литературы Аюбова Э.О.

 

 

 

 

 

 

Учебный предмет – родной язык

Учитель: Аюбова Эльмира Омаровна

Тема: Существительное

Дарсун метлеб:

- тикрар акьас существительное;

- цlуьппе акьас ягIаттар существительныбурихъас ;

- шиниккварин йиркIв гъагьдивас, Iешкъ дивас учин агъул чlалахъди;

- мехIкемди хурагъилди агвар акьас.

Задачи:

-  грамотно употреблять существительные в письменной и устной речи;

-  развивать интерес, мышление, память, самостоятельность;

- проявить интерес к русскому языку.

Тип урока: урок обобщения и систематизации знаний.

Педагогическая задача – создать условия для усвоения темы.

Оборудование: справочный материал, компьютер, экран, проектор, заранее заготовленные тесты.

План урока.

1.     Организационный момент.

2.     Постановка целей и задач.

3.     Основная часть (выступления учеников, выполнение заданий).

4.     Подведение итогов урока (обобщение, выставление оценок

 

Слайд 1

 

Дарсун къайда

 

 

I.                  Дарсун  кlил:

 

а. Джалла хlезур акьас.

     Мегlелим : Ахшам хайир, Iезиз хIуьрматлу дусттар. ЯгIа хьин завал хьуная мисал хье агъул чlалан открытый дарс бадала.

     Джалла хlезур ухь дарсунахъди.  Башламиш акьас кканди ая зас ме дарс миштти.

 

Слайд 2

1.     Дахъ чве дафттарар, ликlен ягlайин число

 

Слайд 3

б. Гафарин кар.

Тарджума, башламиш, тикрар, нукьта, кьулар, месела, кьадар, джалга,

чешна , мегIна, тIабиIэт, набататар, метлеб.

 

 

 

II.               Цlае дарс:

2.     ЯгIайин дарс зас ачатас кканде морфологияйис. Амма найи чlалан пайис ичин, ахтармиш акье чун чиппи.

Слайд 4

Магьа чвас агъул чlалан алфавит, аттив ме хIисабарилди гафар.

 

Слайд 5

43,1,21 – чlал

3,1,30,1,23 – ватан

2,1,2 – баб

36,1,21,19 – халкь

36, 14,13,1,23 – хизан

8,1,28,29 – дарс

 

А.Фи гафар э мебур? – Существительныбур.

Б. Фиштти чун ахтармиш акьуф? – Суалар.

В. Фишттин суаларис джувабар ирцlанде агъул чlалан сушествительныбури?

 

Слайд 6

Дарсун метлеб агъас

 

Слайд 7

Шейар агвар аркьа чIалан пайис существительныбур агъафе.

Существительныбур Фуш? Фи? суаларис джувабар ирцIанде.

 Существительныбурик, ме суаларис джувабар ирцIанттарик, кея мишттин ишанар:

 

Слайд 8

Инсанар: духттур, пагьливан, Камалуттин, Рамазанов, язна, руш ва с.дж.;

Нахширар: даги, ккел, миляхъв, джимджах, деве, аслан, урч ва с.дж.;

Набататар: гьеч, медж,  кьутI, куржам, калам, джихер ва с.дж.;

Шейэр: курси ,кьуш, хIуьяг, тиян, китаб, хавакк, дурахил ва с.дж.;

Хасиятин ишанар: ламус, кьискьис,зурбавел, игитвел, IешрикI ва с.дж.;

ТIабиIэтин гьавабур: мекI, ибхь, угъал, аяз, тIурфан, ягъ, Iуьш ва с.дж.;

Джакьвар: пеI, лиI, булбул, урдаг, къаз ва с.дж.;

  

Слайд 9

Аттив существительныбур.

     

 

Слайд 10

 

Чиппин мегIнайис я чIалаъ аркьае рольдис хъуттурфуна существительныбур  Iу джуьрайис  джуьре вея.

Джинс существительныбур агъаттарна, хас существительныбур агъаттар.

Джинс существительныбур вари са джинсунин шейэрис йинае ттур э.

 

месела: шагьур, китаб, куьча, руш, кIиркI, инсан, хIейван.

Хъа  хас существительныбур – ме сасрабурилас джуьре акьас са учис йинае ттур.

 Хас существительныбур хIа хIерфунилас лиркIен гафар э.

 

Инсанарин ттурар фамилиябур: МехIемадов Рамазан Кьулбанович;

Нахширарин ттурар:  Джульбарс , Ирай, Къарабаш;

Шагьурарин, хIурарин ттурар: МехIечкъала, Бедюхъ;

ХIуьларин, нецIварин ттурар: Каспий хIуьл,Чирагъ-чай;

Деребурин, суварин ттурар: Магъу-дере, Джуфа-су.

 

Существительныбур классарис,  кьадарарис хъа падежарис дегиш вея.

 

инсанарин класс - Фуш? Фушар? суалар алихьафе,

инсанарилас гъайри класс -Фи? Фиппур? суалар алихьафе.

 

 

 

Слайд 11

 

 Iу джалгайис джуьре акье гафар.

Класс инсанар                                      класс инсанарилас гъайри

 

Баб                                                              чlал

Халкь                                                          ватан

Хизан                                                          дарс

 

Слайд 12

 

Слайд 13

 

Са кьадаринттарна Фуш? Фи? суаларис джувабар ирцIанттар

Ппара кьадаринттар Фушар? Фиппур? суаларис джувабар ирцIанттар.

Арайил вея ппара кьадаринттар –ар, -бур ахирар хъучихьуна.

Са кьадарин существительное эгера ачухъ дава сесунилди ккиркIвай аячин, гебурихъ ппара кьадаринттариъ –ар, -яр хъучихьая.

месела: гъил – гъилар, дарс – дарсар, тай – таяр ва с.дж.

 

Са кьадарин существительное эгера ачухъ сесунилди ккиркIвай аячин, гебурихъ ппара кьадаринттариъ –бур хъучихьая.

месела: чакма – чакмабур, даги – дагибур, уста -усттабур ва с.дж.

Са-са гафар ая ппара кьадаринттарис арайил верегуна, асул дегиш вереттар.

месела: руш – шибер, хал – хулар, чу – ччуччар ва с.дж..

 

ХIа пай существительныбурин ая Iу кьадар, ая гафар гьемишан са кьадаринттар, месела: дуьнья, тIабиIэт, махлукьат ва с.дж.

 

Слайд 14

Гьеме гафар ппара кьадаринттар акье.

 

са кьадаринттар                                         ппара кьадаринттар

 

чlал                                                                     чlалар

ватан                                                                   ватанар

 баб                                                                     бабар

халкь                                                                   халкьар

хизан                                                                   хизанар

дарс                                                                     дарсар

 

Агъул чIалаъ ая 28(къанна муя) падеж. Гебурикес 4(якьуд) кIилин падежар э, аме 24(къанна якьуд) мукьуйин падежар агъафе.

 

Слайд 15

КIилин падежар

 

1.Именительный (фуш? фи? фушар? фиппур?)

2.Эргативный(гьина? фитти? гьинари? фиппури?)

3.Родительный (гьинан? фиттин? гьинарин? фиппурин?)

4.Дательный (гьинас? фиттис? гьинарис? фиппурис?)

Слайд 16

 

Мукьуйинттар:

Локативныбур (1.-хъ; 2.-л; 3.-к; 4.-кк; 5.-гI; 6.-в(ф); 7.-гь; 8.-ъ)

Исходныбур (1.-хъас; 2.-лас; 3.-кес; 4.-ккес; 5.-гIас;

6.-вас(-фас);7.-гьас; 8.-ас)

Направительныбур (1.-хъди; 2.-лди; 3.-кди; 4.-ккди; 5.-гIди;

6.-вди(-фди); 7.-гьди; 8.-ди)

 

Слайд 17

Эргатив падежин чешна гъушая мукьуйин падежариъ дегиш акьас

И.п. урч

Э.п. урчуна

Р.п. урчунан

Д.п. урчунас

Слайд 18

 

   Лок.п.                                     Исх.п.                              Напр.п.

1. урчунахъ                      1. урчунахъ ас                 1. урчунахъ ди

2. урчунал                        2. урчунал ас                   2. урчунал ди

3. урчунак                        3. урчунак ес                   3. урчунак ди

4. урчунакк                      4. урчунакк ес                4. урчунакк ди

5. урчунаI                         5. урчунагI ас                 5. урчунагI ди

6. урчунав(-ф)                6. урчунавас(-фас)      6. урчунавди(-фди)

7. урчунагь                      7. урчунагь ас                7. урчунагь ди

8. урчунаъ                        8. урчунаас                     8. урчунади

 

Слайд 19

Аттив гафарин падежар.

Слайд 20

 

Магьа чвас текст аттликIен существительныбур, падежара агвар акье.

БицIигуна зун ттаккрайиас са иджи атафи. Зун таккрай­иас гьел фатучин, гьемишан киркьвайи ишандис. Гьемишан гьелна ттаккра фай гIанаъ адаркай авейи зун, фиттис атагьан агъай.

Ттаккрайиас( Исх.п. 8с.), гьел(И.п.), ишандис(Д.п.), ттаккра(И.п.), гIанаъ( Лок.п. 8с.)

 

Слайд 21-

Синтаксисдин роль существительныбурин предложениъ хIа пай вея яра подлежащее, яра дополнение, хъара обстоятельствора.

 

месела:

 Кулаки (фитти?)(подлеж.) к1илди ибхьер(фиппур?)(дуз дополн.) адвафайшуне.

Дада (гьина?) г1ар(фи?) уцая.

Хуттула(гьина?подл.)  х1абабас(гьинас? чап доп.)  файдине куче гуни(фи?дуз доп).

Существительныбур предложениъ составной сказуемоейин  ттуран пай составиъра гьучархьая .

месела:

Руша кунар 1уьччуне (стирать). Шиниккви  хъуьсси 1уьччуне(умываться). Сказуемое

 

Слайд 22

Агъул чIалаъ существительныбур арайил вея хIа пай гафунин асулдихъ суффиксар хъучихьай э.

Суффиксар: -вел, - хъан, - дар, - кар, - рикI, - рихI, - шуй, - бан, - дан, - суз,

-чи  ва с.дж.

 

месела: далдам – далдамчи, малар – малархъан, гучI - гучI рихI, гIурч – гIурчабан, чай – чайдан, агъул – агъулшуй, ламус – ламусуз – ламусузвел,

мучI – мучIевел ва с.дж.

 

III.  Цlуьппе акьас цlае дарс:

 

Слайд  23

а. Суффиксарин кумакилди гафар арайил акье

 

игит –

хIуб –

дукан –

зурна –

Iекв –

Iекьул –

рагъ –

 

 

Слайд 24

б. АттликIен существительныбур, кьадарна падежара агвар акье.

 

Мисалабур

 Нагагь рагъ афучIуна хаб, ягъра ккиркIвафе.

ЦIа адава усаъ кум верефттава.

Гъилив фае рес тIурар алдий агвафе.

 Бахтт кIилле усалас, кIетI музе усалас.

 

 

Слайд 25

 

ТЕСТ


1.Фиттис агъафе существительное?
А) ттуран еринар;
Б) ачухъ сесарис;
В) гафун паянис;
Г) ч
Iалан пайис;

 

2. Фишттин классар ая существительныбурин?
А) хас,джинс;

Б) инсанар , инсанарилас гъайри;
В) джан аллеттар, джан алдаваттар;
Г) мукьуйинттар;

 

3. Найи мебурикес хас существительное?
А) Каспий;
Б) рекъ;

В) джейран;
Г) беневша;

4. Найи мебурикес ппара кьадарин гаф?
А) кьутlур;
Б) мудур;
В) мурдал;
Г) чуппар;

5. Агвар акье существительное:
А) дегlвиас;
Б) дег
lвинф;
В) дег
lви;
Г) дег
lвинттар.

 

6. Агъул чIалаъ хьиму падеж ая?

А) 4;
Б) 6;
В) 28;
Г) 24;


 

Джувабар: 1-Г, 2-Б, 3-А, 4-Г, 5-В, 6-В

в. ХъитIен ме гафарикес предложенибур.

 

IV. Дарсун ахир:

Слайд 26

1.Фи цIаеф ягIархьуне чвас?

2. Фишттин мрфологияйин ишанар ая существительныбурин агъул чIалаъ?

3. Классарин джуьребур?

4.Кьадарин джуьребур?

5.Агъул  чIалан падежар ? Фишттинттар?

Слайд 27

V. Хулан кар

Гьемидегьенттар хьес ягIа ягIархьуне , див хьин гьал са бицIи ахттилат хъитIанасе существительныбур ишлемиш аркьай , «Зе Ватан» темайис.

 

 

 

Баркаллагь! Чух сагъул!

 

 

Просмотрено: 0%
Просмотрено: 0%
Скачать материал
Скачать материал "Разработка урока родного языка на агульском языке на тему " Имя существительное""

Методические разработки к Вашему уроку:

Получите новую специальность за 2 месяца

Психолог

Получите профессию

HR-менеджер

за 6 месяцев

Пройти курс

Рабочие листы
к вашим урокам

Скачать

Скачать материал
