Класс:
2 «Б»
Тема:
Обобщающее повторение
Цели:
повторить,
обобщить и закрепить полученные знания по темам: «Животные», «Числительные»,
«Цвета», «Семья»; закрепить навыки грамматической речи; развивать
навыков монологической речи, письма, чтения, аудирования; развитие
памяти, внимания, мышления; формировать интерес к предмету, чувство уважения
к чужой культуре и традициям.
Оборудование:
УМК по предмету, презентация, аудиозапись, карточки.
Ход
урока
I.
Организационный момент
Good morning, boys and girls.
Good morning, teacher.
How are you?
Fine, thank you.
Sit down, please.
II.
Сообщение темы и цели урока
Let’s begin our lesson.
Today we are going to talk about
“Animals”, “Color”, “Family” and the ABC.
III.
Фонетическая разминка
Let us start our lesson and first of
all I’d like you to practice English sounds.
I’ll show you the symbols of the
English sounds and the task for you is to pronounce the sounds and name the
English words with them. You can see the words on the blackboard.
Now you must listen to me and repeat
after me.
Как называется эта буква
в английском алфавите?
Ребята, скажите,
пожалуйста, что такое открытый слог и закрытый слог?
Открытый слог обычно
обозначают красным цветом, а закрытый – зеленым.
Look at the blackboard, please.
What you see?
Two trees.
You
have to arrange the words with the sounds on the first tree and with the sound
[e] on the second tree.
IV.
Развитие навыков аудирования и письма
Listen to the recording of these
words.
Аудирование и чтение за
диктором слов с закрытым слогом, а затем с открытым слогом.
Let’s go on the reading the text.
Speak up. Read one sentence each.
Green
pen, red desk, Pete and a bee, Ted and his pet,
A
black desk, a big red hen on the little black desk
See
a red beet. Take a pen. Take a hen. Keep a green pen. See a black desk.
Take
a pen, Pete. His pen is bad. His desk is big. Ted, see a big bee.
Let’s
play with a pet, Pete. What green toys has Peg got?
V.
Речевая разминка
Look up for a moment.
Choose any petal and answer the
question.
-Can you jump?
-Have you got a brother?
-Have you got a
grandfather?
-How are you?
-How old are you?
VI.
Активизация лексики по теме «Цвета»,
«Животные».
Now you need to name the letter you
see on the screen.
Look at the board, please.
You need to name the animal and
color.
1
3
2
Example: 1. The frog is blue.
2. The cat is red.
3. the rabbit is pink.
VII.
Физкультминутка
I see that you are tired.
Let’s have a rest.
Stand up, please.
Clap,
clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Stamp, stamp, stamp your feet,
Stamp your feet together.
Touch, touch, touch your ears,
Touch your ears together,
Touch, touch, touch your cheeks,
Touch your cheeks together.
Shake, shake, shake your hands,
Shake your hands together,
Smile, smile at your friends,
Let us smile together.
VIII.
Формирование монологической речи на основе
иллюстративной опоры.
What
can you see on the screen?
Now look at the picture and tell me
who is depicted.
Listen
to me. Tell us about yourself and your family.
IX.
Совершенствование грамматических навыков
Now let’s review our grammar.
You have a card on the table.
Hand in your papers as you go out.
X.
Домашняя работа
Your homework will be in your
workbook.
Write down the homework in your
record book.
XI.
Рефлексия
Вам понравился ваш урок?
Что мы с вами делали на
уроке?
Что вам запомнилось?
Ребята, если вам
понравился наш урок, то поднимите смайлик с улыбкой, а если нет – то грустный.
XII.
Подведение итогов
урока
The lesson is over.
Stand up, please.
Goodbye, boys and girls.