Сабақ тақырыбы: Қағаз
бүктеу өнері - оригами.
Сабақтың түрі: Қолданбалы
сәндік өнер.
Мақсаты:
Білімділігі: 8
наурыз мерекесі туралы мағлұматар беру, Оригами өнерімен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылардың
ой – қиялын, есте сақтау қабілетін шығармашылығын дамыту.
Тәрбиелік: Оқушылардың
эстетикалық талғамын, өнерге деген көзқарасын тәрбиелеу.
Сабақ құралдар: Түрлі
түсті қағаздар, қайшы, қарындаш, фломстер.
Жоспар:
1.Ұйымдастыру
кезеңі.
2.Өткен сабақты
қайталау.
3. Жаңа сабақты
түсіндіру.
4.
Практикалық жұмыс.
5. Қауіпсіздік
ережесі.
6. Жұмысты аяқтау
Қортынды өтқізу.
7. Үйге тапсырма
беру, Оқушыларды бағалау.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі: Оқушыларды
сабаққа дайындау. Құрал жабдықтарын шығартып, жоқ оқушыларды тексеру.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
2. Үй тапсырмасын тексеру:Оқушылардан
үй тапсырмасын орындалуы жөнінде сұрақтар қоя отырып, олардың қай деңгейде
орындалғанын тексеру, түсінбеген оқушылардың сұрақтарына жауап беріп, берілген
материалды толық қабылдап алуына көмектесу, қай деңгейде менгерілгенін бағалау.
3. Жана сабақ:
Халықаралық әйелдер күні — көп елде наурыздың
8-ші
жұлдызында тойланады.
1975 жыл — Халықаралық әйелдер жылы
боп аталғаннан кейін, сол жылдан бастап БҰҰ ресми түрде наурыздың
8-ші
күнін Халықаралық әйелдер күні етіп бекітті. Қазақстанда демалыс күні боп
табылады. Х. ә. к-н жыл сайын мерекелеу туралы шешім 1910 ж. Копенгагенде
социалист әйелдердің халықар. конгресінде қабылданған. Бірқатар Еуропа
елдерінде тұңғыш рет 1911 ж., ал Ресейде 1913 ж. өткізілді. Қазақстанда Х. ә. к-н мерекелеу
кеңес өкіметі орнағаннан кейін басталды.
Қағазды бүктеу
арқылы түрлі пішіндер құрастыру өнері «оригами» деп аталады. Ең негізгі жұмыс
құралы – қағаз болып табылады. Ең негізгі жұмысты атқаратын – ол қол. Бұл
қолмен қағазды бүктеу арқылы әдемі ойыншықтар мен геометриялық фигуралар
жасауға арналған сабақ түрі. Жасаған дайын фигураларды сыйға тартуға және
қағаздан жасалған ертегі кейіпкерлермен көрініс көрсетуге болады.
Оригами тарихы. Қытайда қағаздың шығуы б.э.дейінгі 105 жыл деп есептейді. Ал
610 жылы жапондықтар өз қағаздарын шығарды, олардың қағаздарының сапасы қытай
қағаздарынан алда болды. Алғашқы қағаз фабрикасы 1870 жылы Токиода жасалынды.
Ертеде ,Қытайда қағаздарды діни мерекелерде қолданған. Сол себепті алғашқы
оригамилар храмдарда кездескені бекер емес. Оригами сөзі "ори" -
бүктелген, ал "ками" – қағаз және құдай дегенді білдіреді. Жапонияда
бұл өнер ұрпақтан-ұрпаққа берілетін, дәстүрге айналған. Алғашқы жапон
баспасынан шыққан кітап “Сенбадзуруориката” (1797 жыл) болып табылады. Кітаптың
атының аудармасы “мыңдаған тырналарды қалай бүктейміз» дегенді білдіреді. ХІХ
ғасырдың екінші жартысында оригами жапон шекарасынын шықты. Англия және
Америкада оригами бір-бірімен кездесуге мүмкіндік жасады. Ресейде ең ғажап
оригами орталығы Мәскеу мен Санк-Петербургте орналасқан.
Оригамидің жаңадан дүниеге келуіне 1945 жыл 6 тамызда болған Хиросима
қаласындағы ядролық бомбаның жарылысымен байланысты. Сол кезде зардап шеккен
балалар арасында, егер қағаздан 1000 тырна жасасақ ,аурудан жазылып тірі
қаламыз деген аңыз бар. Сол балалардың арасында СадакоСасаки атты қыз бала бар
болатын. Тырналарды жасау, ол жазылып кетудің соңғы үміт болатын. Бірақ Садако
тек 644 тырна... ғана жасап үлгерді. Херосимада бомбадан зардап шеккендерді
еске алатын Бейбітшілік паркі мен қаза болған балаларға монумент ашылды.
2. Оригами
техникасы бойынша жасалған алғашқы көрме 1931 жылы Токиода болған. Оған жапон
шебері МичиоУчияманың қағаздан жасалған бұйымдары қойылған. Кейіндер осындай
көрме Мексикада болды.
3. Балалардың ой-өрісінің дамуы мен тәрбиесіне - оригами үлкен роль
атқарады. Оригами - мидың оң жақ сол жақ жартышарларының белсенді қызмет
жасауына ықпал жасайды, себебі жұмыс бірден екі қолмен атқарылатын
болғандықтан, қолдың қимылы бақыланады.
4. Практикалық жұмыс:
Оригами балықты жасау жолдарын түсіндіру.
5.
Қауіпсіздік ережесі:
.
Сабаққа арналған ұшы доғал қайшыны пайдалан.
. Қайшының ұшын жоғары қаратып ұстама.
. Қайшыны ашық күйінде қалдырма.
. Екінші адамға қайшыны сабы жағымен ұсын.
. Қайшымен қию кезінде жүрме, жолдасыңа жақындама.
. Жұмыс соңында қайшыны қабына салып қой.
6. Жұмысты аяқтау Қортынды өтқізу
Бітірген жұмыстарды көрсетіп бағалау
Бекіту сұрақтары:
1.
Оригами дегеніміз не.
2.
Ең негізгі жұмыс кұралы не болып саналады.
3.
Алғашқы қағаз фабрикасы қай елде пайда болды.
7.
Үйге тапсырма беру, Оқушыларды бағалау.
Оқушылармен өткен сабақты қортындылаймыз,
ол үшін берілген тақырып бойынша оқушылардың салынған бейнелерін қарап қысқаша
түсініктерін тындап, менгеру қабылеттерін сұраққа жауап арқылы бағалап қортынды
жасалады. Толықтырылып, аяқталып үлгерілмеген жұмыстарды үйде орындауға
тапсырма беріледі.