Сабақтың
мақсаты: «Сыйластық» ұғымының
адамгершілік құндылық ретіндегі мәнін ашу.
Міндеттері:
·
дос, туыс, жақын адамдар
арасындағы өзара сыйластық туралы түсініктерін кеңейту;
·
дос, туыс,жақын адамдарына деген сүйіспеншілігін
арттыру;
·
достық, туыстық,
сыйластық қарым-қатынас жасай білуге тәрбиелеу.
|
Ресурстар:
(құралдар,
мәліметтер)
|
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру
кезеңі: Тыныштық сәті.
Жайлы, баяу музыка
қойылады.
Нұрға бөлену
Ыңғайланып
отырыныздар, денелерінізді түзу ұстаныздар. Аяқ – қолыңызды айқастырмаңыз.
Қолынызды тізеңізге немесе үстелге қоюға болады. Көздеріңізді жұмуларыңызды
өтінемін. Елестетіп көрініз: Күн нұры сіздің төбенізден өтіп, кеудеңізге
қарай бойланып барады. Кеудеңіздің орта тұсында гүл түйнегі орналасқан.
Гүлдің түйнегі нұрдан бояу ашылып келеді. Балғын және таза әсем гүл сіздің әр
ойынызды, әр сезіміңізді, эмоцияныз бен тілек – қалауынызды шайып,
жүрегіңіздің қауызын ашты.
Нұр сәулесі сіздің
бойыңызға ақырын тарай бастағанын елестетіңіз. Ол біртіндеп күшейе түсуде.
Оймен осы нұр қолдарыңызға түсіріңіз. Сіздің қолдарыныз нұрға бөленіп, сәуле
шашуда. Қолымыз тек жақсы, ізгі істер істейді және баршаға көмектеседі. Нұр
аяқтарыңызға тарады. Аяқтарыңыз нұр сәуле шашуда. Олар сізді тек жақсылық
жасау үшін жақсы жерлерге апарады. Олар нұр мен махаббат құралдарына
айналды. Одан әрі нұр сіздің аузынызға, тіліңізге тарады. Тіліңіз тек
шындықты және жақсы, ізгі сөздер ғана айтады. Нұрды құлақтарынызға
бағыттаныз, құлақтарыңыз тек жақсы сөз бен әсем әуенді ғана естиді. Нұр
кқздерімізге де жетті, көзіміз тек жақсыға қарап, бәрінен жақсылықты кқреді.
Сіздің басыныз түгелдей нұрға бөленіп, басынызға тек ізгі, сәулелі ой келеді.
Нұр бірте-бірте қарқынмен шұғылана бастайды, сіздің дененізден шығып,
жан-жағынызғы сәуле шашады. Осы нұрды туысқандарымызға, мұғалімдеріңізге,
достарынызға, таныстарынызға бағыттаныз. Нұрды уақытша түсініспей, ренжісіп
жүрген адамдарға да бағыттаныз, олардында жүрегі нұрға толсын. Осы нұр бүкіл
әлемге: барлық адамдарға, жан – жануарларға, өсімдіктерге, барлық тірі жанға
таралсын... Ғаламның барлық түпкір-түпкіріне нұр бағыттаныз. Ойша айтыңыз:
«Мен нұрлымын... Нұр менің ішімде... Мен Нұрмың». Осындай Нұр, Махаббат және
Тыныштық күйінеде отыра тұрыныз..
Енді осы Нұрды
жүрегіңізге орналастырыңыз. Нұрға толы бүкіл әлем сіздің жірегіңізде. Оны
осындай әсем қалыпта сақтаныз.
Жаймен көзінізді
ашуға болады.
1.
Үй тапсырмасын
тексеру
13-14 сабақ. Жұмыс дәптерінен 20 беттегі 1- тапсырманы орындау.
Суреттерге қарап, «өзара көмек» туралы әңгіме құрастырындар.
|
|
3. Әңгімелеу
Татулық
– табылмас бақыт
Халық мақалы
Берілген
жағдаяттардың шешімдерін табыңдар.
¯ Марат пен Саматқа «Жас техниктер»
үйірмесінде ұшақтың макетін жасау тапсырылды. Мараттың жасаған макеті барлық
баланы қызықтырып, таң қалдырды.
Ал
Самат қанша талпынғанымен, өзі жасаған макетке көңілі толмады. Бұған Самат
қатты налыды.
·
Балаларға татулықтарын сақтау үшін қандай кеңес беруге болады?
¯
Марат балалармен де тату ойнай алатын еді. Сыныптағы барлық бала Маратпен
ойнағысы келетін. Барлық уақытта сыныптастарына ықтиярымен көмектесуге дайын
тұратын, қолында барын аямайтын.
Ал
Самат болса, өз заттарын қызғыштай қорып әлек болумен шаршайтын. Саматқа
осындай қылықтарынан соң балалар да көп жоламайтын болды.
·
Саматты қалай көпшілдікке үйретуге болады?
¯ Марат Саматқа ойыншықтарын
балалардан қызғануының дұрыс еместігін ескерткені сол еді, Самат өкпелеп,
бұртиып ешкіммен сөйлеспей қойды.
|
|
4. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды.
Жұмбақтың шешуін табыңдар.
Маған
да, саған да,
Жақын
туыс – бес адам.
Үш
әрәптен тұратын.
Оңға
оқы, солға оқы
Өзгермейді
еш одан.
Бәріде
өз жұратың
Айтады,
қане, кім атын.
|
|
5. Топпен ән айту
А. Меңжанова «Болайықшы осындай»
Жақсы бала еңбекшіл,
Ер – азамат болады.
Қиындықты жеңіп кіл,
Құшағы гүлге толады.
Қайырмасы:
Еңбекшіл осындай
Болайықшы, досым – ай!
Таза бала мұнтаздай,
Сүйсінеді қараған,дам.
Ұқыпты деп бұл қандай,
Жақсы көрер бар адам.
|
|