Оқу ісінің меңгерушісі: Жармуханов А.К
Күні: 18.02.2016 оқу жылы
Сынып: 5 «а» , «ә»
Сабақтың тақырыбы: Ұяң дауыссыздар
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың ұяң дауыссыз дыбыстар туралы түсініктерін кеңейту, жаттығу жұмыстары мен қосымша тапсырмалар арқылы бекіту.
2.Тәрбиелік: оқушыларды адамгершілікке еңбекті дәріптеуге ана тілді құрметтеуге тәрбиелеу
3.Дамытушылық: оқушылардың фонетика жайындағы, тіл дыбыстары және олардың түрлері туралы ұғымдарын кеңейту, ойлау қабілеттерін дамыту, талдау дағдыларын арттыру.
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: дәстүрлі
Сабақтың әдіс-тәсілі: түсіндіру, сұрақ-жауап, жаттығу, салыстыру.
Сабақтың көрнекілігі: тақырыпқа байланысты кесте,үлестірмелер.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, тарих
I.Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен сәлемдесу
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру
3.Оқушылардың зейіндерін сабаққа аудару
II.Үй тапсырмасын тексеру:
1.Дауыссыз дыбыстар туралы түсінік.
2.Қатаң дауыссыздар дегеніміз не? оларды ата?
3.Үнді дауыссыздар дегеніміз не? оларды ата?
266-жаттығу. Қыс, Жамал, Шибөрі сөздеріне фонетикалық талдау.
Қ- қатаң, дауыссыз дыбыс;
Ы-жуан, езулік, қысаң дауысты;
С-қатаң, дауыссыз дыбыс;
Ж-ұяң,дауыссыз дыбыс;
А-жуан, ашық, езулік, дауысты;
М-үнді, дауыссыз;
А-жуан, ашық,езулік, дауысты;
Л-үнді, дауыссыз;
Ш-қатаң, дауыссыз;
И-жіңішке, езулік, қысаң, дауысты;
Б-ұяң, дауыссыз;
Ө-жіңішке, еріндік, ашық, дауысты;
Р-үнді, дауыссыз;
І-жіңішке,езулік, қысаң,дауысты.
ІІІ. Жаңа сабақ. Ұяң дауыссыздар.
Өкпеден шыққан ауаның сөйлеу мүшелерінің бірінің кедергісіне ұшырап шығуынан жасалатын дыбыстарды дауыссыз дыбыстар дейміз.
Дауыссыз дыбыстар мыналар: б,в,г,ғ,д,ж,з,й,к,қ,л,м,н,ң,п,р,с,т,ф,х,ц,ч,ш,щ,һ (у)
Өзіндік белгілері:
1.Үн мен салдырдан тұрады;
2.Созуға келмейді;
3.Дербес тұрып буын құрай алмайды.
Дауыссыз дыбыстар үн мен салдырдың қатысына қарай қатаң, ұяң, үнді болып бөлінеді.
Салдырдан жасалған дауыссыз дыбыстарды қатаң дауыссыз дыбыстар деп атаймыз.
Қатаң дауыссыздар мыналар:
п,ф,к,қ,т,с,ш,щ,х,ц,ч,һ
Салдыр мен үннің қатысы арқылы жасалған, бірақ үннен салдыры басым дауыссыз дыбыстарды ұяң дауыссыздар деп атаймыз.
Ұяң дауыссыздар мыналар:
б,в,г,ғ,д,з,ж
Үн мен салдырдың қатысынан жасалып, бірақ салдырдан үн басым болатын дауыссыз дыбыстарды үнді дауыссыздар деп атаймыз.
Үнді дауыссыздар мыналар:
р,л,й, у (тау), м,н,ң.
.
Білімін тексеру.1.Ұяң дауыссыздар денгеніміз не? оларды ата?
VІ. Жаңа сабақ бойынша түсінік тексеру.
1.Оқулықпен жұмыс
267-жаттығу. Мына сияқты сөйлемдер құраңдар.
Үлгілер: а) Тауыдың табиғаты тамаша. Талғат, Таңат, Тұрарбек, Темір төртеуі тау табиғатын тамашалап, таңқурай терді.
Ә)Оразды ойлаушы ек,
Орындықты ойлы деп.
Олай боп шықпады-
Орынсыз ойын көп.
268-жаттығу.
Кеспе қағаз арқылы оқушыларға беріп, фонетикалық талдау жастату.
Мектеп, математика, пән, олимпиада, Пифагор, лицей, кітап, шәкірт, бағдарлама, дәріс, республика, студент,сайт, секция, логика, физика, информатика, университет, орталық, жеңімпаз,
Сәйкестендіру тесті:
Жуан дауысты дыбыстар:
Ы,і,и,у,ұ,ү
Жіңішке дауысты дыбыстар:
О,ө,у,ұ,ү
Еріндік дауысты дыбыстар:
П,ф,к,қ,т,с,ш,щ,х,ц,ч,һ
Езулік дауысты дыбыстар:
Б,в,г,ғ,д,з,ж
Ашық дауысты дыбыстар:
А,ә,е,э,ы,і,и
Қысаң дауысты дыбыстар:
Р,л,й,у,м,н,ң.
Қатаң дауыссыздар:
Ә,ө,ү,і,е,э,и,у
Ұяң дауыссыздар:
А,ә,о,ө,е,э.
Үнді дауыссыздар:
А,о,ұ,ы,у
Білімін тексеру:
1.Ұяң дауыссыздар дегеніміз не? оларды ата?
VІ. Сабақты қорыту
Бағалау
Үйге тапсырма:
Ұяң дауыссыздар туралы түсінік
«Ғылым – теңіз, білім – қайық». фонетикалық талдау жасау.