Сабақтың тақырыбы: Жүйріктер аламаны
Сыныбы:10-11
Сабақтың
мақсаты:
1.Білімділік
Оқушылардың
әр саладағы білімдерін кеңейту, білім деңгейін, шығармашылық ізденісін
шыңдау, басқа пәндерден алған білімдерін қазақ тілімен ұштастыру.
2.Дамытушылық
Сұрақтарға
толық жауап беру дағдысын қалыптастыру, сөйлеу шеберлігін жетілдіру,
белсенділігін арттыру.
3.Тәрбиелік
Қазақ
тіліне деген құрметін нығайту, өз ана тілінің қыр-сырын толық
меңгеруге үйрету, Отанының патриоты болуға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі:оқытудың үш
өлшемді әдістемелік жүйесі.
Пәнаралық байланыс: география,
математика, әдебиет, тарих
Сабақтың көрнекілігі: Гүл шоқтары,
категория бойынша әр саладағы сұрақтар кестесі, интерактивті тақта,
компьютер жабдықтары, слайдтар,т.б
Сабақтың барысы:
Армысыңдар,
бүгінгі сайысымызға қатысушы оқушылар және ұстаздар!
Жырлатқан
қазағымның қазақтығын,
Жырлатқан
ерлік, елдік азаттығын.
Жұлдызды
құдіреттің туы болған,
Жауынгер
ана тілім, қазақ тілім!- деп бүгінгі қазақ тілі пәні бойынша өткізгелі
отырған «Жүйріктер аламаны» атты нағыз білімділер мен жүйріктер сайысына
қош келдіңіздер!
Бүгінгі
сайысқа қатысушы топтар:
1.
10-сынып – «Зерде» тобы
2.
11-сынып – «Жүйріктер» тобы
Бұл
оқушыларымыз көп ұзамай үлкен өмірге қанат қаққалы отырған, өзінің бағыт-бағдарын
айқындап, жан-жақты ізденіс үстінде жүрген оқушылар.Олай болса, қанаттарың
талмасын, өмірдің сендерге деген тосын сыйлары көп болсын деп тілек
білдіреміз!
Шын
жүйріктер сыналады жарыста,
Жарыстың
ба, орта жолда қалыспа.
Әділ
қазы бағалайды Сіздерді,
Жеңіс-мәре
жақын ба, әлде алыс па,-демекші, қазылар алқасымен таныстырайық.
1.
2.
3.
1-кезең
«Өмір өткелдері»
Сұрақтар
әлемі. 10-сынып – «Зерде» тобы
1.Ауызекі
сөйлеу стилінің түрлерін айтыңыз?
(дидарластық
сөз, полемикалық сөз, көпшілікке арналған сөз)
2.Көсемшенің
жіктелмейтін жұрнақ категориясы?
(-ғалы,-гелі,-қалы,-келі)
3.Өткен
шақ түрлері? Бұрынғы өткен шақтың жасалу жолдары?
(Жедел
өткен шақ, бұрынғы өткен шақ, ауыспалы өткен шақ)
4.Абайдың
сүйікті ұлы Әбіш қандай оқу орындарын бітірді?
(Түменнің
«Реальное училищесін»,Петербургтегі «Михайловская артиллерийская школаны»)
5.
«Қыз Жібек» жырындағы Төлеген мен Жібектің әкелері кімдер? Қай рудан
шыққан?
(Төлегеннің
әкесі – Жағалбайлы Базарбай
Жібектің
әкесі – Шекті Сырлыбай)
6.
«Бұдырайған екі шекелі», «Мадақ жыры» толғауларының авторы?
(Қазтуған жырау)
11-сынып «Жүйріктер» тобы
1.Ресми
іс-қағаздар стилінің түрлері?
(1.Әр түрлі мазмұндағы арыздар
2.Өмірбаян
3.Анықтама,түсінік хат
4.Мәлімет, келісім шарт
5.Хаттама
6.Бұйрық )
2.Есімшенің
сөйлемдегі қызметі?
(бастауыш,
баяндауыш, толықтауыш, анықтауыш, пысықтауыш)
3.Лингвоэкология
ғылымы нені зерттейді?
(тілдердің жойылып кету қаупін қарастырады)
4.
«Ұзартып жүрме тіліңді,
Ұстатып жүрме мініңді.
Ақылмен ойлап, пікір ет,
Құдайыңа шүкір ет»,-деген үзінді қай өлеңнен алынған? Авторы кім?
(Қашаған
Күржіманұлы «Ұзатылып бара жатқан қызға айтқаны»)
5.
«Қамбар батыр» жырындағы Назым сұлудың ағалары кімдер?
(Қораз,
Дараз, Алшыораз, Қарымсақ)
6.Ренессанс
дегеніміз не? Ренессанс дәуірі қай ғасырды қамтиды?
(Мәдениеттің
жаңарып, жаңғырып отыруы ІХ-ХІІІғасыр аралығын қамтиды.)
2-кезең «Сен де бір кірпіш дүниеге...»
1.Асқабақ
-
2.Бөрене
-
3.Кеме
-
4.Қайшы
-
5.Орамжапырақ-
6.Есік
-
7.Алмұрт-
8.Дәптер-
9.Хат-
10.Сөмке-
1.Батыр
-
2.Шәйнек
-
3.Орамал
-
4.Шеге
-
5.Балық
-
6.Сәбіз
-
7.Сәби
-
8.Құлақ
-
9.Кітап
-
10.Қағаз
-
3-кезең «Құнды сөз»
4-кезең «Таңбалар құпиясы»
Топ
басшылар сайысы
Сабақты
қорытындылау. Жеңімпаз топты құттықтау.
Тілек
ағашын жандандыру.